Azranking.az: “Biznesin müflisləşməsi” indikatoru üzə özəl sektorla müzakirə aparılıb
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesin müflisləşməsi” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda Ədliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Vəkillər Kollegiyası, o cümlədən özəl sektorun - “Ernst & Young Holdings (CIS) B.V.”, “Deloitte & Touche” şirkəti, “PricewaterhouseCoopers Azerbaijan” və “Ekvita” şirkətlərinin nümayəndələri və işçi qrupunun digər üzvləri iştirak ediblər.
Görüşdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dünya Bankı Qrupunun "Business Ready" Hesabatının “Biznesin müflisləşməsi” indikatorunun Qanunvericilik və Dövlət xidmətləri bloku üzrə mövcud vəziyyətin özəl sektor nümayəndələri ilə birlikdə təhlili aparılmış, iştirakçıların təklifləri müzakirə edilərək sualları cavablandırılmış və nəticə etibarilə müflisləşmə proseduruna dair bir sıra məsələlərə aydınlıq gətirilib.
Eyni zamanda, iclas zamanı qeyd olunan indikator üzrə məlumatlılığın artırılması istiqamətində özəl sektorun nümayəndələri, o cümlədən konsaltinq şirkətləri və biznes assosiasiyaları arasında müvafiq məlumatlandırma və maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, bu sahədə kommunikasiya işlərinin yüksək səviyyədə təmin edilməsi zərurəti vurğulanıb.
Qarşılıqlı əməkdaşlıq formatında keçən iclasda özəl sektor təmsilçiləri, xüsusilə aparıcı konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırlmasında dövlət-biznes dialoqunu və bu sahədə islahatların davam edirilməsini yüksək qiymətləndirilib.

Azranking.az: "Business bankruptcy" indicator was discussed with the private sector
The next meeting of the "Business Bankruptcy" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was convened.
The attendees included representatives from the Ministry of Justice, the Ministry of Economy, the Central Bank, the Bar Association, as well as members from the private sector, such as "Ernst & Young Holdings (CIS) B.V.", "Deloitte & Touche", "PricewaterhouseCoopers Azerbaijan", "Ekvita" companies, and other members of the working group.
During the meeting, an analysis of the current situation regarding the "Business Insolvency" indicator of the "Business Ready" Report by the World Bank Group and the United Nations was conducted in collaboration with representatives from the private sector.
Additionally, there was an emphasis on the necessity of implementing relevant information and education measures among private sector representatives, including consulting companies and business associations. High-level communication efforts were also discussed to increase awareness of the mentioned indicator.
Throughout the meeting, conducted in a collaborative format, representatives from the private sector, particularly those from leading consulting companies, expressed their appreciation for the state-business dialogue and the continuation of reforms aimed at further enhancing the business environment.