Britaniya Standartlar İnstitutu İİTKM-də təlim keçirir
İqitsadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) təşkilatçılığı ilə 6-7 aprel 2017-ci il tarixində “Qida Məhsullarının istehsalçılarına və təchizatçılarına olan tələblər” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə açılış nitqi zamanı İİTKM-nin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, www.azexport.az internet portalında ixracı təşviq etmək üçün “Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı” (“Digital Trade Hub of Azerbaijan”) bölməsi yaradılır: ““Qida Məhsullarının istehsalçılarına və təchizatçılarına olan tələblər” mövzusunda təşkil olunan treninqin də məqsədi yerli malların ənənəvi və yeni bazarlara çıxarılması imkanlarını artırmaq və beynəlxalq bazarlara inteqrasiya prosesini sürətləndirmək istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən işlərə daha çox töhfə verməkdir.”
Tədbir çərçivəsində iştirakçılara dünya bazarında qida məhsullarına aid əsas prinsiplərdən, qida məhsullarının Avropa İttifaqına ixracını tənzimləyən qanun və direktivlər haqqında məlumatlar veriləcək və başqa müzakirələr aparılıb.
Təlimin ekspert təminatı 115 illik tarixə malik olan idarəetmə sistemləri üzrə standartlarının yaradıcısı, dünyanın ən nüfuzlu və qocaman sertifikatlaşdırma təşkilatı olan Britaniya Standartlar İnstitutu (BSİ) (www.bsigroup.com) və bu İnstitutun Xəzəryanı ölkələr üzrə tam səlahiyyətli nümayəndəsi “AQS Group” şirkəti tərəfindən həyata keçirilib. Təlimi Britaniya Standartlar İnstitutunun beynəlxalq auditoru və eksperti Mahmud Albekov aparıb.
Qeyd edək ki, təlimi bitirən hər bir nümayəndə, London şəhərində çap olunmuş hər biri özünə məxsus identik nömrəyə malik Britaniya Standartlar İnstitutunun beynəlxalq sertifikatları ilə təltif olunacaq. 2 günlük və rus dilində keçirilən təlimdə 30-dan artıq özəl şirkətin nümayəndəsi iştirak edir

On April 6–7, 2017, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication organized a training session on “Requirements for Food Producers and Suppliers.”
In his opening remarks, CAERC Executive Director Vusal Gasimli noted that the Digital Trade Hub of Azerbaijan section is being launched on the www.azexport.az portal to promote exports:“The purpose of this training on ‘Requirements for Food Producers and Suppliers’ is to expand opportunities for local products in traditional and new markets and to accelerate integration into international markets, thereby supporting the country’s ongoing initiatives.”
During the event, participants received guidance on key principles for food products in global markets, as well as laws and directives governing food exports to the European Union, among other discussions.
The training was provided by the British Standards Institute (BSI), a globally recognized authority in management systems standards with over 115 years of history, and its authorized representative for the Caspian region, AQS Group. The session was led by Mahmud Albekov, an international auditor and expert from BSI.
Each participant completing the two-day, Russian-language training will receive an international certificate from BSI, printed in London and bearing a unique identification number. Over 30 representatives from private companies took part in the training.