Azərbaycan alimləri Türkiyədə Beynəlxalq Enerji Konqresində çıxış ediblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavinləri Ramil Hüseyn və Rəşad Hüseynov Türkiyənin Nişantaşı Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “I Beynəlxalq Enerji Konqresi”nə qatılıblar.
İİTKM-in təmsilçiləri onlayn konfransın "Dünya iqtisadiyyatlarında enerjinin gələcəyi üçün hazırki inkişaflar" mözusunda panel müzakirəsində “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunun yaşıl enerji resursları: potensial və gözlənilən faydalar” mövzusunda çıxışlar ediblər.
Onlar son illərdə Azərbaycanda yaşıl enerjinin istehsalını artırmaq və ixracını həyata keçirmək istiqamətində görülən işlərdən, ölkəmizlə Avropa arasında yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması məsələsindən danışıblar. Yaşıl enerjiyə keçidin Azərbaycan və region ölkələri üçün siyasi, iqtisadi, sosial və ekoloji faydalarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.

Azerbaijani scientists spoke at the International Energy Congress in Turkey
Ramil Huseyn and Rashad Huseynov, deputy executive directors of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, participated in the "I International Energy Congress" organized by Nisantaşı University of Turkey.
CAERC representatives made speeches on the topic "Green energy resources of the Caspian Sea sector of Azerbaijan: potential and expected benefits" in the panel discussion under the theme "Current developments for the future of energy in world economies" of the online conference.
They talked about the work done in recent years to increase the production and export of green energy in Azerbaijan, and the issue of creating a green energy corridor between our country and Europe. They brought to the attention of the event participants the political, economic, social and environmental benefits of the transition to green energy for Azerbaijan and the countries of the region.