Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu İİTKM ilə birgə müsabiqə keçirir
Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu (ADBI) İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin də tərəfdaşı olduğu müsabiqəyə start verib. "İqlim maliyyəsi və həlləri" mövzusunda keçirilən müsabiqəyə məqalə qəbulu elan olunub. Layihənin digər tərəfdaşları ADA Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) və Xəzər Universitetidir.
Məqalələr iki əsas istiqamət üzrə təqdim edilə bilər: iqlim maliyyəsi və iqlim həlləri. Birinci istiqamət üzrə məqalələr yerli və xarici mənbələrdən maliyyə resurslarının səfərbər edilməsi, ekoloji problemlər və digər risklərdən sığorta və davamlılıq, innovativ maliyyələşmə (yaşıl və mavi istiqrazlar, kreditlər) və s. mövzularla bağlı yazıla bilər. İkinci istiqamət olan “İqlim həlli” başlığı isə ekoloji problemlər və təbii fəlakətlərlə mübarizə üçün təklif edilən həlləri əhatə etməlidir.
İİTKM-in də münsiflər heyətində təmsil olunduğu müsabiqə iqlim maliyyəsinin miqyasını genişləndirmək və inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün innovativ siyasət və texnologiyaları tətbiq edərək ekoloji problemlərlə mübarizə üçün həll yollarını araşdırmaq məqsədi daşıyır.
Müsabiqənin şərtləri, seçim meyarları, münsiflər heyətinin üzvləri və digər məsələlərlə bağlı ətraflı məlumatı aşağıdakı linkdən əldə edə bilərsiniz:

The Asian Development Bank Institute is holding a joint competition with CAERC
The Asian Development Bank Institute (ADBI) has launched a competition, with the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication serving as a partner. The competition invites submissions of articles on "Climate Finance and Solutions." Other project partners include ADA University, Azerbaijan Technical University, and Khazar University.
Papers can be submitted in two main categories: climate finance and climate solutions. Articles on climate finance may cover topics such as the mobilization of financial resources from domestic and foreign sources, insurance and sustainability against environmental risks, and innovative financing mechanisms like green and blue bonds and loans. The "Climate Solutions" category should focus on proposed solutions for combating environmental issues and natural disasters.
The competition, in which the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms is also represented on the jury, aims to expand the scope of climate finance and explore solutions for developing countries to address environmental challenges through innovative policies and technologies.
For detailed information about the competition's terms, selection criteria, jury members, and other details, please visit the following link: