Asiya İnkişaf Bankı ilə Azərbaycanda iqtisadi islahatlar müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının (AİB) nümayəndə heyətini qəbul edib. Bankın İqtisadi Tədqiqatlar direktoru Edmon Gintinq, iqtisadçı Eymi Hampel-Milagrosa və menecer Əziz Heydərovun daxil olduğu nümayəndə heyətinə ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar və Strateji Yol Xəritələrinin monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri barədə geniş məlumat verilib. Xüsusilə qeyd olunub ki, Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində bu gün ölkəmiz “Qlobal rəqabətqabiliyyətlilik hesabatında” AİB-ə daxil olan əksər ölkələri geridə qoyur. Bu isə ölkəmizlə əməkdaşlıqda maraqlı olan beynəlxalq və regional maliyyə institutları ilə əlaqələrdə daha geniş imkanlar açır.
Həmçinin görüşdə Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycanda Ölkə üzrə Diaqnostik Tədqiqat sənədinin hazırlanması məsələsinə toxunulub. Müzakirələr zamanı insan kapitalı, məhsuldarlıq, ticarətin inkişafı üzrə islahatlar, ölkənin orta müddətli inkişaf strategiyası ilə yanaşı AİB-in Azərbaycan üzrə 2019-2023-cü illər üzrə hazırlanacaq Ölkə Tərəfdaşlıq Strategiyasının prioritet istiqamətlərinə də toxunulub.

Economic Reforms in Azerbaijan Discussed with the Asian Development Bank
The Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Vusal Gasimli, received a delegation from the Asian Development Bank (ADB). The delegation, which included Director of Economic Research Edmon Ginting, economist Amy Hampel-Milagrosa, and manager Aziz Heydarov, was provided with detailed information on the economic reforms being implemented in the country and the monitoring and evaluation results of the Strategic Road Maps. It was particularly emphasized that as a result of the economic reforms carried out in Azerbaijan, the country currently outperforms most ADB member states in the Global Competitiveness Report. This creates broader opportunities for cooperation with international and regional financial institutions interested in partnering with Azerbaijan.
The meeting also addressed the preparation of the Asian Development Bank’s Country Diagnostic Study for Azerbaijan. During the discussions, reforms in human capital, productivity, and trade development were highlighted, along with the country’s medium-term development strategy and the priority areas of the ADB’s Country Partnership Strategy for Azerbaijan for 2019–2023.