Azərbaycanda Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfrans keçiriləcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İSESKO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Əsasən rəqəmsal iqtisadiyyatları birləşdirən sərhədsiz elektron ticarət platformaları haqqında danışılacaq konfransda həmçinin transsərhəd iqtisadi əlaqələrin, elektron xidmətlərin və yeni iş imkanlarının perspektivləri müzakirə ediləcək.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli bildirir ki, Azərbaycanda belə bir tədbiri təşkil etməklə həm Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı yeni formatda təqdim ediləcək, həm də ölkəmizin elektron ticarət və elektron kommersiya, mobil və elektron identifikasiya, rəqəmsal hökümət və kibertəhlükəsizlik sahələrində əldə etdiyi nailiyyətlər, çətinliklər və imkanlar barəsində xarici təcrübəyə malik mütəxəssislərlə fikir mübadiləsi aparılacaq : “Prezident İlham Əliyevin ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafına, əsasən də informasiya və kommunikasiya sahəsinin daha da təkmilləşdirilməsinə verdiyi diqqətin nəticəsində dövlət tərəfindən bir çox elektron platformalar, rəqəmsal xidmətlər və onlayn resurslar yaradılıb. Bunlardan biri də Azərbaycanın “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı”dır. Qovşaq dünyada həm yerli sahibkarlar üçün müxtəlif rəqəmsal həllər, həm də qeyri-rezidentlər üçün elektron xidmətlər təqdim edən yeganə platformadır.”
Qeyd edək ki, Azərbaycanda Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfransda ABŞ, Tayland, Böyük Britaniya, Estoniya, Türkiyə, Mərakeş və digər ölkərədən nümayəndələr olmaqla 10-dan artıq ölkədən 100-ə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Həmçinin Azexport portalının sıx əməkdaşlıq etdiyi Alibaba, Amazon, e-bay və digər beynəlxalq ticarət platformalarının nümayəndələri də müzakirələrə qatılacaq.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi oktyabr ayının 31-də keçirilməsi nəzərdə tutulan konfransla bağlı artıq son məqamları müzakirə edir.

Second International Conference on the Digital Trade Hub to Be Held in Azerbaijan
he second international conference on the Digital Trade Hub of Azerbaijan will be organized in Baku by CAERC in cooperation with ISESCO. The conference will focus on borderless e-commerce platforms connecting digital economies, as well as the prospects for cross-border economic relations, electronic services, and new employment opportunities.
Nicat Asadli, manager of the Digital Trade Hub, stated that the event will introduce the Hub in a new format and provide a platform for discussion with international experts about Azerbaijan’s achievements, challenges, and opportunities in e-commerce, electronic commerce, mobile and electronic identification, digital government, and cybersecurity:“As a result of President Ilham Aliyev’s focus on developing the non-oil sector, particularly the ICT field, the state has created numerous electronic platforms, digital services, and online resources. Among these, the Digital Trade Hub of Azerbaijan is the only platform globally that provides both various digital solutions for local entrepreneurs and electronic services for non-residents.”
The conference will host around 100 participants from over 10 countries, including the USA, Thailand, the UK, Estonia, Turkey, Morocco, and others. Representatives from major international trade platforms such as Alibaba, Amazon, eBay, with which the Azexport portal maintains close cooperation, will also attend the discussions.
CAERC is finalizing preparations for the conference, which is scheduled to take place on October 31.