Azexport Azərbaycan məhsullarını ABŞ-a ixrac edir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu Azexport.az portalı ABŞ-ın Nyu York şəhərində yerləşən “Euphoria INC” şirkəti ilə əməkdaşlığa başlayıb. Bu haqda portalın rəhbəri Ayxan Qədəşov ABŞ-a səfəri çərçivəsində “Euphoria INC” şirkətinin prezidenti Lera Itz ilə görüşdə razılıq əldə edib. A. Qədəşov görüşdə Azexport portalının imkanları və nəaliyyətləri barədə məlumat verib. Portalda qeydiyyatda olan Azərbaycan məhsullarının onlayn nümayişini həyata keçirib. Daha sonra şirkətin məhsul anbarı ilə tanış olub.
A.Qədəşov görüşdən sonra bildirib ki Azərbaycanın yerli istehsal məhsullarının Amerika bazarlarında öz yerini daha da möhkəmləndirməsi üçün bütün imkanlar mövcuddur: “Müşahidələrim onu göstərir ki, məhsullarımız qablaşdırma və keyfiyyət baxımdan bazarda olan məhsullarla rəqabət aparma imkanına malikdir. Hazırda mövcud geosiyasi vəziyyəti də nəzərə alsaq Azərbaycan mallarının kiçik uyğunlaşdırmalar aparmaqla bazara daxil olması üçün geniş imkanlar mövcuddur. Bu gün baş tutan görüş də hər iki tərəf üçün çox məhsuldar keçdi. Görüşün nəticəsi olaraq ilkin mərhələdə çay, qənnadı məhsulları, alkoqolsuz içkilər, meyvə şirələri, konservləşdirilmiş məhsullar və kosmetik vasitələrin birgə əməkdaşlığ çərçivəsində ABŞ-a ixracına dair işlərin başlanmasına dair razılığa gəldik.”
Qeyd edək ki, “Euphoria INC” şirkəti 15 ildən artıqdır ki, ABŞ-ın 10-dan artıq ştatında təmsil olunur. Şirkət dünyanın 15-dən artıq ölkəsindən qənnadı məhsulları, konservləşdirilmiş qidalar, meyvə şirələri, balıq məhsulları, çay və şəxsi gigiyena məhsullarının ABŞ-a idxalı ilə məşğuldur.

Azexport exports Azerbaijani products to the USA
The Azexport.az portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication , has started cooperation with "Euphoria INC" located in New York, USA. Aykhan Gadashov, the Head of the portal, reached an agreement with Lera Itz, president of "Euphoria INC" during his visit to the USA. A. Gadashov informed about the possibilities and achievements of the Azexport portal at the meeting. Online demonstration of Azerbaijani products registered on the portal. Later, he got acquainted with the company's warehouse.
After the meeting, A. Gadashov said that there are all opportunities for locally produced products of Azerbaijan to further strengthen their position in the American markets: "My observations show that our products have the ability to compete with the products on the market in terms of packaging and quality. Taking into account the current geopolitical situation, there are ample opportunities for Azerbaijani goods to enter the market with minor adjustments. Today's meeting was very productive for both parties. As a result of the meeting, we agreed to start the work on the export of tea, confectionery products, non-alcoholic drinks, fruit juices, canned products and cosmetics to the United States in the framework of joint cooperation at the initial stage."
It should be noted that the company "Euphoria INC" has been represented in more than 10 states of the USA for more than 15 years. The company is engaged in the import of confectionery products, canned foods, fruit juices, fish products, tea and personal hygiene products from more than 15 countries of the world.