Azərbaycan dünyada ilk dəfə mobil Rezidentlik təqdim etdi
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) İslam, Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESCO) ilə birgə “Rəqəmsal Ticarət Qovşağının ikinci beynəlxalq konfransı: Elektron və Mobil Rezidentlik Proqramının Açılış Mərasimi"ni keçirib. Konfransda dünya tarixində ilk dəfə olaraq qeyri-rezidentə mobil imza – ASAN imza təqdim olunub. Eyni zamanda Azərbaycan Estoniyadan sonra xaricilərə e-rezidentlik təqdim edən ikinci ölkə olub.
Konfransda ticarətin rəqəmsallaşması, iştirakçı ölkələr arasında e-xidmətlərin sərhədlərarası mübadilələrə təsiri və innovativ inkişafın digər aktual mövzuları müzakirə olunub.
Konfransı giriş nitqi ilə açan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı deyib ki, qlobal iqtisadiyyatın gələcəyini texnologiyanın insan həyatına nüfuzu, pulun təkamülü, sərvətlərin bölünməsi, yeni iqtisadi hərəkətverici mühərriklərin işə düşməsi, yaşıl iqtisadiyyat, insanların paylanma coğrafiyası və ticarət paradoksu kimi amillər müəyyənləşdirir: “Azərbaycan qlobal trendləri nəzərə alaraq dördüncü sənaye inqilabının ruhuna uyğun şəkildə rəqabətədavamlı iqtisadiyyat qurmalıdır. Dünyada ikinci Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, ilk mobil rezidentlik və ikinci elektron rezidentliyin Azərbaycanda təqdim olunması ölkəmizin innovativ inkişafa verdiyi töhfələrdir.”
Daha sonra İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri danışıb. O, İqtisadi İslahatlarin Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşaği kimi mövqeyinin tanınmasına dair Anlaşma Memorandumunu xatırladaraq bildirib ki, Azərbaycan bir çox aspektlər, o cümlədən texnoloji baxımdan qərblə şərqi birləşdirən bir məkandır.
Konfransda Estoniya parlamentinin vitse-spikeri Kalle Laanet, Türkiyənin EDAM beyin mərkəzinin rəhbəri Ussal Şahbaz, Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov, "Gazinformservice" MMC-nin baş icraçı direktorunun müşaviri Sergey Kiryushkin, Bridgizz-in baş icraçı direktoru Ahmed Larouz və başqaları çıxışlar ediblər.
Sonra İSESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycriyə Azərbaycanın ilk mobil operatoru Bakcellin şəbəkəsi əsasında hazırlanan mobil rezidentlik və milli geyim hədiyyə olunub. Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Kestutis Jankauskasa da ilk dəfə elektron rezidentlik və həmçinin milli geyim təqdim edilib. Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli isə video çarx vasitəsi ilə elektron və mobil rezidentliyin əsas mahiyyəti, üstünlükləri və imkanları barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Qeyd edək ki, qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatı, həmçinin, elektron və mobil Rezidentlik Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 12 sentyabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları vasitəsilə qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatının verilməsi Qaydası”na əsasən təqdim edilir.
Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfransda ABŞ, Tayland, İsveçrə, Böyük Britaniya, Estoniya, Türkiyə, Mərakeş və s. olmaqla 20-dən artıq ölkədən 200-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının ikinci beynəlxalq konfransının sponsorları Paşa Bank, Bakcell, eləcə də VISA şirkətləridir.

Azerbaijan Introduced Mobile Residency for the First Time in the World
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), jointly with the Islamic Educational Scientific and Cultural Organization (ISESCO), held the Second International Conference of the Digital Trade Hub and the Opening Ceremony of the Electronic and Mobile Residency Program. At the conference, for the first time in world history, a mobile signature known as ASAN Imza was issued to a non resident. At the same time, Azerbaijan became the second country after Estonia to offer e residency to foreigners.
The conference discussed the digitalization of trade, the impact of cross border exchange of e services among participating countries, and other pressing issues related to innovative development.
Opening the conference with a keynote speech, the Executive Director of CAERC, Vusal Gasimli, stated that the future of the global economy is shaped by factors such as the penetration of technology into human life, the evolution of money, the distribution of wealth, the activation of new economic growth engines, the green economy, the geography of human distribution, and the trade paradox. He emphasized that, taking global trends into account, Azerbaijan must build a competitive economy in line with the spirit of the Fourth Industrial Revolution. He noted that the launch of the worlds second Digital Trade Hub, the first mobile residency, and the second electronic residency in Azerbaijan are concrete contributions of the country to innovative development.
ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman Al Tuwaijri then delivered a speech. Recalling the Memorandum of Understanding signed with CAERC on recognizing Azerbaijans position as a Digital Trade Hub, he stated that Azerbaijan is a space that connects East and West in many aspects, including from a technological perspective.
Speeches were also delivered at the conference by the Vice Speaker of the Estonian Parliament Kalle Laanet, the Head of the EDAM think tank of Turkiye Ussal Sahbaz, the Director of the E Government Development Center Fariz Jafarov, Advisor to the CEO of Gazinformservice LLC Sergey Kiryushkin, the CEO of Bridgizz Ahmed Larouz, and others.
Afterwards, the ISESCO Director General Abdulaziz bin Othman Al Tuwaijri was presented with mobile residency based on the network of Azerbaijans first mobile operator Bakcell, along with national attire. The Head of the European Union Delegation to Azerbaijan, Ambassador Kestutis Jankauskas, was also presented for the first time with electronic residency and national attire. The Manager of Azerbaijans Digital Trade Hub, Nijat Asadli, informed participants via a video presentation about the core concept, advantages, and opportunities of electronic and mobile residency.
It should be noted that electronic signature certificates for non residents, as well as electronic and mobile residency, are provided in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017, which approved the Rules for Issuing Electronic Signature Certificates to Non Residents through Diplomatic Missions and Consulates of the Republic of Azerbaijan.
The second international conference of Azerbaijans Digital Trade Hub was attended by nearly 200 representatives from more than 20 countries, including the United States, Thailand, Switzerland, the United Kingdom, Estonia, Turkiye, Morocco, and others.
The sponsors of the second international conference of the Digital Trade Hub were Pasha Bank, Bakcell, and VISA.