Azərbaycanda könüllü hərəkatı
Azərbaycanda könüllülük hərəkatı ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründən başlayaraq, Prezident İlham Əliyevin və Birinci Vitse-Prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanda ilk dəfə Könüllülük Həftəsinin keçirilməsi və 2020-ci ilin “Könüllü ili” elan edilməsi ilə daha geniş vüsət aldı.
Azərbaycan gəncləri öz şəxsi iradəsi ilə, heç bir maddi niyyət olmadan, ölkəmizin rifahının yüksəlməsinə töhfəsini vermək məqsədilə könüllülük fəaliyyəti ilə məşğul olurlar. Ölkəmizdə könüllülük fəaliyyətinin sahələri yetərincə genişdir. Belə ki, könüllülər seçimlərindən asılı olaraq, sosial, iqtisadi, siyasi, diaspor, idman, incəsənət və digər müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərirlər.
Ölkəmizin “ASAN Könüllüləri” Təşkilatı, “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyi, “Könüllü DOST” Proqramı, “Aqrar İnkişaf Könüllüləri” İctimai Birliyi, “İslahat Könüllüləri” Təşkilatı, “Nəqliyyat Könüllüləri” Proqramı, Könüllülük Proqramı, “Miqrasiya Könüllüsü” İctimai Birliyi, “Könüllü gömrükçü” Dəstəsi, “Turizm Könüllüləri” Təşkilatı, “Eko könüllüləri” Qrupu, Könüllülər Proqramı, Qrupu, “Gənc Könüllülər” Hərəkatı, "Azərbaycan Diaspor Könüllüləri" Proqramı, "Ədliyyə Könüllüləri" İctimai Birliyi, "Könüllü Qida Nəzarətçisi" “eSAS” Könüllülük proqramı və digər könüllü təşkilatlarında fəaliyyət göstərən yüz minlərlə könüllü Azərbaycan gəncliyinin parlaq gələcəyi, ölkəmizin inkişafı, rifahın yaxşılaşması istiqamətində dövlət qurumlarının fəaliyyətinə öz əvəzolunmaz töhfəsini verirlər.
Könüllülər həmçinin ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi mötəbər beynəlxalq yarışlar olan “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsi, 2015-ci il Avropa Oyunları, 2017-ci il IV İslam Həmrəliyi Oyunları, “Formula-1” yarışlarında misilsiz rol oynayıblar.
Azərbaycan könüllülərinin pandemiya dövründəki fəaliyyəti
#BİZBİRLİKDƏGÜCLÜYÜK
2020-ci ildə bütün dünyanı bürüyən koronavirus (COVID-19) pandemiyasının ölkəmizdə yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin çağırışına cavab olaraq Azərbaycan könüllüləri hökumətə dəstək fəaliyyətində iştirakları ilə xüsusi seçildilər. Belə ki, hələ pandemiyanın ilk başladığı günlərdə “Könüllü Qonşu”, “Böyüklərimizi qoruyaq” və digər aksiyalara start verildi. Aksiyalar çərçivəsində könüllülər ölkəmizin dörd bir yanında yaşlı vətəndaşlarımızın təhlükəsizliyinin qorunması məqsədilə onların evlərini tərk etməmələri üçün ərzaq və dərman kimi zəruri ehtiyaclarını operativ şəkildə həll edərək, köməklik göstərdilər. O cümlədən iş yerlərini itirmiş, ehtiyacı olan ailələrə də ərzaq və digər yardımların edilməsində yaxından iştirak etdilər.
Könüllülərin pandemiya dövründəki fəaliyyəti bununla bitmir. Onlar vətəndaşlarımızın pandemiya dövründə sağlamlığının qorunması məqsədilə maarifləndirilməsi ilə bağlı sosial çarxların hazırlanması, maskadan düzgün istifadə, sosial məsafə anlayışının təbliğ edilməsi, yollarda, müxtəlif məkanlarda ictimai nəzarət mexanizminin gücləndirilməsinə də mühüm töhfə veriblər.
Bundan başqa, hazırda "Aqrar İnkişaf Könüllüləri" Təşkilatı və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Birləşmiş Həmkarlar İttifaqının qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə paytaxt Bakıdan başlayaraq bütün regionlarımızda könüllülər Vətən müharibəsində həlak olan şəhidlərin sayı qədər ağacəkmə aksiyası həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə yaradılan “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi pandemiya dövründə genişmiqyaslı yardım layihələri həyata keçirdi.
Könüllülülər bütün bu sözügedən aksiyalarda böyük həvəslə iştirak edib, “Biz Birlikdə Güclüyük!” şüarını rəhbər tutaraq belə bir çətin dönəmdə dövlətin yanında oldular, cəmiyyətə fayda verdilər və xalqımızın birlikdə daha güclü olduğunu bir daha sübut etdilər.
Həyata keçirilən bütün bu layihələrdə könüllülərin iştirakı ölkəmizin həssas təbəqəsindən olan vətəndaşlarına iqtisadi və sosial cəhətdən çətin olan bu şəraitdə dövlət tərəfindən göstərilən qayğı və diqqəti hiss etməsində yaxından köməkçi oldular.
Şəkil 1. Azərbaycan könüllüləri pandemiya dövründə
Könüllülərin pandemiya dövründəki videokonfransları
Təxminən bir ildir həyatımıza daxil olan pandemiya səbəbindən dünyada yeni bir trend formalaşdı. Artıq insanlar konfranslara, tədbirlərə, dərslərə iclaslara onlayn formatda qoşulurlar. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin innovativ layihələri olan Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, portalları, Rəqəmsal Ticarət Qovşağının ərsəyə gəlməsində eləcə də, proqram təminatı, müxtəlif tədbirlərin təşkili, elmi araşdırmalar və tədqiqat işlərində yaxından iştirak edən İslahat Könüllüləri də bu pandemiya dövründə müxtəlif mövzularda öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə bir çox videokonfranslar təşkil edib, həmçinin bütün respublika üzrə yüzlərlə könüllünün həmin videokonfranslarda iştirak etməsinə şərait yaradırlar. Video konfranslar müxtəlif sahələri əhatə edib: Onlayn müzakirələr
- İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ilə “Azərbaycan iqtisadiyyatı: pandemiya və postpandemiya dövründə” mövzusunda,
- Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili ilə “İnnovativ iqtisadiyyat: gələcək iş yerləri” mövzusunda,
- Azərbaycan Respublikasinin Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynovla “Azərbaycan könüllülər hərəkatı: Milli həmrəylik, sosial məsuliyyət və fərdi inkişaf” mövzusuda,
- Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rövşən Məmmədovla “İnformasiya təhlükəsizliyi: gənclər sosial mediada” mövzusunda,
- Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovla “Diaspora fəaliyyətinin Azərbaycanın dövlət siyasətinə dəstəyi” mövzusunda,
- Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevlə “Azərbaycanın xarici siyasəti: yeni reallıqlar və perspektivlər” mövzularında təşkil olunub.
Bütün bu görüşlər zamanı İslahat Könüllüləri ilə yanaşı, Azərbaycanın müxtəlif dövlət qurumlarının könüllü təşkilatları (ASAN Könüllüləri, DOST Könüllüləri, Könüllü Gömrükçülər, Aqrar İnkişaf Könüllüləri, “Bir” Tələbə-Könüllüləri də aktiv iştirak ediblər.
Şəkil 2. “İslahat Könüllüləri” Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan könüllülərinin dövlət rəsmiləri ilə videokonfransları
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “İslahat Könüllüləri” Təşkilatının 2016-2020-ci illərdə 300-dən artıq könüllüsü olub. Könüllü proqramının təsis edilməsində prioritet məqsəd gənclərin iqtisadi və analitik sahədəki mövcud potensialını üzə çıxarmaq və ondan səmərəli istifadə etmək, gələcək karyeralarına görə onları doğru yönəltmək və onların asudə vaxtlarını düzgün qiymətləndirmələrinə yardımçı olmaqdır.
Könüllülər Vətən müharibəsi və post-müharibə dövründə
Azərbaycan könüllüləri torpaqlarımızın azadlığı uğrunda gedən müharibə dövründə də öz fəaliyyətləri ilə yadda qaldılar. Belə ki, könüllülər informasiya müharibəsində Azərbaycanın səsini dünyaya çatdırmaq üçün Facebook, Twitter, Youtube kimi böyük platformalarda #KarabakhisAzerbaijan, #StopArmenianAggression, #Karabakh kimi həştəqlərdən istifadə edərək on minlərlə foto və video, məlumatlar, tarixi faktlar paylaşıblar. Bu birlik nəticəsində Twitter platformasında qeyd edilən və digər bir sıra həştəqlər dünya trendinə düşüb.
Könüllülər Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisi və mülki infrastrukturuna vurulan zərərdən əziyyət çəkən vətəndaşlarımıza baş çəkərək onları diqqətdə saxlayıb, öz yardımlarını əsirgəməyiblər.
Şəkil 2. Azərbaycan könüllüləri müharibə və post-müharibə dövründə
Azərbaycan könüllülərinin 44 günlük müharibə dövründə göstərdikləri fəaliyyət nəticəsində ölkəmizin haqlı səsinin dünyaya çatdırılmasına, bir çox məhşurların dəstəyinə nail olundu. Bundan başqa müharibə və post-müharibə dövründə şəhid və qazi ailələrinə edilən maddi və mənəvi yardımlar çətin günlərində könüllülərimizin də münasibəti sayəsində dövlətimizin vətəndaşının yanında olduğunu hiss etdirdi.
Beləliklə, bütün bunlar bir daha onu göstərir ki, hər bir Azərbaycan gənci çətin zamanda öz dövlətinin, xalqının yanında olur, yardım üçün əlindən gələni əsirgəmir.
Sən də İslahat Könüllülərinə qoşul!
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin mütəmadi olaraq elan etdiyi Könüllü Proqramına siz də qoşularaq iqtisadiyyat, maliyyə, jurnalistika, informasiya texnologiyaları, qrafik dizayner sahəsində geniş təcrübə imkanı qazana bilərsiniz. Bunun üçün aşağıdakı linkə daxil olaraq qeydiyyatdan keçməyiniz tələb olunur:

Comment by the Head of Reform Volunteers Organization
Started during the presidency of national leader Heydar Aliyev, the volunteer movement in Azerbaijan was further expanded upon the organization of the Week of Volunteers and declaration of 2020 as the Year of Volunteers by the initiative of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva.
To contribute to the welfare of our country, the young people of Azerbaijan engage in volunteer activities of their own will and without any financial interest. There are many spheres of volunteer activities in Azerbaijan. Thus, depending on their interest, volunteers choose to work in social, economic, and political spheres, diaspora, sports, art and other areas. There are numerous volunteer organizations in Azerbaijan. Among them are ASAN Volunteers Organization, One Volunteer Student Cooperation Public Union, Volunteer DOST Program, Agrarian Development Volunteers Public Union, Reform Volunteers Organization, Transportation Volunteers Program, Volunteering Program, Migration Volunteer Public Union, Customs Volunteers Team, Tourism Volunteers Organization, Eco Volunteers Group, Young Volunteers Movement, Azerbaijan Diaspora Volunteers, Justice Volunteers Public Union, Volunteer Food Supervisor, eSAS Volunteer Program, and others. Hundreds of thousands of volunteers working in these organizations make an invaluable contribution to the work of state agencies for a bright future of Azerbaijani youth, the development of our country, and welfare improvement. Volunteers also played an indispensable role in such prestigious international competitions as the Eurovision-2012 Song Contest, the 2015 European Games, the IV Islamic Solidarity Games in 2017, and Formula 1hosted by our country.
Azerbaijan Volunteers during the Pandemic
#TOGETHERWEARESTRONG
In response to the call of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on preventing the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic, which affected the world in 2020, in our country, Azerbaijan volunteers distinguished by their support to the state. Such campaigns as “Volunteer Neighbors” and “Let’s Protect Our Elders” have started since the first days of the pandemic. Within the frame of the campaigns, the volunteers worked to ensure the safety of our elderly citizens around the country. So that elderly do not leave their homes, volunteers provided prompt assistance to them by satisfying their basic needs, including food and medicine. They were also closely involved in providing products and other assistance to families in need and those who had lost their jobs.
However, the scope of volunteers’ activities is not limited only to the mentioned ones. They have also contributed to the enlightenment activities on health protection during the pandemic. Volunteers participated in preparation of social videos, promotion of proper use of masks and social distancing concept, strengthening the mechanism of public control on the roads and in different places
Moreover, at the moment, the Agrarian Development Volunteers Organization in cooperation with the United Trade Union of the Ministry of Agriculture volunteers are carrying out a tree-planting campaign in all regions of the country starting from Baku. It is planned to plant as many trees as martyrs who passed away during the Patriotic War.
The Regional Development Public Union, established under the leadership of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, has implemented large-scale assistance projects during the pandemic.
The volunteers were enthusiastic about participating in all the activities. Under the slogan “Together we are strong!”, they stood by the state in such a difficult period, benefited the society, and proved once again that together our nation is stronger.
During all implemented projects, the volunteers assisted the vulnerable groups of our country to feel the care and attention provided by the state in such difficult economic and social situation.
Figure 1. Azerbaijani volunteers during the pandemic
Videoconferences of volunteers during the pandemic
Due to the pandemic that has entered our lives almost a year ago, there has been a new trend formed in the world. People have started joining conferences, events, classes, and meetings organized via internet. Reform Volunteers were closely involved in creation of such innovative projects of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication as Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, and Digital Trade Hub, as well as in the development of software, organization of various events, and research works. During the pandemic, they also conducted various videoconferences for developing their knowledge and skills. Reform Volunteers provided hundreds of volunteers throughout the country with the opportunity to participate in those videoconferences. The following is the list of videoconferences organized by the Reform Volunteers:
- “Economy of Azerbaijan: during Pandemic and Postpandemic” with CAERC Executive Director Vusal Gasimli
- “Innovative Economy: Jobs of the Future” with Chairman of Milli Mejlis (Parliament) Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Tahir Mirikishili
- “Volunteer Movement in Azerbaijan: National Solidarity, Social Responsibility and Personal Development” with Chief of the State Migration Service Vusal Huseynov
- "Information Security: Youth in Social Media" with Chairman of the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting Closed Joint Stock Company
- "Support of Diaspora Activities to the State Policy of Azerbaijan with Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov
- "Azerbaijan's Foreign Policy: New Realities and Prospects” with Chairman of the Board of the Center for Analysis of International Relations
During all of those meetings, volunteer organizations of various state structures of Azerbaijan (ASAN Volunteers, DOST Volunteers, Customs Volunteers, Agrarian Development Volunteers, “One” Student Volunteers) along with the Reform Volunteers demonstrated active participation.
Figure 2. Videoconferences with state officials organized upon the initiative of the Reform Volunteers Organization
In 2016-2020, more than 300 volunteers were involved in the work of Reform Volunteers Organization of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan (CAERC). The priority goal of establishing a volunteer program is to reveal and effectively use the existing potential of young people in the economic and analytical field, to guide them in their future careers and to help them evaluate their spare time.
Volunteers during the Patriotic War and in the post-war period
Azerbaijani volunteers distinguished for their activities during the war for the liberation of our lands. Thus, in the information war, the volunteers shared tens of thousands of photos and videos, information, and historical facts using hashtags #KarabakhisAzerbaijan, #StopArmenianAggression, and #Karabakh on major platforms such as Facebook, Twitter, and YouTube to let the voice of Azerbaijan be heard around the world. Due to this unity, some hashtags on Twitter became world trends.
Volunteers visited people who suffered after the damage caused by Armenia’s military forces to civilians and local infrastructure, attracted attention to the situation, and provided their assistance.
Figure 3. Azerbaijani volunteers during the war and post-war period
As a result of the activity of Azerbaijani volunteers during the 44-day war, the fair voice of our country was conveyed to the world. We could also receive support of many celebrities. Besides, due to the work and attitude of the volunteers, financial and moral assistance provided to the families of martyrs and veterans during the war and post-war period let them feel the state care and support to citizens in their hard times.
Thus, it becomes obvious that young people of Azerbaijan stand by their country and their nation in difficult periods and do everything possible for assistance.
We invite you to join the Reform Volunteers too!
You can also join Volunteer Program announced regularly by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan and gain broad experience in economics, finance, journalism, information technology, and graphic design. You can use the link below for registration: