Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı ilk beynəlxalq konfransını keçirəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi oktyabr ayının 19-da “Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı: İnkişaf perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans təşkil edir.
Konfransda rəqəmsal ticarət qovşaqlarının inkişafı ilə bağlı ümumi konsepsiya, bu sahədə əməkdaşlıq, elektron imzaların tətbiqi və qarşılıqlı tanınması mövzusunda təqdimatlar olacaq. Məruzəçilər ixrac prosedurlarının sadələşdirilməsi üçün yeni imkanlar, qeyri-rezidentlərə elektron imzaların verilməsi, məsafədən şirkət qeydiyyatı və idarə olunması, elektron bankçılıq üçün yeni həllərlə bağlı təqdimatlar edəcəklər.
Konfrans çərçivəsində İqtisadi islahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Rusiyanın “Gazinformservis”, “UTS GIS” və Polşanın “Asseco Data System” şirkətləri arasında elektron hüquqi əhəmiyyət kəsb edən sənədlərin transsərhəd mübadiləsi və elektron imzaların qarşılıqlı tanınması istiqamətində əməkdaşlıq haqqında Memorandumların imzalanması nəzərdə tutulur.
Beynəlxalq tədbirdə Avropa İttifaqı, Dünya Bankı, UNDP başda olmaqla beynəlxalq təşkilatlar, Rusiya, Estoniya, ABŞ, Polşa, İsveçrə, Əfqanıstan, Çin, Mərakeş, Ukrayna, və digər ölkələrdən biznes nümayəndələr, habelə Azərbaycanın dövlət qurumlarının və ictimai təşkilatların təmsilçiləri iştirak edəcəklər.
Tədbirin informasiya dəstəyi Lider televiziyası, Asan radio, Region plyus jurnalı, Trend.az informasiya saytı və Barama Mediayaya aiddir . Sponsorlar Paşa Bank, eləcə də Bakcell şirkətidir.
Beynəlxalq konfransla bağlı bütün məlumatları bu web səhifədən əldə edə bilərsiniz : http://dth2017.ereforms.org/

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) will organize an international conference on October 19 titled “Azerbaijan’s Digital Trade Hub: Development Prospects.”
The conference will feature presentations on the overall concept of digital trade hubs, international cooperation in this area, and the implementation and mutual recognition of electronic signatures. Speakers will also discuss new opportunities for simplifying export procedures, issuing electronic signatures to non-residents, remote company registration and management, and innovative solutions for electronic banking.
Within the conference framework, CAERC plans to sign memorandums of cooperation with Russian companies Gazinformservis and UTS GIS and Poland’s Asseco Data System regarding the cross-border exchange of legally binding electronic documents and the mutual recognition of electronic signatures.
The international event will be attended by representatives from the European Union, the World Bank, and the UNDP, as well as business delegates from Russia, Estonia, the USA, Poland, Switzerland, Afghanistan, China, Morocco, Ukraine, and other countries. In addition, officials from Azerbaijan’s government agencies and civil society organizations will participate.
The event’s media partners include Lider TV, Asan Radio, Region Plus magazine, and Trend. Azerbaijan, and Barama Media, while sponsors are Paşa Bank and Bakcell.