“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi Kapital Bankla birgə “İxrac əməliyyatlarında maliyyə dəstəyi” mövzusunda təlim keçirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi Kapital Bankla birgə “İxrac əməliyyatlarında maliyyə dəstəyi” mövzusunda təlim keçirib. Maarifləndirmə xarakteri daşıyan təlim zamanı iştirakçılara nəzəri məlumatlar verilib və maliyyə dəstəyindən praktiki istifadə qaydalarından bəhs edilib. Tədbir çərçivəsində xarici ticarətdə maliyyə alətlərinin rolu, ixrac zamanı avans ödənişləri, akkreditiv, faktorinq, qarantiyalar, ixrac fəaliyyətinə yönəlik kreditlər və digər mövzularla bağlı sahibkarlara ətraflı məlumat verilib.
“Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə bildirib ki, Azərbaycanda xarici ticarət əməliyyatlarında önəmə malik olan ixrac kreditləri, akkreditiv və faktorinq kimi maliyyə alətlərinin ixracatçılar tərəfindən istifadəsinə geniş imkanlar var: “Ölkəmizdə ixracatçılar üçün hərtərəfli şərait və potensialın olmasını nəzərə alaraq, müasir ticarət-maliyyə alətlərindən istifadəni artırmaq və sahibkarların daha artıq məlumatlılığını təmin etmək üçün sözügedən xidmətlər üzrə təlimlərin aparılmasına ehtiyac var. “İxrac əməliyyatlarında maliyyə dəstəyi” mövzusunda təlimin Moody’s Investor Service beynəlxalq reytinq agentliyinin son qiymətləndirilməsində ən yüksək qiymətə sahib olan Kapital Bankla birgə keçirilməsi isə effektivliyi daha da artıracaq.”
Kapital Bankın Baş Direktoru Fərid Hidayətzadə isə əlavə edib ki, son illər ölkə başçısının rəhbərliyi ilə qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində çox uğurlu addımlar atılıb: “Dövlət dəstəyi ilə görülən tədbirlər çərçivəsində ölkə iqtisadiyyatının inkişafına xüsusi diqqət ayrılır. Bütün bu faktorlar ölkəmizin ixrac potensialının artmasına öz töhfəsini verir, daxili istehsalın dünya bazarında rəqabət qabiliyyətinin güclənməsinə səbəb olur. Məhz buna görə də ölkəmizdə ixracatçı sahibkarların sayı günü-gündən artır. Kapital Bank da bu inkişafa töhfə vermək məqsədi ilə beynəlxalq iqtisadi şəraiti çevik dəyərləndirərək, ixracatçılar üçün təhlükəsiz, səmərəli şərait yaratmaq üçün yeni məhsullar hazırlayır.”
Qeyd edək ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi mütəmadi ixracatçı sahibkarlar üçün belə təlimlər təşkil edir.

One Stop Export Support Center Held Training on Financial Support in Export Operations with Kapital Bank
CAERC, together with the One Stop Export Support Center and Kapital Bank, organized a training on Financial Support in Export Operations. The informative training provided participants with theoretical knowledge and practical guidance on using financial support. Entrepreneurs received detailed information on the role of financial instruments in foreign trade, advance payments, letters of credit, factoring, guarantees, export-related loans, and other relevant topics.
The Manager of the One Stop Export Support Center, Nicat Hacizade, stated that there are extensive opportunities for exporters in Azerbaijan to utilize financial instruments such as export loans, letters of credit, and factoring. He emphasized that given the comprehensive support and potential available to exporters in the country, training on modern trade-finance instruments is essential to increase their usage and enhance entrepreneurs’ awareness. He added that conducting the training jointly with Kapital Bank, which received the highest rating in the recent evaluation by Moody’s Investor Service, will further increase its effectiveness.
Farid Hidayatzade, CEO of Kapital Bank, noted that in recent years, under the leadership of the Head of State, significant steps have been taken to develop the non-oil sector. He explained that government-supported initiatives focus on the development of the national economy, contributing to the growth of the country’s export potential and strengthening the competitiveness of domestic production in the global market. As a result, the number of exporting entrepreneurs in Azerbaijan continues to rise. To support this development, Kapital Bank develops new products and creates safe and efficient conditions for exporters by flexibly responding to the international economic environment.
It should be noted that the One Stop Export Support Center at CAERC regularly organizes such trainings for exporting entrepreneurs.