Azərbaycan və Mərkəzi Asiya Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında birləşdirici körpüdür
Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya dövlətləri arasında əlaqələr yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Həm regional, həm də qlobal miqyasda baş verən geosiyasi proseslər ölkələrin daha sıx əməkdaşlığını təşviq edir. Azərbaycanın bu sahədə atdığı addımlar, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri, müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə birgə təmaslar, imzalanan çoxsaylı sənədlər də bunun bariz nümunəsidir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) şöbə müdiri Aqil Əsədov bildirib ki, Azərbaycan-Mərkəzi Asiya münasibətləri Türk dünyasının güclənməsi, TDT daxilində əlaqələrin daha da yaxşılaşması, eləcə də milli, regional və qlobal inkişaf baxımından mühüm strateji məzmuna malikdir.
Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı zamanı səsləndirdiyi “Azərbaycan Cənubi Qafqazda yerləşsə də, bu gün fəal qarşılıqlı fəaliyyət sayəsində Mərkəzi Asiya və Azərbaycan artıq qlobal miqyasda nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artan vahid geosiyasi və geoiqtisadi regiondur” fikirləri də qeyd edilənləri bir daha təsdiq edir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında Mərkəzi Asiya ölkələrinin yaxından iştirakı, Füzuli şəhərində Mirzə Uluqbəy adına məktəbin və Kurmanqazı adına Uşaq İncəsənət Mərkəzinin, Ağdamda Manas məktəbinin fəaliyyət göstərməsi, Füzulidə Türkmənistanın qardaşlıq dəstəyinin rəmzi olan məscidin tikintisi, Özbəkistan şirkətinin iştirakı ilə Xankəndidə toxuculuq fabrikinin açılışı və s. özbək, qazax, qırğız və türkmən qardaşlığının – TÜRK BİRLİYİNİN bir nümunəsidir.
Azərbaycanla Mərkəzi Asiya ölkələrini tarixi köklər, çoxşaxəli əlaqələrlə yanaşı, həm də nəqliyyat-kommunikasiya yolları birləşdirir. Beynəlxalq ticarət dövriyyəsində həlledici rol oynayan irimiqyaslı nəqliyyat layihələri nəinki regional və qlobal tərəqqiyə təkan verir, eyni zamanda dünyada resursların ədalətli bölgüsünü təmin etmək kimi bir sülh, əmin-amanlıq, yüksək rifah amilinə çevrilib. Bu baxımdan da, Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının 7-ci Məşvərət Görüşündə də səsləndiyi kimi, nəqliyyat və logistika infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, gömrük prosedurlarının sinxronlaşdırılması və rəqəmsallaşdırılması üzrə birgə səylər yükdaşımaların həcminin artırılması, iqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsi, regional və beynəlxalq bazarlarda əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üzrə prioritetlər kimi qəbul edilir.
Aqil Əsədovun sözlərinə görə, sürətli inteqrasiya prosesləri ilə xarakterizə olunan müasir dövrdə insanların və yüklərin hərəkətliliyinin artması, daşıma proseslərinin intensivləşməsi uzunmüddətli iqtisadi inkişafın əsas çağırışlarından biridir. Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri üzrə daşımaların həcm və dövriyyəsində ilbəil müşahidə edilən dinamik artımlar da bunu bir daha təsdiq edir. Dünyanın əsas istehsal – yük mərkəzi olan Çin dövlətini Avropa ilə birləşdirən Orta dəhliz üzrə daşımaların təkcə son üç ildə 90% artması, dəhliz boyunca limanlarda və müxtəlif ərazilərdə yerləşən “darboğaz”larda aparılan təkmilləşdirmə işləri, gömrük proseslərinin rəqəmsallaşdırılması, elektronlaşdırma tədbirləri nəqliyyat-tranzit xidmətlərinin prioritetliyini bir daha önə çıxarır.
Orta dəhlizin əsas nəqliyyat-tranzit qovşağı olan Azərbaycanda illik buraxılış qabiliyyəti 25 milyon ton olan Ələt Beynəlxalq Limanının tikintisi, 400 hektar ərazidə avtomobil, dəmir yolu, su, hava daşımalarının birləşdiyi əhəmiyyətli bir qovşağın formalaşdırılması, tranzit daşımaların daha çevik təşkili və infrastruktur təminatının davamlı şəkildə təkmilləşdirilməsi istiqamətində ardıcıl həyata keçirilən layihə və proqramlar ölkəmizdə nəqliyyat sektoruna dövlət qayğısının, eləcə də bu sektordan gözləntilərin real nümunələridir.
Regionda doqquz beynəlxalq hava limanı, ən böyük mülki yük aviasiya donanmasına malik olmaqla yanaşı, Azərbaycan həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində də Mərkəzi Asiya dövlətləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. “Rəqəmsal İpək yolu” layihəsi çərçivəsində Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik kabel şəbəkəsinin çəkilməsi qardaş türk respublikalarının elektrik enerjisi ehtiyatlarının Avropa bazarlarına çıxışını təmin edəcək ki, bu da regional əməkdaşlığı gücləndirməklə yanaşı, həm də siyasi-strateji baxımdan ölkələrimizin nüfuzunu yüksəldəcək. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycan Respublikası işğaldan azad edilmiş əraziləri yaşıl enerji zonası elan edib, ölkəmizdə alternativ enerji potensialından istifadə istiqamətində genişmiqyaslı işlər aparılır, beynəlxalq investisiyalar cəlb edilir, o cümlədən Mərkəzi Asiya respublikaları da zəngin alternativ enerji potensialına malikdir, onda adıçəkilən fiber-optik kabel şəbəkəsinin strateji əhəmiyyəti aydın olur.
Bütün bunlar Azərbaycanla Mərkəzi Asiya arasında çoxşaxəli münasibətlərin uzunmüddətli inkişafının prioritetləridir. Yaxın gələcəkdə Zəngəzur dəhlizinin açılması isə inkişaf perpektivlərini daha da gücləndirəcək. İlk dövrlərdə 15 milyon tona yaxın yükaşırma qabiliyyətinə malik Zəngəzur dəhlizi həm daşımaların həcm və intensivliyini artırmaqla iqtisadi münasibətləri inkişaf etdirəcək, həm də TDT üzvləri arasında birbaşa bağlantını təmin etməklə strateji əhəmiyyət daşıyacaq.

Azerbaijan and Central Asia: A Bridge Connecting East and West, North and South
Relations between Azerbaijan and the Central Asian countries have entered a new phase of development. Geopolitical processes occurring both regionally and globally are encouraging closer cooperation between these nations. The steps taken by Azerbaijan in this field, such as reciprocal visits by heads of state, joint contacts at various international events, and the signing of numerous documents, are clear examples of this development.
Agil Asadov, Head of the Division at the Center for Economic Reforms Analysis and Communication (CAERC), stated that Azerbaijan-Central Asia relations are strategically important for the strengthening of the Turkic world, improving relations within the Turkic Council (TDC), and for national, regional, and global development.
In his speech at the 7th Consultative Meeting of the Central Asian Heads of State, President Ilham Aliyev of Azerbaijan mentioned that "Although Azerbaijan is located in the South Caucasus, due to active cooperation today, Azerbaijan and Central Asia form a unified geopolitical and geo-economic region with significant global influence." This statement further confirms the growing importance of their cooperation.
Central Asian countries' involvement in the reconstruction of Azerbaijan's liberated territories, the establishment of schools and cultural centers in Fuzuli and Agdam, and the construction of a mosque symbolizing brotherly support from Turkmenistan are all examples of the Turkic unity between Azerbaijan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan.
Azerbaijan and Central Asia are also connected by historical roots, multifaceted relations, and transportation and communication routes. Large-scale transport projects, which play a decisive role in international trade, not only foster regional and global development but also promote peace, stability, and prosperity by ensuring a fair distribution of resources. As stated at the 7th Consultative Meeting of Central Asian Heads of State, efforts to modernize transport and logistics infrastructure, synchronize customs procedures, and digitalize processes are recognized as priorities to increase the volume of freight transport, strengthen economic resilience, and develop cooperation in regional and international markets.
According to Aghil Asadov, one of the key challenges for long-term economic development in the modern era is the growing mobility of people and goods, as well as the intensification of transportation processes. The dynamic growth of cargo transit across international corridors further supports this trend. The increase of 90% in transit via the Middle Corridor linking China, the world's main production hub, with Europe in the past three years is a clear example. Efforts to improve bottlenecks in ports and regions along the corridor, as well as the digitalization of customs processes, emphasize the priority of transport and transit services.
In Azerbaijan, the construction of the Alat International Port, with an annual capacity of 25 million tons, and the development of a significant transport hub integrating road, rail, sea, and air transport are real examples of the country's focus on the transport sector and its expectations from this sector.
With nine international airports and the largest civilian cargo aviation fleet in the region, Azerbaijan also collaborates closely with Central Asian countries in the energy security sector of Europe. The "Digital Silk Road" project, which involves laying a fiber-optic cable network along the Caspian Sea floor, will provide access to European markets for the electrical energy reserves of Turkic countries. This initiative strengthens regional cooperation and enhances the political and strategic influence of these countries.
Given that Azerbaijan has declared its liberated territories as a green energy zone and is actively developing alternative energy resources with international investments, the importance of the fiber-optic cable network for these countries becomes even clearer.
All of these initiatives represent priorities for the long-term development of multifaceted relations between Azerbaijan and Central Asia. The opening of the Zangezur Corridor in the near future will further strengthen development prospects. With an initial cargo capacity of 15 million tons, the Zangezur Corridor will not only increase the volume and intensity of transport but also strengthen economic ties and provide direct connectivity between TDC members, making it of strategic importance.