“Azexport” yüz tondan artıq un məmulatının ixracına sərbəst satış sertifikatı verib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı “Made in Azerbaijan” məhsullarına növbəti sərbəst satış sertifikatları (Free Sale Certificate) təqdim edib. Sertifikatlar Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan un məmulatlarının ixracı üçün verilib. İlkin mərhələdə 100 tondan artıq məhsulun ixracı nəzərdə tutulub.
“Azexport” portalı tərəfindən ümumilikdə, 2018-ci ilin aprel ayından 2024-cü ilin may ayına qədər 706 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı verilib. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının əvvəllər ixracında çətinliklər yaranmış Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İraq, İndoneziya, Vyetnam, Filippin, Dominikan və digər Cənub-Şərqi Asiya, Cənubi Amerika, Afrika, Qərbi Avropa, Okeaniya və Ərəb ölkələrinə ixracını asanlaşdırıb.
Qeyd edək ki, sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiqləyir.

"Azexport" issued a free sale certificate for the export of over one hundred tons of flour products
The "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has presented Free Sale Certificate for "Made in Azerbaijan" products. Certificates were issued for the export of flour products produced in the Republic of Azerbaijan. In the initial stage, more than 100 tons of products are planned for export.
From April 2018 to May 2024, the "Azexport" portal issued free sale certificates for 706 products. The issuance of these certificates has facilitated the export of "Made in Azerbaijan" products to Qatar, Saudi Arabia, Jordan, the United Arab Emirates, Iraq, Indonesia, Vietnam, the Philippines, the Dominican Republic, and various countries in Southeast Asia, South America, Africa, Western Europe, Oceania, and the Arab world, where previously there were difficulties in exporting.
It should be noted that the free sale certificate is presented by the "Azexport" portal in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet the required standards.
Entrepreneurs who wish to obtain a free sale certificate can apply through the www.azexport.az portal.