Azexport və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi “Ticarətə Hazır” layihəsinin ikinci mərhələsinə başlayır
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport.az portalı Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi (ITC - International Trade Center) ilə birlikdə “Ticarətə Hazır” layihəsi çərçivəsində növbəti mərhələyə başlayır. Azexport portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirir ki, bu dəfəki təlimlərdə logistik prosedurlara dair mövzular əhatə olunacaq. Onun sözlərinə görə “Ticarətə hazır” layihəsinin ikinci hissəsində sahibkarlara elektron və ənənəvi ticarətdə logistika, logistika menecmenti, logistikanın müasir sistemlərə inteqrasiyası, E,F,C,D sinifləndirilməsi, “multimodal” daşıma, “Incoterms” - beynəlxalq ticarət şərtləri, daşıma və nəqliyyat növləri, beynəlxalq nəqliyyat tarifləri, nəqliyyat sənədləri, təchizatçı seçimi, idarəedilməsi və qiymətləndirilməsi kimi mövzular tədris olunacaq.
Təlim “ITC”nin eksperti EE Khong Kie Max tərəfindən ingilis dilində keçiriləcək və azərbaycan dilinə tərcümə olunacaq.
“ZOOM” tətbiqi vasitəsi ilə baş tutacaq təlimin sonunda 70 faizdən yüksək iştirak göstəricisi olan şəxslər “QR” qorunma nişanı ilə təchiz olunmuş elektron sertifikatla təmin olunacaqlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport.az” portalı ITC ilə birlikdə 15 iyun – 06 iyul 2020-ci il tarixlərində “Ticarətə Hazır” layihəsinin “Elektron Ticarət”-ə həsr olunmuş onlayn təlimləri keçirilib. Vebinar şəklində təlimə 80-dək sahibkar qatılıb.
Təlimlərdə 70 faizdən artıq iştirak göstəricisi olan 18 iştirakçıya “QR kod” qorunma nişanı ilə təchiz olunmuş elektron sertifikat verilib.
Təlim ödənişsizdir və 4,7,11,14 avqust tarixlərində baş tutacaq. Qeydiyyat linki: https://bit.ly/313g6ye

Azexport and International Trade Centre Launch the Second Phase of the “Ready to Trade” Project
The Azexport.az portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), in cooperation with the International Trade Centre (ITC), is launching the next phase of the “Ready to Trade” project.
According to Ayxan Qadashev, Head of the Azexport portal, this phase of the training program will focus on logistics-related topics. He noted that the second phase will cover subjects such as logistics in both electronic and traditional trade, logistics management, integration of logistics into modern systems, E, F, C, and D classification, multimodal transportation, Incoterms (international commercial terms), types of transport and shipping, international transport tariffs, transport documentation, supplier selection, management and evaluation.
The training will be delivered in English by ITC expert EE Khong Kie Max and will be translated into Azerbaijani.
The sessions will be conducted via the Zoom platform, and participants with more than 70 percent attendance will be awarded electronic certificates equipped with a QR authentication mark.
It should be noted that the Azexport portal under CAERC, together with ITC, previously held online trainings under the “Ready to Trade” project focused on e-commerce from 15 June to 6 July 2020. Around 80 entrepreneurs participated in the webinars.
Eighteen participants who achieved more than 70 percent attendance were awarded electronic certificates with QR verification codes.
The training is free of charge and will take place on 4, 7, 11, and 14 August. Registration link: https://bit.ly/313g6ye