Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) dəstəyi ilə hazırladığı “Yaşıl iqtisadiyyat” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimatda AzMİU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
AzMİU-nun prorektoru Orxan Naqdiyev və Biznesin iqtisadiyyatı və menecmenti kafedrasının müdiri Məhəbbət Məmmədov çıxış edərək kitab haqqında, yaşıl iqtisadiyyat və bu istiqamətdə aparılan elmi fəaliyyətin əhəmiyyətindən danışıblar.
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı dirketoru Vüsal Qasımlı “Yaşıl iqtisadiyyat” kitabı ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib.
Sonda Vüsal Qasımlı tərəfindən AzMİU müəllimlərinin və tələbələrinin kitab, eləcə də yaşıl iqtisadiyyatla bağlı sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, üç bölmə və yeddi fəsildən ibarət olan kitab iqlim dəyişikliyi və davamlı inkişaf, iqtisadi inkişafın ekoloji hüdudları, “yaşıl şəhərlər” üçün “yaşıl iqtisadiyyat”, enerji səmərəliliyi: Dünya alternativlər axtarışında, maliyyə və “yaşıl qərarvermə”, Azərbaycanda “yaşıl iqtisadiyyat”: Mövcud durum və perspektivlər , “yaşıl büdcə” çərçivəsi və onun Azərbaycanda tətbiqi, “yaşıl artım” və kənd təsərrüfatı: Çağırışlar və imkanlar kimi mövzuları əhatə edir.
Kitabda xüsusən də işğaldan azad olunan ərazilərimizin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi istiqamətində görülən işlərə geniş yer ayrılıb. Həmçinin “yaşıl büdcə” çərçivəsi və onun Azərbaycanda tətbiqi imkanları ilə bağlı aparılan tədqiqata da yer verilib.
Kitabın elmi redaktoru İİTKM-in icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlıdır. Müəllifləri Ramil Hüseyn, Rəşad Hüseynov, Rəşad Həsənov, Coşqun Cəfərov və Aminə Bayramova olan monoqrafiyaya akademik Urxan Ələkbərov və professor Nazim İmanov rəy verib.
Monoqrafiya Azərbaycanda “yaşıl düşüncə” və həyat tərzinin formalaşmasına töhfə verməklə, iqtisadi inkişafa dair dövlət proqramlarının, strateji sənədlərin, regional və yerli layihələrin hazırlanması üçün nəzərdə tutulub. Bu kitabdan tədqiqatçılar, sahibkarlar, doktorantlar, magistrantlar və tələbələr də faydalana bilərlər.

The presentation of the book "Green Economy" was held at AUAC
The presentation of the book "Green economy" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication with the support of the Ministry of Ecology and Natural Resources was held at Azerbaijan University of Architecture and Construction. The professor-teacher staff and students of AUAC participated in the presentation.
Orkhan Nagdiyev, vice-rector of AUAC and Mehabbat Mammadov head of the department of business economics and management spoke about the book, green economy and the importance of scientific activities in this direction.
Later, Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, gave a wide presentation on the book "Green Economy".
At the end, Vusal Gasimli answered the questions of AzMIU teachers and students about the book and the green economy.
In the book, a lot of space is devoted to the work done in the direction of turning our liberated territories into a "green energy" zone. The research conducted on the "green budget" framework and its application possibilities in Azerbaijan was also included.
The scientific editor of the book is executive director of CAERC, professor Vusal Gasimli, Ramil Huseyn, Rashad Huseynov, Rashad Hasanov, Joshgun Jafarov and Amina Bayramova. Academician Urkhan Alakbarov and professor Nazim Imanov commented on the monograph.
The monograph is intended for the preparation of state programs, strategic documents, regional and local projects on economic development, contributing to the formation of "green thinking" and lifestyle in Azerbaijan. Researchers, entrepreneurs, PhD students, graduate students and students can also benefit from this book.