Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Əbu-Dabidə beynəlxalq konfransda təqdim olundu
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi şəhərində keçirilən “Ərəb Rəqəmsal İqtisadiyyat Konfransı 2018 ” – də Azərbaycanı təmsil edib.
Konfrans BƏƏ, Ərəb Dövlətləri Liqası və beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin dəstəyi ilə rəqəmsal iqtisadiyyat üçün ümumi mənzərəni təqdim etmək məqsədilə ilk dəfə keçirilib. BƏƏ hökümətinin rəsmiləri, həmçinin Maliyyə, İqtisadiyyat, və Planlaşdırma Nazirlikləri, Mərkəzi Bankların idarəçiləri, Ticarət və Sənaye Palatasının nümayəndələri, iş adamları və investorların iştirakı ilə keçirilən konfransda Rəqəmsal Ticarət Qovşağı barədə ətraflı məlumatlar təqdim edilib. Bildirilib ki, rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı üçün uzunmüddətli strategiyanın hazırlanmasında ayrı- ayrı dövlətlərin təcrübələri nəzərə alınır.
Səfər müddəti çərçivəsində Rəqəmsal Ticarət Qovağının meneceri Nicat Əsədli Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki Səfiri Daşqın Şikarovla da görüşüb. Görüş çərçivəsində Azərbaycanın dünya tarixində ilk dəfə olaraq, qeyri-rezidentə mobil imza, eyni zamanda Estoniyadan sonra xaricilərə e-rezidentlik təqdim edən ikinci ölkə olmasl ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Azərbaycanın mobil və elektron rezidentlik ala biləcəyi potensial qeyri rezidentlərə dolğun və ətraflı məlumatların çatdırılması və bunun üçün qarşılıqlı əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.

Azerbaijan’s Digital Trade Hub Presented at International Conference in Abu Dhabi
Nijat Asadli, manager of the Digital Trade Hub operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), represented Azerbaijan at the “Arab Digital Economy Conference 2018” held in Abu Dhabi, United Arab Emirates.
The conference was organized for the first time with the support of the UAE, the Arab League, and international organizations, aiming to provide an overall view of the digital economy. It brought together UAE government officials, representatives from the Ministries of Finance, Economy, and Planning, central bank executives, trade and industry chambers, business leaders, and investors. Detailed information about the Digital Trade Hub was presented, highlighting that experiences of individual countries are taken into account when developing long-term strategies for digital economy growth.
During the visit, Nijat Asadli also met with Dashgin Shikarov, Azerbaijan’s Ambassador to the UAE. The discussions focused on Azerbaijan becoming the first country in the world to provide mobile signatures to non-residents, and the second country after Estonia to offer e-residency to foreigners. The meeting emphasized the importance of delivering comprehensive information to potential non-residents interested in Azerbaijan’s mobile and electronic residency programs, as well as the need for mutual cooperation in this area.