“Azərbaycanda əmək bazarı çağırışları və gələcəyə baxış” mövzusunda tədbir keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Dünya Bankının birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda əmək bazarı çağırışları və gələcəyə baxış” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə ölkənin əmək bazarı siyasəti və hədəfləri haqqında Dünya Bankının ekspertləri tərəfindən təqdimat edilib və Azərbaycan müvafiq nazirlikləri və inkişaf tərəfdaşları iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Dünya Bankı Azərbaycanda bu sahənin inkişafına verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib və dövlət tərəfindən həyata keçirilən proqramlar, Məşğulluq Strategiyası və sosial sahədə islahatlar barədə məlumat verib. O bildirib ki, ölkənin əmək bazarının inkişafı üçün məhsuldarlığı aşağı olan sahələrdən yüksək məhsuldarlıqlı əməyə malik sahələrə keçidin təmin edilməsi, vergi islahatları hesabına qeyri-formal iqtisadiyyatın azaldılması və nəticəyə yönələn sosial müdafiə sisteminin tətbiqi başlıca amillərdən biridir və bu istiqamətlərdə dövlət tərəfindən məqsədyönlü siyasət davamlı surətdə icra edilməkdədir.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri xanım Sara Maykl Azərbaycanla Dünya Bankı arasında cari ildə 30 ili qeyd olunacağı tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, məşğulluq və sosial müdafiə cəmiyyətin özəyini təşkil edir və Dünya Bankının hazırlanmaqda olan Ölkə Strategiyasında bu sahə əməkdaşlıq prioritet olaraq nəzərdə tutulacaqdır.
Açılış sessiyasında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov bildirdi ki, rəqəmsal iqtisadiyyata keçid əmək bazarında yeni bilik və bacarıqların və qabaqcıl təhsilin əhəmiyyətini artırır və bu məqsədlə KOBİA tərəfindən ölkə üzrə icra olunan geniş miqyaslı təlimlər mikro, kiçik və orta sahibkarların maraqlarının müdafiəsinə, onlara bütün zəruri xidmətlərin peşəkarlıqla və rahat formada göstərilməsinə, dəstəyin ünvanlılığının və əhatə dairəsinin genişləndirilməsinə, sahibkarlara göstərilən xidmətlərin əlaqələndirilməsinə yönəldilib.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli bildirdi ki, əmək bazarının ehtiyaclarına cavab vermək üçün təhsil sektorunun çevikliyi və adaptivliyi vacib şərtdir. Bu məqsədlə təhsilinin keyfiyyətinin artırılması və innovativ yanaşmalarının tətbiqi, xüsusilə də ölkədə rəqəmsal məşğulluğun əhatə dairəsinin artırılması, peşə təhsilinin təkmilləşdirilməsi işsizliyinin səviyyəsinin 4%-ə endirilməsi kimi qarşıya qoyulan ambisiyalı hədəflərə nail olmağa imkan yarada bilər. Bu sahədə DB və BMP-nin İnkişaf proqramı tərəfindən göstərilən dəstəyi yüksək qiymətləndirdi və 2022-ci ildə icra olunacaq daha 6 layihə çərçivəsində rəqəmsal məşğulluğu 90%-ə çatdırmaq hədəfinə nail olunması, eləcə də işsizliyə görə sığorta, müavinət və aşağı gəlirin kompensasiyası mexanizmlərinin fəal məşğulluğu dəstəkləməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Tədbirdə Dünya Bankının Baş İqtisadçısı Javier Sanchez-Reaza, və Baş Sosial Müdafiə Mütəxəssisi Xanım Mirey Ovadiya tərəfindən Azərbaycanda əmək bazarı çağırışları və gələcəyə baxış mövzusunda təqdimat edildi. Dünya Bankı Qrupunun Sosial Müdafiə və Məşğulluq üzrə Qlobal Praktika Meneceri Cem Mete əmək bazarında təklifin tələbə vaxtında cavab verməsinin vacibliyini qeyd etdi və ölkə üzrə əmək bazarında tələbin diaqnostik təhlilinin aparılmasına ehtiyac olduğunu vurğuladı. Ənənəvi sahələrin və ehtiyac duyulan bacarıqların artıq maşınlarla əvəzləndiyi bir dövrdə gələcəkdə ehtiyac duyulacaq peşələrin müəyyən edilməsi və bu sahədə digər ölkələrin tətbiq etdikləri təcrübələrə toxundu.
Tədbirin müzakirə sessiyası dövlət qurumları və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası nümayəndələrinin iştirakı ilə davam etdirilib.

An event on "Labor market challenges and vision for the future in Azerbaijan" has been held
An event on "Labor market challenges and vision for the future in Azerbaijan" has been held , jointly organized by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the World Bank. The experts of World Bank delivered a presentation on the country’s labor market policy and goals and relevant ministries and development partners attended the event.
Opening the event, Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, praised the World Bank's support for the development of this sector in Azerbaijan and informed about the programs implemented by the state, the Employment Strategy and social reforms. He noted that, one of the key factors for the development of the country's labor market is the transition from low-productivity to high-productivity sectors, the reduction of the informal economy through tax reforms and the introduction of a result-oriented social protection system and purposeful policy is being implemented by the state in these areas.
Sarah Michael, World Bank’s country manager for Azerbaijan emphasizing the importance of the 30-year partnership between Azerbaijan and the World Bank, said that employment and social protection are at the pillars of society and the World Bank's Country Strategy, which is being developed, will prioritize cooperation in this area.
Speaking at the opening session, Chairman of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan Orkhan Mammadov said that the transition to digital economy increases the importance of new knowledge and skills and advanced education in the labor market and for this purpose, large-scale trainings conducted by SMBDA throughout the country are aimed at protecting the interests of micro, small and medium entrepreneurs, providing them with all necessary services in a professional and convenient manner, expanding the targeting and coverage of support, coordination of services provided to entrepreneurs.
Chairman of the Board of State Employment Agency Mustafa Abbasbeyli noted that, flexibility and adaptability of the education sector are essential to meet the needs of the labor market. With this purpose, improving the quality of education and the application of innovative approaches, in particular, increasing the coverage of digital employment in the country, improving vocational education can help achieve ambitious goals such as reducing unemployment to 4%. He praised the support provided by the WB and the UN’s Development Program in this area and stressed the importance of achieving the goal of increasing digital employment to 90% in 6 more projects which will be implemented in 2022, as well as supporting active employment through unemployment insurance, benefits and low-income compensation mechanisms.
Senior Economist of World Bank Javier Sanchez – Reaza and Senior Social Protection Specialist Mirey Ovadiya delivered a presentation on "Labor market challenges and vision for the future in Azerbaijan". Global Practice Manager for Social Protection and Jobs of the World Bank Group Cem Mete stressed the importance of timely response of supply to demand in the labor market and stressed the need for a diagnostic analysis of demand in the labor market across the country. He talked about the identification of professions that will be needed in the future at a time when traditional fields and skills are replaced by machines, and the practice of other countries in this field.
The discussion session of the event continued with the participation of representatives of government agencies and the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan.