Azexport portalı yerli malların İsrailə ixracı üçün sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport” portalı “Made in Azerbaijan” məhsullarına növbəti sərbəst satış sertifikatlarını təqdim edib. Sertifikatlar İsrail Respublikasına Azərbaycan istehsalı olan alkoqolsuz, qazlı, kofeinli içkilərinin ixracı üçün verilib.
Azexport portalı 2018 - ci ilin aprel ayından 2024 - cü ilin mart ayına kimi ümumilikdə 698 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim edib. Sertifikatlar bundan əvvəl ixracında çətinlik yaşanan Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İraq, İndoneziya, Vyetnam, Filippin, Dominikan və digər Cənub – Şərqi Asiya, Cənubi Amerika, Afrika, Qərbi Avropa, Okeaniya və Ərəb ölkələrinə Azərbaycanda istehsal olunan qida, dərman və orqanizmlə birbaşa təmasda olan məhsullarının çıxışı asanlaşdırıb.
Qeyd edək ki, sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Sərbəst satış sertifikatı əldə etmək istəyən sahibkarlar “www.azexport.az” internet portalı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

The Azexport portal has presented free sale certificates for the export of local goods to Israel
The Azexport portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the latest free sale certificates for "Made in Azerbaijan" products. Certificates were issued to the Republic of Israel for the export of non-alcoholic, carbonated, and caffeinated beverages produced in Azerbaijan.
From April 2018 to March 2024, the Azexport portal has issued free sale certificates for a total of 698 products. Certificates for food produced in Azerbaijan have been sent to Qatar, Saudi Arabia, Jordan, the United Arab Emirates, Iraq, Indonesia, Vietnam, the Philippines, the Dominican Republic, and other South-East Asian, South American, African, Western European, Oceanian, and Arab countries. These certificates aim to facilitate access to drugs and products that come into direct contact with the body, especially for countries that previously faced difficulties in exporting.
It is important to note that the certificate of free sale is presented in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. This certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet the required standards.
Entrepreneurs interested in obtaining a free sale certificate can apply through the "www.azexport.az" internet portal.