Azərbaycanın beynəlxalq investisiya imkanları London Fond Birjasında müzakirə olunub
Böyük Britaniyanın London Fond Birjasında “Azərbaycan: Beynəlxalq İnvestisiya qoyuluşuna hazırdırmı?” mövzusunda biznes seminar keçirilib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı seminarın “Neft dövründən sonra iqtisadi artımın bərpası. Azərbaycan iqtisadiyyatının yenidən artım-meylləri” mövzusunda panel müzakirəsində çıxış edib. O bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı, Prezident İlham Əliyevin apardığı iqtisadi islahatlar nəticəsində yeni inkişaf trayektoriyasına qədəm qoyub. Ölkədə həm fiskal sahədə, həm də tədiyyə balansında tarazlıq yaranıb: “Ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 45 milyard dollara çatır ki, bu da 35 aylıq idxalın maliyyələşdirilməsinə imkan verir . Eyni zamanda ölkənin strateji valyuta ehtiyatları, xarici borcundan 4 dəfəyə qədər çoxdur.”
Vüsal Qasımlı diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda manatının sabitliyi təmin edilib, inflyasiya 2018–ci ilin yanvar ayında bir rəqəmli həddə - 5.5 faizə qədər endirilib. İcraçı direktor aparılan islahatlar nəticəsində bank sektorunda kapitallaşma səviyyəsinin 2017 - ci ildə 50 faizdən çox artdığını, eyni zamanda bank sektorunda zərərdən mənfəətə keçidin təmin olunduğunu xüsusi vurğulayıb. “Azərbaycan İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun yaradılması ilə bankların real sektoru maliyyələşdirməsi üçün çox gözəl imkan yaranıb. İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan iqtisadi islahatlar həm Dünya Bankı həm də, Davos İqtisadi Forumu, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Asiya İnkişaf Bankı və xarici investorlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Hazırda Azərbaycan Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya bölgəsində ən islahatçı 3 ölkədən biri kimi təqdim olunur. Yaradılan əlverişli biznes mühiti, makro iqtisadi sabitlik və yeni iqtisadi artım nöqtələrinin təqdim edilməsi ölkəyə dünya investorlarının marağını artırır”.
İİTKM-in icraçı direktoru bildirib ki, London Fond Birjasında “Azərbaycan: Beynəlxalq İnvestisiya qoyuluşuna hazırdırmı?” mövzusunda təşkil edilən biznes seminar da Azərbaycana marağın artması baxımından çox əhəmiyyətlidir.
Qeyd edək ki, seminar zamanı “Böyük Britaniyanın Azərbaycan ilə ticarət və investisiya əlaqələri”, “Beynəlxalq sərmayələr üçün imkanlar: Strateji yol xəritəsi və əsas inkişaf sektorları”, “Azərbaycanın ən cəlbedici iqtisadi sektorları” mövzularında panel müzakirələri təşkil edilib. Paşa Bankın təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarda Böyük Britaniya baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Nikolson, Azərbaycanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı, eləcə də bir sıra yerli və beynəlxalq qurumların səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər.

Azerbaijan’s International Investment Opportunities Discussed at the London Stock Exchange
A business seminar titled “Azerbaijan: Ready for International Investment?” was recently held at the London Stock Exchange. The event included panel discussions on topics such as post-oil economic recovery, strategic development sectors, and investment opportunities in Azerbaijan.
Vusal Qasimli represented Azerbaijan in the panel “Post-Oil Economic Growth Recovery: New Development Trends in the Azerbaijani Economy”. He highlighted that, under President Ilham Aliyev’s economic reforms, Azerbaijan has embarked on a new growth trajectory, achieving balance in both fiscal policy and the current account.
Key economic indicators shared included:
Strategic foreign currency reserves of $45 billion, sufficient to cover 35 months of imports, which is four times greater than the country’s external debt.
Stable manat exchange rate and reduced inflation, reaching 5.5% in January 2018.
Banking sector capitalization increased by over 50% in 2017, with profitability restored from prior losses.
Establishment of the Azerbaijan Mortgage and Credit Guarantee Fund, facilitating financing for the real sector.
Vusal Qasimli emphasized that these reforms have been recognized and positively assessed by the World Bank, Davos Economic Forum, IMF, Asian Development Bank, and international investors, positioning Azerbaijan as one of the top three reformist countries in Eastern Europe and Central Asia. The combination of a favorable business environment, macroeconomic stability, and emerging growth sectors has increased international investor interest.
The seminar also included panels on UK-Azerbaijan trade and investment relations, strategic roadmap and development sectors for international investors, and Azerbaijan’s most attractive economic sectors. Organized by Paşa Bank, the event gathered high-level representatives, including UK Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Nicholson, Azerbaijan’s Ambassador to the UK Tahir Taghizadeh, the Central Bank of Azerbaijan, and other local and international officials.
This seminar highlighted Azerbaijan’s growing appeal as a destination for international investment and reinforced confidence in the country’s economic reforms and strategic development plans.