“Azexport” portalı “Gazelli Group” məhsullarına sərbəst satış sertifikatı verib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı tərəfindən növbəti sərbəst satış sertifikatları təqdim olunub. Sertifikatlar Azərbaycanda “Gazelli Group” şirkəti tərəfindən istehsal edilən şampun, duş geli, maye sabun və digər məhsullar daxil olmaqla, ümumilikdə 16 çeşiddə kosmetik vasitənin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) ixracı üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, sərbəst satış sertifikatı Prezidentin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Fərmanına əsasən “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Ümumilikdə, 2018-ci ilin aprel ayından 2023-cü il iyul ayına kimi 652 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının əvvəllər ixracında çətinliklər yaranmış 100-dən artıq Amerika, Asiya, Okeaniya, Avropa və Körfəz ölkəsinə ixracını asanlaşdırıb.

The "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), presented the next free sale certificates. The certificates are intended for the export of a total of 16 types of cosmetics to the United Arab Emirates (UAE), including shampoo, shower gel, liquid soap and other products produced by Gazelli Group in Azerbaijan.
It should be noted that the certificate of free sale is presented by the "Azexport" portal based on the Decree of the President dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are freely circulating within the Republic of Azerbaijan, certified by relevant state authorities and institutions, and meet the required standards.
In total, from April 2018 to July 2023, 652 names of products were presented with a certificate of free sale. Issuance of the certificate has facilitated the export of "Made in Azerbaijan" products to over 100 countries of America, Asia, Oceania, Europe and the Gulf, where previously there were difficulties in exporting.