Ayaz Müseyibov: BVF-nun proqnozları Azərbaycan iqtisadiyyatı ilə bağlı nikbinlik yaradır
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) dünya iqtisadiyyatının gələcəyi ilə bağlı ənənəvi hesabatını açıqlayıb. Fondun ekspertlərinin hesablamalarına əsasən qlobal iqtisadiyyat 2021-ci ildə 5,5 faiz, 2022-ci ildə isə 4,2 faiz artım nümayiş etdirəcəkdir. Müvafiq artım tendensiyaları qlobal ticarətdə də davam edəcək və növbəti iki ildə, müvafiq olaraq, 8,1 və 6,3 faizlik artım trendləri müşahidə olunacaqdır.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Ayaz Müseyibov bildirir ki, qlobal səviyyədə fövqəladə qeyri-müəyyən vəziyyətə baxmayaraq, əvvəlki hesabatla müqayisədə iqtisadi artım proqnozları 0,3 faiz artırılıb. Bu isə xüsusi ilə də, dekabr ayından başlayaraq vaksinasiya proseslərinin güclənməsi ilə birgə nəhayət ki, pandemiyanın bitəcəyi ilə bağlı proqnozlar və ABŞ və Yaponiya kimi böyük iqtisadiyyatlarda ilin sonunda qəbul edilən iqtisadi dəstək siyasətləri ilə bağlıdır. Başa çatmaqda olan ilin göstəriciləri üzrə də qlobal iqtisadiyyatda azalma ötən ilin ikinci yarısında baş verən iqtisadi hadisələrə bağlı olaraq gözləniləndən 0,9 faiz daha az olub ki, bu da növbəti 2 il üzrə də artım gözləntiləri üçün yaxşı baza rolunu oynayır.
BVF-in hesablamalarına əsasən qlobal iqtisadiyyatın gələcəyi ilə bağlı artım göstəriciləri pandemiya ilə mübarizənin nəticələrindən asılı olaraq müəyyənləşəcəkdir. Belə ki, qlobal miqyasda vaksinasiya və müalicə proseslərinin daha sürətli və uğurlu baş verməsi fonunda paralel olaraq karantin tədbirlərinin zəiflədilməsi istehlak, investisiyalar və məşğulluğun daha yüksək inkişafı ilə nəticələnə bilər.
İqtisadi artım və böyümə proqnozları ölkələr üzrə fərqlidir və səhiyyə xidmətləri, dəstək siyasətləri və digər spesifik xüsusiyyətlərdən asılı olaraq dəyişir. Azərbaycanın da daxil olduğu inkişafda olan ölkələr qrupunda iqtisadi artımın mərhələli bərpası daha çox özünü göstərəcəkdir. Belə ki, qrup ölkələrində növbəti iki ildə iqtisadi artım 6,3 və 5 faiz, ticarətin həcmi isə 9,2 və 6.7 faiz proqnozlaşdırılır. BVF-nin proqnozlarına görə mərkəzi banklar 2022-ci ilin sonunadək faiz dərəcəsi siyasətini müəyyən olunan dəhliz çərçivəsində saxlayacaqlar və inkişafda olan ölkələr üçün bu istiqamətdə maliyyə vəziyyəti daha da yaxşılaşacaqdır. İnkişaf etmiş ölkələrdə inflyasiya göstəricilərinin hədəf diapozunu ötməyəcəyi və 1,5 faiz təşkil edəcəyi, inkişafda olan ölkələr üzrə də analoji trendin davam edərək 4 faiz üzərində olacağı və bu göstəricinin qrup ölkələri üçün tarixi minimum təşkil edəcəyi hesablamalarda öz əksini tapıb.
A.Müseyibov bildirir ki, hesabatda diqqət çəkən mühüm bir məqam da dünya əmtəə bazarlarında neft qiymətləri ilə bağlıdır. Qlobal yenidənbərpanın da təsirləri ilə müvafiq əmtəənin qiymətlərinin 2020-ci illə müqayisədə 21,2 faiz artacağı proqnozlaşdırılır. Brent, Dubay və WTI neftinin orta qiyməti əsasında hesablanan bu proqnozlarda 2021-ci ildə dünya bazarlarında neft qiymətlərinin 50 ABŞ dolları/barellə çatacağı proqnozlaşdırmışdır ki, bu da oktyabr üzrə müvafiq proqnoz göstəricilərindən 4 ABŞ dolları/barell daha yüksək göstəricidir. Azərbaycan üçün qeyri-neft sektorunun inkişafı və smart iqtisadi modelin qurulması prioritet təşkil etsə də, indiki halda neft qiymətləri ilə bağlı pozitiv proqnozlar Azərbaycan iqtisadiyyatında iqtisadi artım drayverlərini tətikləyəcəkdir.
Hesabatdan çıxan mühüm nəticələrdən biri də ondan ibarətdir ki, BVF-nin məlumatına əsasən inkişafda olan ölkələr pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində ciddi borc problemləri ilə üzləşib. Buna müvafiq olaraq, hesabatda pandemiya ilə mübarizə aparılması məqsədi ilə qlobal miqyasda çoxvektorlu əməkdaşlıq siyasətinin qurulması, vaksinasiyaya bərabər çıxış imkanlarının təmin edilməsi və inkişafda olan ölkələrin artmaqda olan borc problemləri və gözlənilən likvidlik problemlərinə diqqət yönəldilir. Qeyd edək ki, bu baxımdan Azərbaycan pandemiya ilə mübarizəni yalnız öz daxili fiskal resursları hesabına təmin etməklə xarici borc səviyyəsinə görə ən yaxşı ölkələrdən biri kimi öz mövqeyini qoruyub saxladı.
Beləliklə, nüfuzlu beynəlxalq agentlik və təşkilatların proqnozları, həmçinin Qarabağın maddi və qeyri-maddi resursları ilə Azərbaycan iqtisadiyyatının dövriyyəsinə cəlb olunması 2021-ci ildə ölkəmizi iqtisadi inkişaf meqatrendlərinin gözlədiyini göstərir.

Ayaz Museyibov: IMF’s Forecasts Raises Optimism about the Economy of Azerbaijan
The International Monetary Fund (IMF) has published its annual report on the future of the world economy. According to the Fund's experts, the global economy is projected to grow 5.5 percent in 2021 and 4.2 percent in 2022. Relevant growth trends will continue in global trade with 8.1 and 6.3 percent growth rate in the next two years respectively.
Head of the Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ayaz Museyibov noted that despite the global uncertainty, the forecast is revised up 0.3 percentage point relative to the previous reports. It is related to forecasts on the end of the pandemic due to strengthening vaccination measures starting from December 2020, as well as to economic support policies adopted at the end of the year in such big economies as the USA and Japan. By the indicators for the end of the year, the decline in the global economy was 0.9 percent lower than projected because of economic events in the second half of last year, which is a good basis for growth expectations for the next two years.
The IMF calculations demonstrate that the future growth of the global economy will depend on the results of the fight against the pandemic. Thus, the weakening of quarantine measures parallel to faster and more successful vaccination and treatment processes on a global scale may increase consumption, investment, and employment.
Economic growth and growth forecasts vary by country and depend on health services, support policies, and other specific features. The gradual recovery of the economic growth will be effective for developing economies, including Azerbaijan. Thus, in the next two years, the economy in these countries is projected to grow 6.3 percent and 5 percent, the trade volume – 9.3 percent and 6.7 percent respectively. The IMF expects that until the end of 2022 the central banks will maintain interest rates within the determined corridor, and the financial conditions will gradually improve for developing countries. In advanced economies, inflation will not exceed the target range and remain at 1.5 percent. Among developing economies inflation is projected over 4 percent, which is lower than the historical average of the group.
A.Museyibov states that another important point in the report is connected with the oil prices in the global commodity markets. Under the influence of the global reconstruction, the prices of relevant commodities are expected to increase by 21.2 percent compared to 2020. Calculated upon the average price of Brent, Dubai, and WTI crude oil, the oil prices are forecasted to reach 50 USD/barrel, which 4 USD/barrel higher than October estimates. Although the development of the non-oil sector and the smart economy is a priority for Azerbaijan, in the current situation, positive forecasts on oil prices will activate economic growth drivers of our country’s economy.
One of the most significant outcomes of the report is related to serious debt problems that countries encounter while combating pandemic. In this regard, the report draws attention to establishing a global multi-vector cooperation policy to combat the pandemic, providing equal access to vaccines. The report also stresses the problems of increasing debt in developing economies and expected liquidity issues. It should be mentioned that by ensuring the fight against the pandemic only relying on its internal fiscal resources, Azerbaijan could maintain its position as one of the best countries in terms of foreign debt.
Thus, forecasts of influential international agencies and organizations, as well as the involvement of tangible and intangible resources of Karabakh to Azerbaijan’s economic turnover demonstrates development megatrends awaiting our country in 2021.