“Azexport” regionun ilk virtual sərgi və konfrans məkanını istifadəyə verib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport.az” portalı tərəfindən Azərbaycanın və regionun ilk virtual sərgi və konfrans məkanı istifadəyə verilib. Virtual sərgi zalında pilot olaraq 10 şirkət və media nümayəndələri üçün stendlər hazırlanıb. Bu stendlərdə məhsulların 3D forması ilə tanış olmaq və onlayn ticarət əməliyyatları aparmaq üçün müvafiq imkanlar yaradılıb.
Bununla yanaşı, hər stend üzrə təmsilçinin videogörüntülü və səsli olmaqla sərgi ziyarətçiləri ilə müzakirələrə qatılmaq fürsəti verilib. Bu, stendə yaxınlaşan sərgi ziyarətçiləri ilə daha rahat ünsiyyət qurmağa imkan verir. Virtual məkanda sərgilərin təşkili ilə yanaşı, yeni brendlərin təqdimatı, virtual görüşlərin təşkili, təlim və seminarların həyata keçirilməsi imkanları mövcuddur. Bunun üçün 500 nəfərlik rəqəmsal konfrans zalı hazırlanaraq istifadəyə verilib. Virtual məkan zamandan və məkandan asılı olmadan dünyanın istənilən nöqtəsindən istifadəyə açıq olmaqla “Made in Azerbaijan” brendli məhsulları daha geniş auditoriyaya çatdırmağa xidmət edir.
Qeyd edək ki, “MTradeVerse” platformasının dəstəyi ilə hazırlanmış rəqəmsal məkanın təqdimatında virtual ziyarətçilər sərgi və konfrans zallarında yaradılan imkanlarla tanış olublar. İştirakçılara yaradılan imkanlar barədə məlumat verilib. Növbəti mərhələdə platformaya əcnəbi ziyarətçilərin qatılması və sərgi ərazisinin genişləndirilməsi ilə yeni şirkət və məhsulların əlavə olunması nəzərdə tutulub.

The "Azexport.az" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has inaugurated the first virtual exhibition and conference space in Azerbaijan and the region. As a pilot initiative, stands for 10 companies and media representatives have been prepared in the virtual exhibition hall, offering a 3D representation of products and facilitating online trade transactions.
Each stand's representative is granted the opportunity to engage in discussions with exhibition visitors through video and audio, enhancing communication with those approaching the stand. Apart from organizing exhibitions in the virtual space, the platform allows for the introduction of new brands, virtual meetings, as well as hosting training sessions and seminars. A digital conference hall accommodating 500 people has been established and is now operational. This virtual space aims to promote "Made in Azerbaijan" brand products to a global audience, accessible from any location at any time.
During the presentation of the digital space, developed with the support of the "MTradeVerse" platform, virtual visitors were acquainted with the created opportunities in the exhibition and conference halls. Further plans include the addition of new companies and products to the platform, involving foreign visitors, and expanding the exhibition area.