Azexport beynəlxalq konfransda təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layihəsi olan Azexport.az internet portalı “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” adlı beynəlxalq konfransda iştirakçılara təqdim olunub.
Tədbirdə Azexport.az internet portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov “Azexport.az: Beynəlxalq təchizat zənciri üçün transsərhəd e-ticarət platforması” adlı təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, ixrac zamanı kağız sənəd dövriyyəsinin minimuma endirilməsi və əməliyyatların tam rəqəmsallaşması qarşıya qoyulan əsas hədəflərdəndir. Bu məqsədlə portal Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi, Ümumdünya Ticarət Təşkilatı, Avropa Birliyi kimi qurumlar tərəfindən həyata keçirilən layihələrdə yaxından iştirak edir. Layihə çərçivəsində Azərbaycan və Almaniya arasında təchizatçı və istehlakçı ölkələrin poçt orqanlarının avtomatik məlumatlandırılmasına dair pilot layihə icra olunub. Sonda tədbir iştirakçılarına Rəqəmsal Ticarət Qovşağının e-rezidentlik və m-rezidentlik imkanlarından istifadə etməklə sərhəd keçmədən Azərbaycanda hüquqi şəxsin təsis və idarə olunması imkanı barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” tədbirində Türkiyə, Xorvatiya, Qazaxıstan, Fransa, Polşa, Amerika, Ukrayna, Rusiya kimi ölkələrdən 50-dən artıq şəxs onlayn və fiziki olaraq iştirak edib. Tədbir ərəfəsində gömrük, elektron ticarət və logistika sahəsində təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib.

Azexport was presented at an international conference
http://Azexport.az internet portal, an innovative project of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication , was presented to the participants at the International Conference on “Problems of logistics, management and operation In the east-west transport corridor”.
Aykhan Gadashov , The head of the http://Azexport.az portal made a presentation on "Azexport.az: Cross-border e-commerce platform for the international supply chain". It was noted that the minimization of paper document circulation and full digitalization of transactions during export are among the main goals. For this purpose, the portal is closely involved in projects implemented by organizations such as the International Trade Center, the World Trade Organization, the European Union. Within the framework of the project, a pilot project on automatic notification of postal authorities of supplier and consumer countries was implemented between Azerbaijan and Germany. At the end, the participants were informed about the possibility of establishing and managing a legal entity in Azerbaijan without crossing the border using the e-residency and m-residency opportunities of the Digital Trade Hub.
More than 50 people from Turkey, Croatia, Kazakhstan, France, Poland, USA, Ukraine and Russia took part in the conference on" Problems of logistics, management and operation In the east-west transport corridor" online and in person. During the conference, experience was exchanged in the field of customs, e-commerce and logistics.