Azərbaycan “Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı”nda 2 pillə irəliləyərək 35-ci oldu
Dünya İqtisadi Forumunun "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı"nda Azərbaycan reytinqdə daha iki pillə yüksələrək 35-ci yerdə qərarlaşıb. Beləliklə, dünyanın ən mötəbər reytinqində Azərbaycan dünya ölkələrinin hər 4-dən 3-ünü geridə qoyaraq, MDB-də liderliyini qoruyub. Hətta G 20-ə daxil olan İtaliya, Rusiya, İndoneziya, Hindistan, Türkiyə, Cənubi Afrika Respublikası kimi ölkələr də iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyəti indeksinə görə Azərbaycandan geridə qalır. Qlobal rəqabət qabiliyyəti reytinqində Rusiya 38-ci, Qazaxıstan 57-ci, Gürcüstan 67-ci və Ermənistan 73-cü sırada yer alıb.
"2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatında" Azərbaycanın mövqeyi 12 indikatordan aşağıdakı doqquz indikator üzrə yaxşılaşıb: institutlar (15 pillə irəliləyərək 33-cü yer), infrastruktur (4 pillə irəliləyərək 51-ci yer), səhiyyə və ibtidai təhsil (1 pillə irəliləyərək 74-cü yer), ali təhsil və təlim (10 pillə irəliləyərək 68-ci yer), əmtəə bazarının səmərəliliyi (19 pillə irəliləyərək 31-ci yer), əmək bazarının səmərəliliyi (9 pillə irəliləyərək 17-ci yer), maliyyə bazarının inkişafı (18 pillə irəliləyərək 79-cu yer), biznesin mürəkkəbliyi (20 pillə irəliləyərək 40-cı yer) və innovasiya (11 pillə irəliləyərək 33-cü yer). Beləliklə, Azərbaycan ən böyük irəliləyişi biznesin mürəkkəbliyi kateqoriyası üzrə əldə etmişdir – 20 pillə. Bu sahədə xüsusilə klaster inkişafı və rəqabət üstünlüyü meyarlarında daha çox irəliləyiş əldə edilib.
İnfrastruktur kateqoriyasında Azərbaycanın nəqliyyat sistemi 140 ölkə arasında 43-cü yerdə qərarlaşıb. Əmək bazarının səmərəliliyi kateqoriyasında “istedadların səmərəli istifadəsi” göstəricisinə görə Azərbaycan dünyada 17-ci pillədə qərarlaşıb. Ölkəmiz bu göstəriciyə görə İsrail, İrlandiya, Belçika, Avstriya və Estoniya kimi rəqibləri üstələyib. Əmtəə bazarının səmərəliliyi indikatorunda ölkəmiz rəqabət elementi üzrə 32-ci, tələbin keyfiyyət şərtinə görə isə 31-ci yerdə gəlir.
Yalnız iki indikator – makroqitisadi mühit və texnoloji hazırlıq üzrə geriləmə olub. Xarici şokların təsirinə baxmayaraq “makroqitisadi mühit” kateqoriyası altında “hökümətin büdcə balansı” göstəricisinə görə Azərbaycan 140 ölkə arasında 37-ci olub. Bu kateqoriyada “hökümətin borcu” göstəricisinə görə də Azərbaycanın mövqeləri güclüdür: 43-cü yer. Makroiqtisadi mühit kateqoriyasında Azərbaycanın geriləyən göstəriclərindən biri inflyasiya səviyyəsi olub.
Bazarın həcmi indikatoruna görə isə hesabatdakı mövqeyimizdə dəyişiklik baş verməyib.
"2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatında" struktur problemləri əsas qlobal çağırış olaraq qiymətləndirilsə də, Azərbaycan institutlar üzrə göstəriciyə görə dünyada 33-cü pillədədir. Hesabatda qeyd edilir ki, dünya ölkələri üçün dördüncü sənaye inqilabı innovasiya sahəsində çağırışlar ortaya qoysa da, Azərbaycan bu sahədə əksinə mövqelərini gücləndirib və 33-cü pilləyə yüksəlib. Xüsusilə, yüksək texnologiyalar sahəsində hökümət tədarükü elementi üzrə Azərbaycan 14-cü yerdə qərarlaşıb və Honq Konq, Niderland, Norveç və Böyük Britaniya kimi ölkələri geridə buraxıb. "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatında" dünyada əsas narahatedici trendlərdən biri kimi “dağıdıcı bərabərsizlik” qeyd edilsə də, Azərbaycan Cini əmsalının aşağı olmasına görə sosial bərabərsizliyin ən aşağı olduğu ölkələrdən biri kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycanın mövqeyinin dünyanın ən mötəbər reytinqində irəliləməsi bilavasitə cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan kompleks iqtisadi islahatlar siyasətinə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən verilən yüksək qiymətdir. Xüsusilə vurğulanmalıdır ki, “Azərbaycan Respublikasında biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 iyul 2016-cı il tarixli Sərəncamından sonra bu sahədə ölkədə kompleks işlər davam etdirilmişdi. Keçən qısa müddət ərzində sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühitini yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaq, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyini daha da yaxşılaşdırmaq üçün qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi həyata keçirilib. Eyni zamanda cənab Prezident İlham Əliyevin 6 dekabr 2016-cı ildə təsdiqlədiyi Strateji yol xəritələrinin monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri də onu göstərir ki, sistemli iqtisadi siyasət kursu öz müsbət nəticələrini verməkdədir. "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatında" Azərbaycanın iki pillə irəliləməsi göstərir ki, digər mötəbər reytinqlərdə də Azərbaycanın mövqeləri daha da güclənəcəkdir.

Azerbaijan Advances by Two Positions to Rank 35th in the Global Competitiveness Report
In the World Economic Forum’s “2017–2018 Global Competitiveness Report,” Azerbaijan moved up two positions to rank 35th overall. As a result, in one of the world’s most prestigious rankings, Azerbaijan outperformed three out of every four countries assessed and maintained its leadership among CIS countries.
Moreover, several G20 member states—including Italy, Russia, Indonesia, India, Turkey, and South Africa—ranked below Azerbaijan in terms of the Global Competitiveness Index. In the same ranking, Russia placed 38th, Kazakhstan 57th, Georgia 67th, and Armenia 73rd.
According to the “2017–2018 Global Competitiveness Report,” Azerbaijan improved its position in nine out of twelve pillars:
Institutions – up 15 places to 33rd
Infrastructure – up 4 places to 51st
Health and Primary Education – up 1 place to 74th
Higher Education and Training – up 10 places to 68th
Goods Market Efficiency – up 19 places to 31st
Labor Market Efficiency – up 9 places to 17th
Financial Market Development – up 18 places to 79th
Business Sophistication – up 20 places to 40th
Innovation – up 11 places to 33rd
Azerbaijan recorded its largest improvement in the Business Sophistication pillar, advancing by 20 positions, particularly due to progress in cluster development and competitive advantage indicators.
In the Infrastructure category, Azerbaijan’s transport system ranked 43rd among 140 countries. Under Labor Market Efficiency, Azerbaijan placed 17th globally in the “efficient use of talent” indicator, outperforming countries such as Israel, Ireland, Belgium, Austria, and Estonia.
Within the Goods Market Efficiency pillar, Azerbaijan ranked 32nd in terms of competitive intensity and 31st in terms of buyer sophistication.
Declines were observed in only two pillars—Macroeconomic Environment and Technological Readiness. Despite external shocks, Azerbaijan ranked 37th among 140 countries in the “government budget balance” indicator and 43rd in terms of “government debt” within the macroeconomic environment category. One of the declining indicators in this pillar was inflation.
There was no change in Azerbaijan’s position under the Market Size pillar.
Although structural problems were identified as a key global challenge in the “2017–2018 Global Competitiveness Report,” Azerbaijan ranked 33rd worldwide in the Institutions pillar. The report notes that while the Fourth Industrial Revolution presents innovation-related challenges for many countries, Azerbaijan has strengthened its position in this area, advancing to 33rd place. Notably, Azerbaijan ranked 14th in the government procurement of advanced technology products indicator, outperforming Hong Kong, Netherlands, Norway, and United Kingdom.
While “rising inequality” was highlighted as one of the most concerning global trends, Azerbaijan was assessed as one of the countries with the lowest levels of social inequality due to its relatively low Gini coefficient.
The improvement of Azerbaijan’s position in one of the world’s most authoritative rankings reflects the high international recognition of the comprehensive economic reform policy pursued under the leadership of President Ilham Aliyev.
In particular, following the Presidential Order dated July 13, 2016, on additional measures to improve the business environment in Azerbaijan and further enhance the country’s position in international rankings, comprehensive reforms have been carried out. Within a short period, legislative and administrative improvements have been implemented to create a competitive business environment ensuring optimal profitability for entrepreneurial activity, enhance the country’s investment attractiveness, and further strengthen Azerbaijan’s standing in international rankings.
Furthermore, the monitoring and evaluation results of the Strategic Road Maps approved by President Ilham Aliyev on December 6, 2016, demonstrate that the systematic economic policy course is yielding positive outcomes. Azerbaijan’s two-position advancement in the “2017–2018 Global Competitiveness Report” indicates that its standing in other reputable international rankings is also expected to strengthen further.