Azexport portalının və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının “MTradeVerse” platformasında rəqəmsal inzibati binası hazırlanıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu Azexport.az portalı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (DTH) “MTradeVerse” platformasında virtual reallıq (VR) formatında rəqəmsal inzibati binası hazırlanıb.
Azexport portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, hazırda metaverse sahəsinə böyük axın mövcuddur. “Sahəyə nüfuzlu beynəlxalq şirkətlər ciddi yatırımlar edirlər: “McKinsey”nin hesabatına əsasən 2030-cu ilə kimi bu sahənin 5 trilyon ABŞ dollarına qədər genişlənməsi gözlənilir. Texnologiya sahəsində bu istiqamətə olan marağı nəzərə alaraq Azexport və DTH platformalarının da VR formatında xidmətlərinin təqdim olunması qərarına gəldik. Bu məqsədlə “MTradeVerse” platformasında interaktiv avatarlar, virtual reallıq və süni intellektə uyğun, fərdiləşdirilə bilən 3D məkanlar təqdim edən ilk rəqəmsal bina yaradılıb”.
Qeyd edək ki, Azexport.az portalı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağı hazırda Türkiyənin “MTRadeVerse” platforması ilə əməkdaşlıq edir. Növbəti aydan tam istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulan iki mərtəbəli müstəqil inzibati binada məlumat masası, məhsul qalereyası, xidməti otaqlar, iclas zalı və açıq sahədən ibarət innovativ sərgi zalı 24 saat ziyarətə açıq olacaq. Bu məkanda tədbirlərin təşkili, yeni brendlərin təqdimatı, xidmət və məhsulların ziyarətçilərə təqdim olunması kimi imkanlar mövcuddur.
İİTKM-in innovativ layihələri olan Azexport.az və DTH platforması Türkiyənin “MTRadeVerse” platforması ilə birgə həyata keçirdikləri layihənin başlıca məqsədi yerli şirkətlərin VR formatda sərgi zalının yaradılması, VR formatda alış-veriş, konferanslara spiker və ya dinləyici kimi qatılmaq, təlim və seminarlarda iştirak etmək imkanın yaradılması nəzərdə tutulub.

The digital administrative building of the Azexport portal and the Digital Trade Hub was prepared on the "MTradeVerse" platform
The Azexport.az portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Digital Trade Hub (DTH) have developed a virtual reality digital administrative building on the "MTradeVerse" platform.
Aykhan Gadashov, The Head of the Azexport portal, said that currently there is a large flow to the metaverse field. "Reputable international companies are making serious investments in the field: according to the McKinsey report, this field is expected to expand to 5 trillion US dollars by 2030. Taking into account the interest in this direction in the field of technology, we decided to present the services of Azexport and DTH platforms in VR format. For this purpose, the first digital building was created on the "MTradeVerse" platform, which presents interactive avatars, virtual reality and artificial intelligence-compatible, customizable 3D spaces.
It should be noted that the Azexport.az portal and the Digital Trade Hub are currently cooperating with the Turkish "MTRadeVerse" platform. The two-story independent administrative building, which is expected to be fully operational from next month, will have an innovative exhibition hall with information desk, product gallery, service rooms, meeting hall and open space open 24 hours a day. In this space, there are opportunities for organizing events, presenting new brands, presenting services and products to visitors.
Azexport.az, an innovative project of CAERC, and the DTH platform, jointly implemented with Turkey's "MTRadeVerse" platform, the main goal of the project is to create an exhibition hall for local companies in VR format, to shop in VR format, to participate in conferences as a speaker or listener, to participate in training and seminars. it is intended to create an opportunity to do.