“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində gömrük bəyannaməsi də doldurulacaq
“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində ilk dəfə olaraq ixracatçı sahibkarlar üçün gömrük bəyannamələrinin doldurulması xidməti göstəriləcək. Bu barədə məlumat verən “Bir Pəncərə”nin meneceri Nicat Hacızadə bildirib ki, artıq "Azərterminal-kompleks" Birliyinin əməkdaşı “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində sahibkarlarlara kömək məqsədilə gömrük bəyannamələrinin doldurulmasına başlayıb. Faktiki olaraq gömrük bəyannaməsinin doldurulması üçün həm off-line, həm də on-line imkan yaradılıb. Hazırda gömrük bəyannaməsini həm “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində, həm də on-line qaydada Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (https://dth.azexport.az/) üzərindən doldurmaq mümkündür. Belə ki, Rəqəmsal Ticarət Qovşağında vahid ixrac ərizəsi, o cümlədən, gömrük bəyannaməsinin doldurulması on-line qəbul edilir.
N.Hacızadə bildirib ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində 5 dövlət qurumu 7 dövlət xidməti (o cümlədən, mənşə, baytarlıq, fitosanitar, keyfiyyət və s. icazələrin verilməsi xidməti) göstərir: “Hazırda Elektron gömrük bəyannamələrinin doldurulmasının da “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində həyata keçirilməsi sahibkarların işini xeyli asanlaşdırır. Çünki sahibkarlar vahid məkanda ixracat üçün bütün prosedurları ən qısa bir müddətdə və daha az resurs sərf etməklə əldə edirlər. Faktiki olaraq bu islahat tədbiri Dünya Bankının “Doing Business” komandasının radarına da düşüb. Bir sıra beyəlxalq qurumların nümayəndələri “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində məlumat turlarında iştirak edərək fəaliyyətimizi yüksək qiymətləndiriblər. Dünya təcrübəsində bütün ixrac xidmətlərinin bir pəncərədən, həm on-line, həm də off-line göstərilməsi yaxşı nümunə sayılır.”
N.Hacızadə ixracatla məşğul olan sahibkarları “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin imkanlarından daha geniş istifadə etməyə çağırıb: “İndiki halda gömrük bəyannamələrinin də “Bir Pəncərə” qaydasında doldurulması sahibkarlarımızın işini xeyli yüngülləşdirib. Faktiki olaraq “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi, Azexport portalı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağı birlikdə bir ekosistem yaradaraq ixracatın təşviqinə xidmət edir.”
Xatırladaq ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 Fevral 2017-cı il tarixli Fərmanı əsasında yaradılıb və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin binasında (Landau küçəsi 16, Bakı şəhəri, http://iqtisadiislahat.org/contact-us) yerləşir.

Customs Declarations to Be Completed at the “One-Stop” Export Support Center
For the first time, the “One-Stop” Export Support Center has begun providing a customs declaration completion service for exporting entrepreneurs.
According to information provided by Nicat Hajizada, Manager of the “One-Stop” Export Support Center, an employee of the Azerterminal-Complex Union has started assisting entrepreneurs with filling out customs declarations directly at the Center. In practice, both offline and online options are now available for completing customs declarations.
At present, exporters can complete customs declarations either on-site at the “One-Stop” Export Support Center or online via the Digital Trade Hub (https://dth.azexport.az/). Through the Digital Trade Hub, a single export application, including the customs declaration, can be submitted online.
N. Hajizada noted that five government institutions provide seven public services at the “One-Stop” Export Support Center, including the issuance of certificates of origin, veterinary, phytosanitary, quality, and other permits.
“Now that electronic customs declarations can also be completed at the ‘One-Stop’ Export Support Center, the work of entrepreneurs has become significantly easier. Exporters can complete all export-related procedures in a single location in a much shorter time and with fewer resources. In fact, this reform initiative has attracted the attention of the World Bank’s Doing Business team. Representatives of several international organizations have visited the ‘One-Stop’ Export Support Center as part of information tours and have highly evaluated our activities. In global practice, providing all export services through a single window, both online and offline, is considered a best practice.”
N. Hajizada also encouraged exporters to make broader use of the opportunities offered by the “One-Stop” Export Support Center:
“At this stage, completing customs declarations under the ‘one-stop’ principle has significantly simplified the work of our entrepreneurs. In effect, the ‘One-Stop’ Export Support Center, the Azexport portal, and the Digital Trade Hub together form an ecosystem that serves to promote exports.”
It should be recalled that the “One-Stop” Export Support Center was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 22, 2017, and is located in the building of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (Landau Street 16, Baku; http://iqtisadiislahat.org/contact-us).