Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın təşkilatçılığı ilə 2024-cü il 7 mart tarixində “Biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üzrə iqtisadi islahatlar və müasir çağırışlar” mövzusunda konfrans keçirilib. Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Komissiyanın işçi qruplarının rəhbərləri və üzvləri, eləcə də özəl sektorun təmsilçiləri, şirkət rəhbərləri iştirak ediblər.
Konfransın açılışını və moderatorluğunu İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı edib. O bildirib ki, İİTKM iqtisadi islahatların rəqəmsal idarəetmə platforması olan “azranking.az” portalı vasitəsilə qlobal trendlərə uyğun şəkildə yaşıl və rəqəmsal transformasiyaya dəstək vermək, eyni zamanda davamlı iqtisadi inkişafı stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. V.Qasımlının sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında islahat gündəliyi və təşviq siyasəti, eləcə də böyük qayıdış, Bakının baş planı, yaşıl enerji, nəqliyyat-logistika, sənaye, regionların inkişafı və özəlləşdirmə proqramları qeyri-dövlət sərmayələrinin cəlbini sürətləndirə bilər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri, Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın 2023-cü il üzrə fəaliyyəti və qarşıda duran prioritetlər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, 2023-cü ildə Komissiyanın mandatına uyğun olaraq, aidiyyəti dövlət qurumlarının təşəbbüsü ilə prioritet istiqamətlərdə 5 yeni işçi qrup və 2 yeni əlaqələndirmə qrupu yaradılıb. Ümumilikdə, Komissiya çərçivəsində 25 işçi qrup, 2 əlaqələndirmə qrupu və spesifik sahələr (ekoloji nəqliyyat, elmi potensial, sərhəddə ticarət və ESG) üzrə 4 altqrup fəaliyyət göstərir və Komissiyanın işçi qruplarının üzvlərinin ümumi sayı 660-dan çoxdur. V.Şıxəliyev qeyd edib ki, hesabat ilində müasir çağırışlar nəzərə alınmaqla yeni prioritet fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib və icrası təmin edilib. Ötən il ərzində Dünya Bankının “Business Ready” hesabatı ilə bağlı 13 Yol Xəritəsi (ümumilikdə, 472 tədbir), habelə digər mühüm istiqamətlərdə 14 Fəaliyyət Planı və Yol Xəritəsi icra olunub. Komissiya çərçivəsində müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərliyi altında 30-dan çox normativ hüquqi aktın layihəsi hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilib, biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılmasına xidmət edən mühüm qanunvericilik sənədləri qəbul olunub. Komissiya çərçivəsində daha səmərəli və çevik koordinasiya/kommunikasiyanın təşkili, eləcə də inklüzivliyin və vahid sinerjinin yaradılması hədəflənir.
Konfransda Azərbaycan qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, dövlət-biznes dialoqu, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, özəl sektorun investisiya mühitinin yaxşılaşdırılmasına dəstəyi, maliyyə xidmətlərinin inkişafı, e-dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və internet infrastrukturu üzrə islahatlar, ekoloji təhlükəsizlik, tikinti sektorunda islahatlar, daşınmaz əmlakla bağlı informasiya sisteminin yaradılması və digər mövzularda təqdimatlar edilib.
Qeyd edək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 13 iyul tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Komissiyanın yaradılmasında məqsəd sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühiti yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaq, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyini daha da yaxşılaşdırmaq üçün qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi və bu istiqamətdə digər zəruri tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.

On March 7, 2024, a conference on "Economic reforms and modern challenges to improve the business environment" was held under the organization of the Commission for Business Environment and International Ratings. State and government representatives, heads and members of the Commission's working groups, as well as representatives of the private sector and company leaders took part in the conference.
The conference was opened and moderated by Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. He said that CAERC aims to support green and digital transformation in accordance with global trends through the "azranking.az" portal, which is a digital management platform for economic reforms, and at the same time to stimulate sustainable economic development. According to V. Gasimly, the reform agenda and promotion policy under the leadership of President Ilham Aliyev, as well as the great return, Baku's master plan, green energy, transport-logistics, industry, regional development and privatization programs can accelerate the attraction of non-state investments.
Vusal Shikhaliyev, head of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, head of the Secretariat of the Commission, made a presentation on "Activities of the Commission on Business Environment and International Ratings for 2023 and upcoming priorities". He said that in 2023, according to the mandate of the Commission, 5 new working groups and 2 new coordination groups were created in priority areas at the initiative of the relevant state institutions. In general, 25 working groups, 2 coordinating groups and 4 subgroups on specific areas (environmental transport, scientific potential, cross-border trade and ESG) operate within the Commission, and the total number of members of the working groups of the Commission is more than 660. V. Shikhaliyev noted that in the reporting year, taking into account modern challenges, new priority directions of action were defined and implemented. During the past year, 13 Roadmaps related to the World Bank's "Business Ready" report (in total, 472 measures) were implemented, as well as 14 Action Plans and Roadmaps in other important areas. Within the framework of the commission, under the guidance of the relevant state institutions, more than 30 normative legal acts were drafted and submitted accordingly, and important legislative documents serving to increase the business environment were adopted. It is aimed to organize more efficient and flexible coordination/communication within the Commission, as well as to create inclusiveness and synergy.
At the conference, improvement of Azerbaijani legislation, state-business dialogue, improvement of business environment, support for improvement of investment environment of the private sector, development of financial services, provision of e-government services and reforms on internet infrastructure, environmental safety, reforms in the construction sector, creation of an information system related to real estate and presentations were made on other topics.
It should be noted that the Commission on Business Environment and International Ratings was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 13, 2016. The purpose of creating the commission is to create a business environment that will ensure the optimal profitability of entrepreneurial activity and be based on the principles of competition, to increase the country's investment attractiveness, to improve the legislation and administration in order to further improve the position of Azerbaijan in international rankings, and to achieve the implementation of other necessary measures in this direction.