Ayaz Çaparlı: “Mülki Məcəlləyə dəyişikliklər kiçik investorların xeyrinədir”
Azərbaycanda son dövrdə aparılan iqtisadi islahatlarla kiçik investorların maraqlarının qorunması daimi diqqət mərkəzində saxlanılıb və mütəmadi olaraq ən qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq müvafiq təkmilləşmələr həyata keçirilib. Ötən dövrlərdə bu sahədə aparılan iqtisadi islahatlarının nəticəsində beynəlxalq arenada Azərbaycan yüksək qiymətə nail olub. Belə ki, Dünya Bankı tərəfindən hazırlanan “Doing Business 2018” hesabatında kiçik investorların maraqlarının qorunması indikatoru üzrə Azərbaycan ilk onluqda yer alıb.
İslahatlarin davamı olaraq, Prezident İlham Əliyev 23 aprel 2018-ci il tarixdə imzaladığı Fərmanla yerli və xarici investorlar üçün Azərbaycan iqtisadiyyatının cəlbediciliyini daha da artırmaq üçün Mülki Məcəlləyə müvafiq dəyişikliklər edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Ayaz Çaparlı bilidirir ki, yeni Fərmana əsasən, səhmdarlar həyata keçirilən əməliyyatlar nəticəsində alıcıya vurulan zərərə görə, direktorlar məsuliyyətə cəlb edilə bilərlər. İcraçı direktor isə səhmdarların təmin olunan iddialarına görə cərimələnə, həbs edilə və ya vəzifəsindən kənarlaşdırıla bilər. Bundan əlavə, səhmdarın müvəffəqiyyətli iddiası nəticəsində məhkəmə əməliyyatını (əqdi) ləğv oluna bilər.
Səhmdar cəmiyyətinin iştirakçısı payını satdığı halda ilk öncə mövcud iştirakçılara təklif etməlidir. Həmçinin, səhmdar cəmiyyətinin 50 faiz iştirak payını alan potensial alıcı tərəfindən digər səhmdarlara tender elan etməlidir. Məhdud məsuliyyətli cəmiyyətin aktivlərinin 51 faizinin satıldığı zaman isə cəmiyyətin iştirakçılarının razılığı tələb edilir. Bundan əlavə, iştirak payının 5 faizini təşkil edən səhmdar cəmiyyətinin iştirakçıları gündəliyə yeni müzakirə mövzularını əlavə edə bilərlər. Cəmiyyətin direktorlar şurası yalnız direktorlar şurasının üzvlərindən ibarət audit komitəsini ehtiva etməlidir.
İİTKM-in departament rəhbəri əlavə edir ki, qanunvericiliyə edilmiş dəyişikliklər Azərbaycanda cəlbedici biznes və investisiya mühitinin əlverişliyinin daha da artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə, o cümlədən də “Doing Business 2019” hesabatında ölkəmizin mövqeyinin gücləndirilməsi üçün münbit şərait yaradacaq.

Ayaz Chaparli: “Amendments to the Civil Code Are in Favor of Small Investors”
In recent years, the protection of small investors’ interests has been a constant focus within the framework of economic reforms carried out in Azerbaijan, and relevant improvements have been regularly implemented in line with the most advanced international practices. As a result of these reforms, Azerbaijan has achieved high recognition at the international level. In particular, in the Doing Business 2018 report prepared by the World Bank, Azerbaijan ranked among the top ten countries for the indicator of protecting the interests of small investors.
As a continuation of these reforms, on April 23, 2018, President Ilham Aliyev signed a Decree introducing relevant amendments to the Civil Code in order to further increase the attractiveness of the Azerbaijani economy for local and foreign investors.
Ayaz Chaparli, Head of Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), states that under the new Decree, shareholders may hold directors liable for damages caused to the buyer as a result of transactions carried out. The executive director may be fined, imprisoned, or dismissed from office based on substantiated claims by shareholders. In addition, as a result of a successful shareholder claim, a court may annul a transaction (contract).
If a shareholder of a joint-stock company decides to sell their share, it must first be offered to the existing shareholders. Moreover, a potential buyer acquiring 50 percent of a joint-stock company’s shares is required to announce a tender to the other shareholders. When 51 percent of the assets of a limited liability company are sold, the consent of the company’s participants is required. Additionally, shareholders holding at least 5 percent of shares in a joint-stock company may add new items to the agenda. The company’s board of directors must also include an audit committee consisting solely of board members.
The CAERC department head adds that the amendments to the legislation will create favorable conditions for further improving Azerbaijan’s attractive business and investment environment and for strengthening the country’s position in international rankings, including the Doing Business 2019 report.