"Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzi sahibkar məmnunluğuna səbəb olur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində fəaliyyət göstərən "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinə müraciət edən ixracatçılar üçün bütün müvafiq şərait yaradılıb. Sahibkarlar ixrac etdikləri məhsullara baytarlıq və fitosanitar, keyfiyyət, mənşə, vəhşi fauna və yabanı flora növlərinin ixracı üçün sertifikatları "Bir Pəncərə"dən alırlar. Eyni zamanda mədəni sərvətin mühafizəsi şəhadətnaməsi və dini ədədbiyyatın ixracına razılığı da buradan almaq olar. Sahibkarlar həmçinin "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzindən müxtəlif sahələrdə məsləhətlər alır, Azexport portalı üzərindən ixrac imkanlarını genişləndirir və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının elektron xidmətlərindən də yararlanırlar.
Azərbaycan sahibkarı Sahib Zərbəliyev "Bir Pəncərə"nin xidmətindən ixrac üçün lazımı sənədləri aldıqdan sonra Mərkəzin fəaliyyəti ilə bağlı məmnunluğunu bildirib: “"Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzi sözün əsl mənasında bizlər üçün böyük bir dəstək olaraq ixrac prosesini xeyli asanlaşdırıb. Mərkəz vasitəsilə sənədləri almaq üçün sərf etdiyimiz vaxta qənaət edərək daha məhsuldar fəaliyyətə nail ola bilərik. Məsələn, mən ixrac üçün Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzindəki nümayəndəsinə müraciət edib lazımi sənədləri qısa zamanda rahatlıqla topladım."
Qeyd edək ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22 fevral 2017-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılıb.

Entrepreneurs who approach the “One-Stop” Export Support Center, operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, are provided with all the necessary services for their export activities. Through the Center, exporters can obtain certificates for veterinary and phytosanitary compliance, quality, origin, and the export of wild fauna and flora species. The Center also issues certificates for the protection of cultural heritage and approvals for exporting religious literature.
Entrepreneurs additionally receive advice in various fields, expand their export opportunities through the Azexport Portal, and utilize electronic services offered by the Digital Trade Hub.
Azerbaijani entrepreneur Sahib Zarbaliyev expressed his satisfaction after obtaining the required export documents: "The ‘One-Stop’ Export Support Center has genuinely provided significant support, greatly simplifying the export process for us. By saving time in collecting documents through the Center, we can focus on more productive activities. For example, I contacted the representative of the Ministry of Ecology and Natural Resources at the Center and was able to quickly and easily gather all the necessary documents for export.”
It should be noted that the “One-Stop” Export Support Center was established based on the Decree of President Ilham Aliyev dated February 22, 2017, titled “On Additional Measures to Strengthen the Position of the Republic of Azerbaijan as a Digital Trade Hub and Expand Foreign Trade Operations.”