Beynəlxalq Valyuta Fondunun hesabatına əsasən qlobal iqtisadi artım zəifləyəcək
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) 2023-cü il “Dünya iqtisadiyyatının inkişaf perspektivləri”hesabatını açıqlayıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin şöbə müdirinin müavini Günay Quliyeva hesabatı şərh edərək bildirib ki, dünyada iqtisadi artım göstəricisi 2022-ci ilin 3.4 faizlik artımı ilə müqayisədə azalaraq, 2023-cü il üçün 2.8 faiz proqnozlaşdırılır. 2024-cü il üçün bu göstərici 3 faiz həddində sabitləşəcək.
Hesabatda göstərilir ki, qabaqcıl iqtisadiyyatlarda iqtisadi artım 2022-ci ildəki 2,7 faizdən 2023-cü ildə 1,3 faizə qədər nəzərə çarpan bir nisbətdə yavaşlayacaq. Maliyyə sektorunun pisləşəcəyi alternativ ssenaridə göstəricilər daha da aşağı düşərək qlobal iqtisadiyyat üçün 2.5 faiz, qabaqcıl iqtisadiyyatlar üçün isə 1 faizdən aşağı olacağı proqnozlaşdırılır. Hesabatda həmçinin əmtəə qiymətlərinin düşməsi fonunda inflyasiyanın 2022-ci ildəki 8.7 faiz həddindən 2023-cü ildə 7 faiz həddinə qədər azalması ehtimal edilir.
BVF hesabatında Azərbaycan üçün 2023-cü il üçün iqtisadi artımı 3 faiz həddində proqnozlaşdırıb. Həmçinin ölkə üçün verilən proqnozlarda cari hesablar balansının müsbət olacağı və cari hesab balansı üzrə profisitin ümumi daxili məhsula (ÜDM) nisbətinin 19,2 % səviyyəsində olacağını proqnozlaşdırır. Bu isə region ölkələri ilə müqayisədə çox yüksək göstəricidir.

The International Monetary Fund (IMF) released the 2023 "Prospects for the development of the world economy" report. Commenting on the report, Deputy Head of Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Gunay Guliyeva said that the global economic growth indicator has decreased compared to 3.4 percent growth in 2022, and 2.8 percent is predicted for 2023. For 2024, this indicator will stabilize at 3 percent.
The report shows that economic growth in advanced economies will slow significantly from 2.7 percent in 2022 to 1.3 percent in 2023. In the alternative scenario where the financial sector deteriorates, indicators are predicted to fall even further, to 2.5 percent for the global economy, and below 1 percent for advanced economies. The report also predicts that inflation will decrease from 8.7 percent in 2022 to 7 percent in 2023 amid falling commodity prices.
In the IMF report, the economic growth for 2023 for Azerbaijan was predicted at the limit of 3 percent. Also, in the forecasts given for the country, it is predicted that the current account balance will be positive and the ratio of the current account balance surplus to the gross domestic product (GDP) will be at the level of 19.2%. This is a very high indicator compared to the countries of the region.