Azexport portalı sahibkarlara yeni xidmət təklif edir
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport.az portalı sahibkarlara yeni xidmət növünü təqdim edir. Belə ki, www.azexport.az portalı dövlət və özəl satınalmaları portallarından on minlərlə elanlar arasında ən uyğununu seçərək onları Azərbaycan sahibkarlarına təqdim edir. Sahibkarlar artıq aydın şəkildə müxtəlif ölkələrdə elan olunan tenderlər və sifarişləri görə bilər və onlardan yararlana bilərlər. Eyni zamanda portal bu cür tenderlərdə iştirakla bağlı müvafiq dəstək verəcəkdir.
Azexport portalının rəhbəri Zaur Qardaşov bildirir ki, belə bir bölümün yaradılmasında məqsəd Azərbaycanın məhsul və xidmətlərinin xarici ölkələrdə mövcud böyük dövlət və özəl satınalmalarına çıxışını təmin etməkdir. Hazırda bir çox ölkələrdə satınalmalar tamamilə elektron qaydada keçirildiyi üçün bu cür inteqrasiya mümkün olmuşdur. Bir çox hallarda tenderlərdə iştirak haqqı tələb olunmasa da, bu cür portallarda qeydiyyat üçün elektron imza, zəmanət sənədləri, illik ödəniş və digər tələblər vardır ki, bu prosedurların bir hissəsini dövlət öz üzərinə götürərək sahibkara əlavə dəstək ola bilər. Hesablamalar göstərir ki, Azərbaycan sahibkarları məhsullarını birbaşa tenderlər vasitəsilə satmaqla 30-40% əlavə gəlir və davamlı müştərilər əldə edə bilərlər. Eyni zamanda, bu cür platformalara çıxış, bir sıra ənənəvi və yeni sahələrin (məsələn maşınqayırma, İT xidmətləri, tikinti xidmətləri və s.) ixrac imkanlarını xeyli artıra bilər.

The Azexport.az portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan has introduced a new service for entrepreneurs. The www.azexport.az portal selects the most relevant announcements from tens of thousands of listings published on public and private procurement portals and presents them to Azerbaijani entrepreneurs.
Entrepreneurs can now clearly view tenders and procurement announcements published in various countries and benefit from these opportunities. At the same time, the portal will provide appropriate support related to participation in such tenders.
According to Zaur Gardashov, Head of the Azexport portal, the purpose of creating this section is to ensure access for Azerbaijani products and services to large-scale public and private procurements in foreign countries. Since procurement processes in many countries are now conducted entirely electronically, such integration has become possible.
Although participation fees are often not required for tenders, registration on such portals may require an electronic signature, guarantee documents, annual payments, and other procedures. The state may assume part of these procedures to provide additional support to entrepreneurs.
Calculations indicate that Azerbaijani entrepreneurs can generate an additional 30–40 percent income and secure long-term clients by selling their products directly through tenders. Moreover, access to such platforms can significantly expand export opportunities in both traditional and new sectors, including mechanical engineering, IT services, construction services, and others.