Bakıda “Texnologiyalar və İnnovasiyalar: İqtisadi islahatlar və inkişaf perspektivləri” mövzusunda konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Texnologiyalar və İnnovasiyalar: İqtisadi islahatlar və inkişaf perspektivləri” mövzusunda birgə konfrans keçirib.
Konfrans ölkədə innovativ inkişaf perspektivlərinin müzakirəsinə həsr olunub. Tədbirdə dövlət, özəl və xarici qurumlardan 100-dək mütəxəssis iştirak edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı çıxışında bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan islahat prosesi innovasiya yönümlü inkişaf üzərində qurulub. Ölkəmizdə innovativ layihələrin dəstəkləndiyini bildirən V.Qasımlı elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlərin səmərəli nəticələr verdiyini vurğulayıb.O əlavə edib ki, Strateji Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan prioritetlərin həyata keçirilməsi nəticəsində 2020-ci ildə real ÜDM-in 235 milyon manat artacağı və telekommunikasiya sektorunda 1450 iş yerinin yaradılacağı proqnozlaşdırılır.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə qeyd edib ki, innovativ inkişaf üçün ölkəmizdə müvafiq institusional qurumlar yaradılıb, bu prosesə dəstək vermək üçün əlverişli mühit formalaşdırılır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilən Strateji Yol Xəritələri ölkəmizin innovativ inkişafının daha da sürətlənməsinə xidmət edir. Bu fəaliyyət ölkənin elmi, istehsalat, tədris, iqtisadi və kadr potensialının qarşılıqlı əlaqəsinin güclənməsinə və nəticədə yeni elmi ixtiraların, müasir texnologiyaların və məhsulların, perspektiv həllərin meydana çıxmasına səbəb olacaqdır.
Konfransda “İslahatların innovasiyaların və İKT-nin inkişafında rolu” və “İnnovativ məhsullar və İT xidmətlərin ixrac potensialı” mövzularında panel müzakirələr təşkil edilib. Müzakirələrdə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, “Azərkosmos”, “ASAN xidmət”, “B.EST Solutions”, “Deloitte consulting”, “Microsoft” şirkətlərinin, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının, İnnovasiyalar Mərkəzinin nümayəndələri təqdimatlarla çıxış edib və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Conference on “Technologies and Innovations: Economic Reforms and Development Prospects” Held in Baku
The Economic Reforms Analysis and Communication Center (ERACC) of the Republic of Azerbaijan, together with the Ministry of Transport, Communications, and High Technologies of Azerbaijan, organized a conference titled “Technologies and Innovations: Economic Reforms and Development Prospects.”
The conference was dedicated to discussing the prospects for innovative development in the country. Around 100 experts from government, private, and international organizations attended the event.
Vusal Gasimli, Executive Director of the Economic Reforms Analysis and Communication Center, noted in his speech that the reform process led by President Ilham Aliyev is focused on innovation-driven development. He highlighted that innovative projects in Azerbaijan are supported and emphasized the successful results of efforts to commercialize scientific research. Gasimli also added that the implementation of priorities outlined in the Strategic Roadmap is expected to increase the country’s real GDP by 235 million AZN in 2020 and create 1,450 new jobs in the telecommunications sector.
Elmir Valizade, Deputy Minister of Transport, Communications, and High Technologies, stated that relevant institutional bodies have been established in Azerbaijan to support innovative development and that a favorable environment has been created to facilitate this process. He stressed that the Strategic Roadmaps approved by President Ilham Aliyev contribute to accelerating the country’s innovation-driven growth. This work strengthens the interaction between the nation’s scientific, industrial, educational, economic, and human resources, leading to the emergence of new scientific inventions, modern technologies, products, and prospective solutions.
The conference included panel discussions on “The Role of Reforms in Innovation and ICT Development” and “The Export Potential of Innovative Products and IT Services.” Presentations were made by representatives from the Ministry of Transport, Communications, and High Technologies, the Economic Reforms Analysis and Communication Center, Azercosmos, ASAN Service, B.EST Solutions, Deloitte Consulting, Microsoft, and the High Technologies Park and Innovation Center of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). Participants had the opportunity to ask questions and engage directly with the presenters.