Azərbaycanın gənc startapçıları beynəlxalq innovasiya ekosisteminin iştirakçıları ilə görüşüblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşkilatçılığı ilə “Sərhədlərarası İnnovasiya: Azərbaycan-Macarıstan dostluğunun möhkəmləndirilməsi” (Cross-Border Innovation: Strengthening Azerbaijan-Hungary Friendship) adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Macarıstanın “Mathias Corvinus Collegium” Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə innovasiya sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər, alimlər, sahibkarlar və startapçılar iştirak ediblər. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyində keçirilən konfransı giriş sözü ilə açan qurumun İdarə Heyətinin sədr müavini Hikmət Məmmədov daim yenilənən innovasiya ekosistemindəki müasir çağırışlara cavab verən təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirib.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn isə Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrindən söz açıb, Türk Dövlətləri Təşkilatı, “Yaşıl Enerji” dəhlizi və digər platformalarda uğurlu əməkdaşlığın bundan sonra da davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
"Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri Mətanət Musayeva da çıxış edərək bildirib ki, indiyədək keçirilmiş “Startup School 1” layihəsinin iştirakçılarının qazandığı uğurlar böyük əks-səda doğurduğundan bu il “Startup School 2”ə start verilib. Layihədə həm yerli, həm də xarici startapçılar geniş tədqiqatlar aparır, ekosistemdəki yenilikləri öyrənirlər. Təqaüd proqramı çərçivəsində 3 ay ərzində “Enterprise Azerbaijan”da təcrübə keçən “Mathias Corvinus Collegium” Universitetinin tələbəsi Piter Baloq isə mübadilə proqramları və innovasiyalarla bağlı öyrəndiklərini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb.
Açılış nitqlərinin ardınca konfrans “İqtisadi mənzərə: inkişafda innovasiyanın rolu” , Gələcəyin əsasları: Təhsil və innovasiya”, “ İnnovasiya ekosistemi: Əsas nəzər nöqtəsi” mövuzlarında üç panel üzrə davam edib. Müzakirələrdə dövlətin innovasiya siyasəti, vençur kapitalları, kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə olunub, startap ekosisteminin iqtisadi inkişafda rolu, təhsil, elm, kənd təsərrüfatı sahələrinə təsiri barədə yerli və xarici mütəxəssislərin fikirləri dinlənilib.
Sual-cavab sessiyalarında Dünya Bankının maliyyə və özəl sektorun inkişafı üzrə məsləhətçisi Ramil Məhərrəmov, “Mathias Corvinus Collegium” Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər məktəbinin rəhbəri Caba Moldiz, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktor müavini Hüseyn Mehdi, Təhsil Tələbə Krediti Fondunun idarə heyətinin sədri Araz Paşayev, Azərbaycan-Fransız Universitetinin direktor əvəzi Lətifə Nəsibova, Bakı Ali Neft Məktəbinin Biznesin idarə edilməsi kafedrasının müdiri Altay İsmayılov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Zaur Qardaşov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) İnnovasiya ekosistemi departamentinin müdiri Yevgeniya Bikmurzina, “SABAH.HUB”-ın idarə heyətinin üzvü Orxan Abbasov çıxışlar ediblər.
Qeyd edək ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “www.enterpriseazerbaijan.gov.az” portalı Prezident İlham Əliyevin “Qeyri-neft sektorunda rəqabətqabiliyyətli daxili istehsalın dəstəklənməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına əsasən yaradılıb. Məqsəd Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi potensialının təkmilləşdirilməsi, ölkədə alternativ maliyyələşməyə açıq layihələrin həyata keçirilməsi və yeni investisiya imkanlarının yaradılmasıdır.

Young entrepreneurs of Azerbaijan met with the participants of the international innovation ecosystem
An international conference called "Cross-Border Innovation: Strengthening Azerbaijan-Hungary Friendship" was held under the organization of the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
Specialists, scientists, entrepreneurs, and startups participated in the event organized in cooperation with the "Mathias Corvinus Collegium" University of Hungary. Opening the conference held at the Small and Medium Business Development Agency, Hikmet Mammadov, Deputy Chairman of the Board of Directors of the institution, praised the initiatives that meet modern challenges in the constantly updated innovation ecosystem.
Ramil Huseyn, the deputy executive director of CAERC, spoke about Azerbaijan-Hungary relations and expressed confidence that successful cooperation in the Organization of Turkic States, the "Green Energy" corridor, and other platforms will continue in the future.
Matanat Musayeva, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, also spoke and said that "Startup School 2" was launched this year, as the successes achieved by the participants of the "Startup School 1" project, which had been held so far, caused a great response. In the project, both local and foreign startups conduct extensive research and study innovations in the ecosystem. Peter Balog, a student of "Mathias Corvinus Collegium" University, who had an internship at "Enterprise Azerbaijan" for 3 months within the framework of the scholarship program, shared with the conference participants what he learned about exchange programs and innovations.
After the opening speeches, the conference continued with three panels on the topics "Economic landscape: the role of innovation in development", "Fundamentals of the future: Education and innovation", "Innovation ecosystem: A key point of view". In the discussions, the state's innovation policy, venture capitals, ways of developing small and medium entrepreneurship were discussed, and the opinions of local and foreign experts were heard about the role of the startup ecosystem in economic development, and its impact on education, science, and agriculture.
During the question-and-answer sessions, Ramil Maharramov, World Bank's adviser on financial and private sector development, Jaba Moldiz, head of the School of International Relations of "Mathias Corvinus Collegium" University, Huseyn Mehdi, deputy director of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, Araz Pashayev, chairman of the board of the Education Student Loan Fund, Latifa Nasibova, Deputy Director of the Azerbaijan-French University, Altay Ismayilov, Head of the Department of Business Management of the Baku Higher Oil School, Zaur Gardashov, Advisor to the Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), Director of the Innovation and Digital Development Agency (IRIA) under the Ministry of Digital Development and Transport, Yevgeniya Bikmurzina, head of the innovation ecosystem department, and Orkhan Abbasov, a member of the management board of "SABAH.HUB", made speeches.
It should be noted that the "www.enterpriseazerbaijan.gov.az" portal operated by the CAERC was created according to the Decree of President Ilham Aliyev "On additional measures to support competitive domestic production in the non-oil sector". The goal is to improve the potential of attracting foreign direct investments to Azerbaijan, to implement projects open to alternative financing in the country, and to create new investment opportunities.