"Azərbaycanda blokçeyn texnologiyalarının tətbiqi imkanları" mövzusunda seminar keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) ”Azərbaycanda blokçeyn texnologiyalarının tətbiqi imkanları” mövzusunda ekspertlərin fokus-qrup müzakirəsi keçirilib. Müzakirələrdə Avropa Banklar Federasiyasının Maliyyə bazarları siyasətləri üzrə məsləhətçisi və blokçeyn qrupunun rəhbəri Daniele De Gennaro, Rusiya, MDB və Monqolustan bank bazarlarının SWIFT Hesablar üzrə direktoru Pavel Prokudin, Rusiyanın KPMG İnformasiya Riskləri Menecmenti Qrupunun baş meneceri Andrey Drozdov və KPMG Azərbaycanın İnformasiya Risklərinin İdarə edilməsi üzrə baş mütəxəssisi Aqil Əzimov iştirak ediblər.
Blokçeyn texnologiyalarının imkanları, Azexport portalı, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və Enterpriseazerbaijan.com Portalının fəaliyyəti və yeni innovativ tətbiqlər barədə fikir mübadiləsi olub. Azexportun dəstəyi ilə yeni işə salınmış mobil tətbiq haqqında məlumat verilib. Portalın rəhbəri Zaur Qardaşov qeyd etmişdir ki, mobil tətbiq “GS1 Azərbaycan”ın məlumat bazasında və Azexport portalında qeydiyyatda olan məhsulların xüsusiyyətləri və istehsalçıları barədə məlumat almaq imkanı verir. Xarici bazarlarda ştrixkodlar məhsulların keyfiyyətinin qoruması, təchizat zəncirinin idarə edilməsi və e-commersin tətbiqi baxımından əhəmiyyətli rol oynayır.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli onlayn vahid ixrac ərizəsi və portalın yaratdığı imkanlar haqqında təqdimat etmişdir.
Azərbaycanda investisiya layihələri bankı haqqında isə Namiq Şalbuzov informasiya vermişdir.
Tədbirdə İİTKM tərəfindən hər il keçirilən Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Beynəlxalq Konfransında müzakirəyə çıxarılacaq mövzulara da toxunulmuşdur.

Seminar on “Opportunities for the Application of Blockchain Technologies in Azerbaijan” Held
A focus-group discussion of experts on the topic “Opportunities for the Application of Blockchain Technologies in Azerbaijan” was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The discussions were attended by European Banking Federation adviser on financial markets policies and Head of the Blockchain Group Daniele De Gennaro, SWIFT Director for Accounts for the banking markets of Russia, the CIS, and Mongolia Pavel Prokudin, Senior Manager of the Information Risk Management Group at KPMG Russia Andrey Drozdov, and Chief Specialist for Information Risk Management at KPMG Azerbaijan Aqil Azimov.
The participants exchanged views on the potential of blockchain technologies, the activities of the Azexport portal, the Digital Trade Hub, and the EnterpriseAzerbaijan.com portal, as well as on new innovative applications. Information was provided about a newly launched mobile application supported by Azexport. The head of the portal, Zaur Gardashov, noted that the mobile application enables users to obtain information on product characteristics and manufacturers registered in the databases of GS1 Azerbaijan and the Azexport portal. In foreign markets, barcodes play an important role in ensuring product quality, managing supply chains, and implementing e-commerce.
The manager of the Digital Trade Hub, Nicat Asadli, delivered a presentation on the Single Online Export Application and the opportunities created by the portal.
Information on Azerbaijan’s investment projects bank was presented by Namig Shalbuzov.
The event also addressed topics that will be put up for discussion at the Azerbaijan Digital Trade Hub International Conference, which is held annually by CAERC.