“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində “Standartlaşdırma ixracın inkişafına dəstək alətidir” mövzusunda seminar keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun birgə təşkilatçılığı ilə “Standartlaşdırma ixracın inkişafına dəstək alətidir” mövzusunda semınar keçirilib.
Təlimin təşkilatçıları “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə və “Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun direktoru Namiq Tağıyev bildiriblər ki, belə bir müzakirənin təşkil olunmasına səbəb, Azərbaycan sahibkarlarının öz məhsullarını xarici bazarlara ixracı zamanı tələb olunan standartlar, onları əldə etmək üçün müraciət formaları, tələb olunan sənədlər, texniki tənzimləmə və standartlaşdırma sahəsində qanunvericilik islahatları sertifikatlaşdırmanın və laborator-sınaq xidmətlərinin rəqabətli biznes mühitinin formalaşmasına təsiri haqda ətraflı müzakirə aparmaqdır.
“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə əlavə edib ki, bu istiqamətdə məlumatlılığı təmin etmək, xarici ticarət tərəfdaşları ilə münasibətlərin genişləndirilməsi, beynəlxalq standartlara cavab verən rəqabətədavamlı yerli istehsal məhsullarının dünya bazarlarına çıxarılması, ixrac potensialının gücləndirilməsi baxımdan sahibkarlara dəstək mexanizmidir.
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun direktoru Namiq Tağıyev isə bildirib ki, biznes strukturlarının ixrac əməliyyatlarının həyata keçirilməsi zamanı standartlaşıdrma üzrə milli orqan - Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun əsas məqsədi sahibkarlar arasında yüksək və peşəkar səviyyədə münasibətlərin qurulmasına start verilməsidir
“Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu”nun mütəxəssisləri bir neçə təqdimatdan sonra, sahibkarları maraqlandıran suallara cavab verib. Təlimdə fərqli istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərən 40 dan artıq sahibkar iştirak edib.

Seminar on “Standardization as a Tool to Support Export Development” Held at the “One-Stop” Export Support Center
A seminar on “Standardization as a Tool to Support Export Development” was organized jointly by the “One-Stop” Export Support Center and the Azerbaijan Standardization Institute at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The organizers, Nicat Hacızadə, Manager of the “One-Stop” Export Support Center, and Namig Taghiyev, Director of the Azerbaijan Standardization Institute, noted that the seminar aimed to provide Azerbaijani entrepreneurs with detailed guidance on the standards required for exporting products to foreign markets, application procedures, necessary documents, and recent legislative reforms in technical regulation and standardization. The discussion also focused on how certification and laboratory testing services influence the formation of a competitive business environment.
Nicat Hacızadə emphasized that the seminar serves as a support mechanism for entrepreneurs, helping to raise awareness, expand relations with international trade partners, bring local products that meet international standards to global markets, and strengthen export potential.
Namig Taghiyev highlighted that the primary goal of the national standardization body, the Azerbaijan Standardization Institute, is to establish professional and high-level relations among business structures during export operations.
Following several presentations by Azerbaijan Standardization Institute experts, participants’ questions were addressed. The seminar was attended by over 40 entrepreneurs from various sectors.