“Azexport” portalı Azərbaycan zəfəranının qlobal bazarlara ixracını genişləndirir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport” portalı ilə zəfəran məhsulları istehsalçısı “Absheron Saffron” şirkəti arasında işgüzar görüş keçirilib. Görüşün əsas məqsədi ölkəmizdə istehsal olunan zəfəran və ondan əldə edilən müxtəlif təyinatlı məhsulların Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa və Ərəb ölkələrinin bazarlarına çıxarılması istiqamətində birgə əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Görüş zamanı “Made in Azerbaijan” brendinin dünyada tanıdılması istiqamətində atılan addımlar çərçivəsində Abşeron zəfəranının unikal keyfiyyət göstəriciləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, dəniz iqlimi və yodla zəngin münbit torpaqlarda yetişdirilən Abşeron zəfəranı qlobal bazarlarda ən yüksək premium seqmentdə rəqabət aparmaq potensialına malikdir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində “Absheron Saffron” şirkətinin istehsal etdiyi xam zəfəranla yanaşı, zəfəranlı bal, müxtəlif çeşiddə meyvə və gül mürəbbələri, kosmetik vasitələr (krem, sabun, gül vannası və s.) və digər məhsulların ixrac coğrafiyasının “Azexport” portalının imkanları vasitəsilə genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Görüşdə məhsulların hədəf bazarların tələblərinə uyğunlaşdırılması, qlobal e-ticarət platformalarında beynəlxalq satışının təşkili və logistika zəncirinin qurulması üzrə ortaq fəaliyyətə dair razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, sahibkarlar “Azexport” portalında qeydiyyatdan keçərək bütün xidmətlərdən ödənişsiz faydalana bilərlər. Portaldan istifadəyə və həyata keçirilən satışlara görə heç bir komissiya nəzərdə tutulmayıb.

A business meeting was held between the "Azexport" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the saffron producer "Absheron Saffron." The primary objective of the meeting is to establish joint cooperation to bring Azerbaijani saffron and its various derivative products to the markets of the United States, Europe, and Arab countries.
During the meeting, discussions focused on the unique quality indicators of Absheron saffron as part of the ongoing efforts to promote the "Made in Azerbaijan" brand worldwide. It was noted that Absheron saffron, cultivated in fertile lands rich in iodine and influenced by the maritime climate, possesses the potential to compete in the highest premium segments of global markets.
Within the framework of this cooperation, there are plans to use the capabilities of the "Azexport" portal to expand the export geography of not only raw saffron produced by "Absheron Saffron" but also saffron-infused honey, various types of fruit and flower jams, cosmetic products (creams, soaps, flower baths, etc.), and other items. An agreement was reached on joint activities regarding the adaptation of products to the requirements of target markets, the organization of international sales on global e-commerce platforms, and the establishment of a logistics chain.
It should be noted that entrepreneurs can register on the "Azexport" portal and benefit from all services free of charge. No commission is charged for the use of the portal or for the sales conducted through it.