Azexport portalı vasitəsilə son 10 ildə ilk dəfə Rusiyaya yun ixracı həyata keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport portalı vasitəsi ilə Rusiyaya 60 ton qoyun yunu ixrac olunub. İxracı Zaqatala sakini sahibkar Əlihüseyn Şirinli həyata keçirib. Rəsmi rəqəmlər göstərir ki, son 10 ildə Azərbaycandan Rusiyaya yun ixrac edilməyib.
l qrup əlil olan Ə.Şirinli ona uğur qazandıran Azexport.az portalı ilə əməkdaşlığı cari ilin avqust ayında başlayıb. Bu müddət ərzində ona potensial sifarişlər barədə məlumat, ixrac bazarında mövcud texniki baryerlər və Azərbaycanda bütün ixrac prosedurları ilə bağlı məlumat verilib. İlk partiya məhsulunu Rusiyaya göndərən Ə.Şirinli portalla əməkdaşlığını davam etdirəcəyini və ixracın həcmini daha da artıracağını bildirib. Onun sözlərinə görə, ixracdan əldə etdiyi gəlir ilə mövcud istehsal sahəsini genişləndirəcək və yeni iş yerləri yaradacaq.
Qeyd edək ki, son illər Azərbaycan Respublikasında yun istehsalı artsa da, onun ixracı ilə bağlı müəyyən problemlər qalmaqdadır. Azexport.az portalı isə bu ixrac prosesi ilə ölkəmizdən qoyun yunu ixracının həm həcminin artmasına, həm də ixrac coğrafiyasının genişlənməsinə töhfə verir.
Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov da əlavə edir ki, ixraca və ümumilikdə biznesə ölkəmizdə yaradılan şərait bu gün imkan verir ki, istək, niyyət və işgüzarlıq varsa hər kəs özünə yüksək gəlir mənbəyi təmin edə bilər, hətta fiziki məhdudiyyətli insanlar da. Yəni Azexport portalı hər kəs üçün bərabər imkanlar yaradır. Bundan başqa Azexport bir rəqəmsal platforma olaraq, sahibkarlara xarici bazara çıxmaqla yanaşı onlara ixrac icazələrinin alınması, logistika, marketinq və digər məsələlərdə dəstək olur. İri biznesin bazara çıxması elə də çətin deyil, əsas kiçik və orta sahibkarların xarici bazara çıxışını təmin etməkdir ki, bu məsələ bu gün Azexportun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biridir.
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport.az portalı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016 –ci il 21 sentyabr tarixli “Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan malların vahid məlumat bazasının yaradılması” haqqında Sərəncamına əsasən yaradılıb. Portal sahibkarlara ölkəmizdə istehsal olunan malların beynəlxalq elektron ticarət platformaları vasitəsi ilə ənənəvi və yeni bazarlara çıxarılması imkanlarını təqdim edir.

For the First Time in 10 Years, Wool Export to Russia Carried Out via Azexport Portal
Through the Azexport portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), 60 tons of sheep wool were exported to Russia. The export was carried out by entrepreneur Alihuseyn Shirinli from Zaqatala. Official figures indicate that no wool has been exported from Azerbaijan to Russia in the past 10 years.
Shirinli, who is classified as a Group I disabled person, began collaborating with the Azexport.az portal in August of this year. During this period, he received information on potential orders, technical barriers in the export market, and all procedures required for exports from Azerbaijan. After sending his first shipment to Russia, Shirinli stated that he will continue cooperating with the portal and plans to further increase export volumes. According to him, the revenue from exports will be used to expand his current production facilities and create new jobs.
Although wool production in Azerbaijan has increased in recent years, certain challenges remain regarding its export. The Azexport.az portal contributes to both expanding the volume of wool exports and broadening the export geography from Azerbaijan.
Zaur Qardashov, head of the Azexport portal, added that the business environment in Azerbaijan today allows anyone with initiative, intention, and diligence to secure a high-income source—even people with physical disabilities. In other words, the Azexport portal creates equal opportunities for all. As a digital platform, Azexport not only helps entrepreneurs access foreign markets but also supports them with export permits, logistics, marketing, and other related issues. While entering the market is relatively easy for large businesses, the portal’s main focus is to facilitate foreign market access for small and medium-sized enterprises, which is one of Azexport’s key objectives today.
The Azexport.az portal of CAERC was established based on the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 21, 2016, “On the Creation of a Unified Database of Goods Produced in the Republic of Azerbaijan.” The portal provides entrepreneurs with opportunities to promote goods produced in Azerbaijan to traditional and new markets through international e-commerce platforms.