Azexport portalı “VISA İnternational”şirkəti ilə əməkdaşlığa başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə “VISA International” şirkəti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumun imzalanmasında məqsəd Azərbaycanda rəqəmsal və nağdsız ödənişlərin inkişaf etdirilməsi o cümlədən, qanunvericiliyin təkimilləşdirilməsi, “VISA International” şirkətinin digər ölkələrdə tətbiq etdiyi yeniliklərin Azərbaycana gətirilməsi, onlayn ticarətlə məşğul olmaq istəyən sahibkarlar üçün “merchant” hesabların açılmasının sadələşdirilməsi, Apple Pay, Samsung Pay və Google Pay ödəniş sistemlərinin işinin təmin edilməsi üçün zəruri platformanın hazırlanması kimi məsələlərə dair işbirliyi nəzərdə tutulur.
Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov bildirib ki, “VISA International” şirkəti ilə imzalanan memorandum Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiqlənən “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın icrasına əhəmiyyətli töhfə verəcək: “Biz Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafını şərtləndirən elektron kommersiya mühitin yaxşılaşdırılması, rəqəmsal ödəniş platformalarının əlçatanlığı və Visanın məlumatlar bazasına əsaslanan biznes analitika həllərinin hazırlanması və tətbiqində maraqlıyıq. “VISA International” şirkəti ilə imzalanan Memorandum vətəndaş, biznes subyektləri və dövlət strukturları arasında nağdsız ödəniş əhatəsinin xeyli genişlənməsi və nəticədə bank sektorunun maliyyə resursları bazasının gücləndirilməsi üçün etibarlı tərəfdaşlıq məqsədi daşıyır. Güman edirik ki, şirkətin bu sahədə mövcud qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi faydalı olacaq.”
“VISA International”ın nümayəndələri isə bildiriblər ki, İİTKM ilə imzalanan memorandum çərçivəsində elektron bankçılıqdan istifadə edən əhalinin xüsusi çəkisi artacaq, elektron ticarətin həcmi böyüyəcək.

A Memorandum of Understanding on cooperation was signed between CAERC and VISA International. The purpose of the memorandum is to support the development of digital and cashless payments in Azerbaijan, including improving legislation, introducing innovations implemented by VISA International in other countries, simplifying the opening of merchant accounts for entrepreneurs engaged in online trade, and developing the necessary platform to enable Apple Pay, Samsung Pay, and Google Pay payment systems.
The Head of the Azexport portal, Zaur Gardashov, stated that the memorandum signed with VISA International will make a significant contribution to the implementation of the State Program on the Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan for 2018 to 2020, approved by an Order of President Ilham Aliyev. He noted that Azexport is interested in improving the electronic commerce environment that drives the development of the digital economy in Azerbaijan, increasing the accessibility of digital payment platforms, and developing and implementing business analytics solutions based on VISAs data infrastructure. According to him, the memorandum aims to establish a reliable partnership to significantly expand the scope of cashless payments among citizens, business entities, and state institutions, thereby strengthening the financial resource base of the banking sector. He emphasized that the application of VISAs advanced technologies in this field is expected to be highly beneficial.
Representatives of VISA International stated that within the framework of the memorandum signed with CAERC, the share of the population using electronic banking services will increase, and the volume of electronic commerce will expand.