“Azexport.az” portalı “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC-nin məhsullarını “Amazon” və “eBay”- da satışa çıxarıb
“Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC-nin törəmə müəssisəsi olan “Azəripək” MMC tərəfindən “Made in Azerbaijan” brendi adı altında istehsal olunan kəlağayı məhsulları Azexport.az internet portalı vasitəsilə “Amazon” və “eBay” platformalarında beynəlxalq alıcılara təqdim olunub. İlkin mərhələdə sadalanan platformalarda 10 çeşiddə kəlağayı məhsulu satışa çıxarılıb.
Qeyd edək ki, son zamanlar dünyada onlayn resurslar üzərindən elektron ticarətə olan maraq və tələbat nəzərə alınaraq, həmçinin müəssisənin istehsalı olan məhsulların satış coğrafiyasını genişləndirmək məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, Çin, Yaponiya, Tayvan, Koreya, Sinqapur, İsrail, MDB və Avropa ölkələrinə ixracın həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın səyləri və fəaliyyəti nəticəsində 2014-cü ilin noyabrında Azərbaycan kəlağayı sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsindən sonra kəlağayıya olan maraq daha da artıb. Maddi-mədəni irsimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və təbliği işinə göstərilən bu yüksək diqqət və qayğı sayəsində kəlağayı sənəti nəsildən-nəsilə keçərək, xalqımızın zəriflik və xanımlıq rəmzlərindən biri olaraq yaşayacaqdır.

Azexport.az portal have placed the products of “Azerbaijan Industrial Corporation” OJSC on market on “Amazon” and “eBay”
“Azeripek” LLC, a subsidiary of “Azerbaijan Industrial Corporation” OJSC, presented silk kerchief products under the “Made in Azerbaijan” brand to international buyers on “Amazon” and “eBay”platforms through the Azexport.az Internet portal. At the initial stage, 10 types of silk kerchief products were sold on the listed platforms.
Considering the recent interest and demand for e-commerce through online resources around the world and in order to expand the sales geography of the products, Export to United States, the United Kingdom, China, Japan, Taiwan, Korea, Singapore, Israel, the CIS and Europe is planned.
As a result of the efforts and activities of Mrs. Mehriban Aliyeva, First Vice-President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, interest in silk kerchief has increased after its inclusion in UNESCO’s Representative List of Intangible Cultural Heritage in November 2014. Thanks to this high attention and care paid to the protection and promotion of our material - cultural heritage, national and spiritual values, the art of the silk kerchief will be passed down from generation to generation and will live as one of the symbols of elegance and femininity of our people.