Azexport “GLOBALG.A.P”, “HACCP”, “Organic” və “Vegan” sertifikatlarının tələblərinə dair təlimlər təşkil edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport.az” portalı və “MeetUp Networking Club” ilə Latviyanın “STC” şirkəti arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənədə əsasən Latviyanın “STC” şirkəti Azərbaycan şirkətlərinə beynəlxalq sertifikatların alınması üzrə təlim və seminarlar təşkil edəcək.
“Azexport.az” portalının rəhbəri A.Qədəşov bildirib ki, “Hazırda Azərbaycanda yetişdirilən, həmçinin dərin emal nəticəsində ərsəyə gətirilən aqrar sənaye məhsulları Avropa, Amerika və Çin bazarında marağa səbəb olub. Portala bu regionlardan Azərbaycan məhsulları üzrə sorğular tez-tez daxil olur. Bu tələb son zamanlar ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlərdən sonra daha da artıb. Daxil olan ixrac sorğularının icrası ilə bağlı olaraq yerli sahibkarlarla yaxından əməkdaşlıq edirik. Hazırda başlıca məqam bu ölkələrə ixrac zamanı tələb olunan norma və standartların təmin olunmasıdır. Bu məqsədlə “STC” şirkətinin və “Meetup” klubun dəstəyi biz yerli sahibkarlara bu istiqamətdə uğurlu təlim və seminarlar təşkil edəcəyik."

"Azexport will organize training on the requirements for the 'GLOBALG.A.P.', 'HACCP', 'Organic', and 'Vegan' certifications."
A memorandum of cooperation has been signed between the Azexport.az portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the MeetUp Networking Club, and the Latvian company STC. According to the document, the Latvian company STC will organize training sessions and seminars for Azerbaijani companies on obtaining international certifications.
A. Qadashov, Head of the Azexport.az portal stated that: "Currently, agro-industrial products grown in Azerbaijan, as well as those produced through deep processing, have generated interest in the European, American, and Chinese markets. The portal frequently receives requests for Azerbaijani products from these regions. This demand has increased even more recently, following the international events hosted by our country. We are closely cooperating with local entrepreneurs to fulfill incoming export requests. At present, the key focus is ensuring compliance with the necessary norms and standards when exporting to these countries. For this purpose, with the support of the STC company and the MeetUp club, we will organize effective training sessions and seminars for local entrepreneurs in this area."