Azexport Portalı VTB Bankla əməkdaşlığa dair memorandum imzalayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində, Azexport.az portalı və Bank VTB - Azərbaycan arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb. Memarandumu Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov və Bank VTB - Azərbaycanın idarə heyətinin rəhbəri Yevqeniy Kirin imzalayıblar.
Qeyd edək ki iki qurum arasında imzalanan memorandumun məqsədi VTB Bank qrupun təmsil olunduğu bir sıra ölkələrdə Azərbaycan ixracatçıları üçün yeni ixrac maliyyəsi imkanlarının təqdim edilməsi, birgə tədbirlərin və konfransların təşkili, biznes missiyaların təşkili, Azexport.az portalının imkanları barədə məlumat mübadiləsi, eyni zamanda yeni sığorta, nəqliyyat və logistika imkanlarının təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov yeni əməkdaşlıq sənədinin Azexport portalının işinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıb : “ Məlum olduğu kimi, Rusiya Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsulları üçün ənənəvi olaraq əsas bazarlardan biri kimi qalır. Araşdırmalar göstərir ki, ənənəvi bazarlara və yarmarkalara nisbətən market zəncirləri və digər dövlət və özəl satınalma müqavilələri daha çox əlavə dəyər təmin edən və etibarlı satış kanallarıdır. Bununla belə, Azərbaycan məhsullarının bu cür kanallarla satışına maneə yaradan amillərdən biri də göndərilən malların pulunun dövrü olaraq 60-90 gün müddətində ödənilməsidir ki, bu da öz növbəsində bir çox hallarda ixracatçı üçün fasiləsiz təchizatı təmin etməkdə çətinlik yaradır.”
Zaur Qardaşov əlavə edib ki, bu istiqamətdə Azərbaycanlı ixracatçılara dəstək olmaq, o cümlədən məhsullarını daha yüksək qiymətə satmaq və davamlı tərəfdaşlarla müqavilələr imzalamaq məqsədilə, Azexport, VTB Bankla birlikdə Rusiyanın mağaza zəncirləri və digər potensial müştərilərlə əməkdaşlıq çərçivəsində həmin şəxslərə mal göndərmək istəyən ixracatçılara qısa müddətli maliyyə vəsaiti təqdim edəcək. İxracatçılar fasiləsiz təchizatı təmin etmək məqsədilə, göndərilən mallarını dəyərini 2-3 gün müddətində bank vasitəsilə ala biləcəklər.
Bank VTB - Azərbaycanın idarə heyətinin rəhbəri Yevqeniy Kirin də əlavə edib ki, VTB (Azərbaycan) – 20-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq maliyyə qrupunun üzvüdür: “Bankımızın əsas məqsədlərindən biri Azərbaycan biznesinə yeni bazarlara çıxışda yardım etməkdir. Əminəm ki, memorandumun imzalanması Azərbaycan-Rusiya ixracatçılarının maliyyə imkanlarını genişləndirməyə və sahibkarlıq fəaliyyətini stimullaşdırmağa imkan verəcək.”
Əlavə edək ki, Azexport portalı əlverişli maliyyə alətlərini təqdim etmək üçün digər ölkələrin bankları o cümlədən, Emirates NBD, Deutsche Bank və Raiffeisen kimi banklarla əməkdaşlığa dair danışıqlar aparılır.

Azexport Portal Signs Memorandum of Cooperation with VTB Bank
A memorandum of cooperation between Azexport.az portal and VTB Bank – Azerbaijan was signed at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The document was signed by Zaur Qardashov, Head of the Azexport portal, and Yevgeniy Kirin, Chairman of the Management Board of VTB Bank – Azerbaijan.
The memorandum aims to provide Azerbaijani exporters with new export finance opportunities in countries where VTB Bank Group operates, organize joint events and conferences, facilitate business missions, exchange information on Azexport.az portal capabilities, and offer new insurance, transportation, and logistics services.
Zaur Qardashov emphasized that the new cooperation will significantly contribute to the Azexport portal’s activities:
“Russia has traditionally remained a key market for Azerbaijani agricultural products. Research shows that market chains and other government and private procurement contracts generate more added value and are more reliable than traditional bazaars and fairs. However, one challenge for Azerbaijani exporters in these channels is that payments for delivered goods are often delayed by 60–90 days, which complicates continuous supply.”
He added that, to support Azerbaijani exporters, Azexport and VTB Bank will provide short-term financing to exporters willing to supply goods to Russian retail chains and other potential clients. Exporters will be able to receive payment for delivered goods within 2–3 days through the bank, ensuring uninterrupted supply and enabling sales at higher prices with stable partners.
Yevgeniy Kirin, Chairman of VTB Bank – Azerbaijan, also noted:“VTB (Azerbaijan) is part of an international financial group operating in over 20 countries. One of our key objectives is to help Azerbaijani businesses access new markets. I am confident that this memorandum will expand financial opportunities for Azerbaijan-Russia exporters and stimulate entrepreneurial activity.”
Additionally, Azexport.az is negotiating with other international banks, including Emirates NBD, Deutsche Bank, and Raiffeisen, to provide favorable financial instruments to exporters.