Azərbaycan istehsalı olan bioloji fəallığa malik qida əlavələri Rusiya və Gürcüstana ixrac ediləcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalı tərəfindən növbəti Sərbəst Satış Sertifikatları (Certificate of Free Sale) təqdim olunub. Sertifikatlar Azərbaycanda istehsal olunan bioloji fəallığa malik qida əlavəsi məhsullarının Gürcüstan Respublikasına və Rusiya Federasiyasına ixracı üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Sərbəst Satış Sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunur. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Ümumilikdə 2018-ci ilin aprel ayından 2023-cü ilin sentyabr ayına kimi 659 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının əvvəllər ixracında çətinlik yaranan 100-dən artıq Amerika, Asiya, Avropa, Okeaniya və Körfəz ölkələrinə ixracını asanlaşdırıb.
Sərbəst Satış Sertifikatı əldə etmək istəyən sahibkarlar www.azexport.az portalı vasitəsilə müraciət edə bilərlər.

The next Free Sale Certificate was presented by the "Azexport" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. The certificates are intended for the export of biologically active food additive products produced in Azerbaijan to the Republic of Georgia and the Russian Federation.
It should be noted that the Free Sale Certificate is presented by the "Azexport" portal in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet the standards.
In total, from April 2018 to September 2023, a free sale certificate was presented to 659 products. Issuing the certificate has facilitated the export of "Made in Azerbaijan" products to more than 100 countries of America, Asia, Europe, Oceania and the Gulf, which were difficult to export before.
Entrepreneurs who want to obtain a Free Sales Certificate can apply through the www.azexport.az portal.