Azərbaycanın Rəqabət Məcəlləsi layihəsi müzakirə edilir
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Rəqabət Məcəlləsi” layihəsinin müzakirəsinə başlanılıb.
“Rəqabət Məcəlləsi”-nin layihəsi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 2 iyun tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 13 iyul tarixli Sərəncamının həyata keçirilməsinə dair Tədbirlər Planı çərçivəsində fəaliyyət göstərən Komissiyanın işçi qrupu çərçivəsində müzakirə edilir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi təkliflərin verilməsi məqsədilə Avropa İttifaqı TAIEX proqramı çərçivəsində texniki dəstək alıb və xarici ekspertlərin iştirakı ilə işçi qrupunun üzvləri ilə Rəqabət Məcəlləsi layihəsi ətrafında geniş müzakirələr aparılır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə rəqabət mühitinin təkmilləşdirilməsi prioritet istiqamətlərdən biri olaraq təsbit edilmiş və Rəqabət Məcəlləsinin qəbul edilməsi qarşıya məqsəd kimi qoyulub.
Komissiyanın işçi qrupunun müzakirələrində iştirak edən İİTKM-nin makroiqtisadçısı Faiq Qasımlı qeyd edib ki, yeni layihədə azad iqtisadi rəqabət əsasında sahibkarlıq fəaliyyətinin hayata keçirilməsi, ədalətli qiymətqoyma və geniş əmtəə və xidmət seçimi, qiymətlərin bazarda tələb və təklifin sərbəst qarşılıqlı əlaqəsi vasitəsilə formalaşması, dövlətin rəqabətli bazarlara məhdud müdaxiləsi, ictimai maraq kimi iqtisadi rəqabətin inkişafı və qorunması kimi əsas prinsiplər öz əksini tapmışdır. Bununla yanaşı, layihədə rəqabətin məhdudlaşdırılması, təmərküzləşmə, öhdəlik, sanksiyalar və s. məsələlərə geniş yer verilib.
Rəqabət Məcəlləsi layihəsi ətrafında müzakirələrdə iştirak edən ekspertlər Aİ TAIEX proqramının “İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə (İİTKM) rəqabət sahəsində qanunvericilik, institusional və iqtisadi islahatlara dəstək” layihəsi çərçivəsində cəlb ediliblər. Hazırda İİTKM-də fəaliyyət göstərən xarici ekspertlər qrupuna Filip Brusik rəhbərlik edir, digər ekspertlər Valentin Derevyankin və Markus Handelindir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan has initiated discussions on the draft “Competition Code”.
The draft Competition Code is being reviewed within the framework of the working group of the Commission operating under the Action Plan for the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 2, 2017. This decree supplements the Presidential Decree of July 13, 2016, on “Additional Measures to Improve the Business Environment in the Republic of Azerbaijan and Further Enhance the Country’s Position in International Rankings.”
To support the submission of proposals, CAERC has received technical assistance under the EU TAIEX program, and extensive discussions on the draft Competition Code are being held with the participation of foreign experts and members of the working group.
It should be noted that in the Strategic Roadmap for the Production of Consumer Goods by Small and Medium Enterprises in the Republic of Azerbaijan, improving the competition environment is identified as one of the priority areas, and the adoption of the Competition Code is set as a key objective.
During the working group discussions, CAERC macroeconomist Faiq Gasimli stated that the new draft reflects key principles such as: the implementation of entrepreneurial activity based on free economic competition, fair pricing, broad choice of goods and services, price formation through free interaction of supply and demand in the market, limited state interference in competitive markets, and the development and protection of economic competition in the public interest. The draft also provides extensive coverage of issues such as restriction of competition, market concentration, obligations, and sanctions.
Experts participating in the discussions on the Competition Code have been involved under the EU TAIEX project “Supporting CAERC in Competition Legislation, Institutional, and Economic Reforms.” The current group of foreign experts at CAERC is led by Filip Brusik, with Valentin Derevyankin and Markus Handel also contributing to the project.