Ağdam rayonunun dağıdılmış infrastrukturunun yenidən bərpasına ehtiyac var
Ağdam rayonu Azərbaycanın qədim, füsunkar təbiətli torpağı olan Qarabağın mərkəzində – Qarabağ dağ silsiləsinin şimal-şərq ətəklərində, Kür-Araz ovalığının qərbində yerləşir. Yuxarı Qarabağ regionuna daxil olan Ağdam rayonu 1930-cu il avqustun 8-də yaranıb. Rayonun mərkəzi olan Ağdam şəhəri Bakıdan 362 km məsafədə yerləşir. Rayonun ümumi sahəsi 1.15 min km2-dir və rayonda 1 şəhər, 2 qəsəbə (Quzanlı, Açarlı) 123 kənd vardır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, Ağdam rayonunun əhalisi 204000 (01 yanvar 2020-ci il tarixə) nəfər, rayonunun işğal olunmayan kəndlərində yaşayan əhalinin sayı isə 46569 nəfər təşkil edir.
Ağdam ağır, yeyinti və yüngül sənayeyə, inkişaf etmiş kənd təsərrüfatına malik rayondur. Rayon ərazisinin 1700 hektarı meşəlik, 91.3 hektar sahə isə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlardan ibarətdir. Kənd təsərrüfatı əsas bitkiçilik məhsullarının istehsalında ilk yerdə tərəvəz – 103 ton, daha sonra dənli və dənli paxlalılar- 53 ton (o cümlədən buğda- 45 ton) və şəkər çuğunduru – 20 ton olmaqla qərarlaşıb (2018-ci il statistika məlumatlarına əsasən). Digər bitkiçilik məhsullarından isə pambıq, üzüm, meyvə və giləmeyvə, dən üçün günəbaxan, kartof və bostan məhsullarını göstərmək olar. Kənd təsərrüfatının heyvandarlıq məhsullarının istehsalında ət, süd, yumurta və yun məhsullarının payı geniş vüsət almış və xüsusilə isə süd məhsullarının üstünlüyü 36 ton olmaqla nəzərə çarpır (həmin ilin 1-i yanvar vəziyyətinə olan mal-qara və quşların sayı nəzərə alınmaqla).
Ağdamda dəzgah avadanlıqları, aerkosmik və rabitə cihazları və s. istehsal olunurdu. Ağdam rayonunda traktor və avtomobil təmiri, asfalt, konserv, yağ – pendir, barama toxumu, pambıq, şərab və mexanikləşdirilmiş çörək zavodları, xalça fabriki, taxıl məhsulları emalı ilə bağlı müəssisələr var idi. Həmçinin, 39 tikinti təşkilatı, 29 kənd təsərrüfatı müəssisəsi, 27 sənaye müəssisəsi, 13 kolxoz və 12 sovxoz, 4 ədəd də onlara xidmət edən təşkilatlar olmuşdur. Xüsusən də Ağdam Dəzgahqayırma zavodunda 950 nəfər çalışmış və bu zavodun məhsulları keçmiş SSRİ-nin 125 şəhərinə göndərilirdi. Rayonda iki dəmir yolu vağzalı və aeroport, avtomobillərə texniki xidmət stansiyaları, məişət-xidməti kombinatı, kənd təsərrüfatının mexanikləşdirilməsi və elektrikləşdirilməsi müəssisəsi mövcud idi. Rayondakı Taxıl Məhsulları Kombinatı ildə 80 min ton məhsul istehsal edirdi.
Ağdam rayonunun demoqrafik göstəricilərindən: əhalisinin milli tərkibi 2009-cu il siyahıyalınmasına əsasən 99.9 faiz azərbaycanlı, digər 0.1 faizi isə rus, ləzgi, tatar, türk və s. kimi digər millətlərdəndir. Təhsil müəsisələrində təhsil alanların sayı 36.600 nəfər olmaqla əhalinin 18.1 faizini əhatə edib. Ali təhsil müəsisələrində təhsil alanların sayı isə 2431 nəfər olmaqla təhsil müəsisələrində təhsil alanların 6.6 faizini özündə ehtiva edir.
Digər sosial- iqtisadi göstəricilərinə gəldikdə isə 2018-ci il üzrə sənaye üzrə məhsulunun dəyəri 12,6 milyon manatdan ibarət olduğunu qeyd etmək mümkündür (müvafiq ilin qüvvədə olan faktiki qiymətləri ilə). Ticarət və iaşə xidmətlərindən pərakəndə ticarət dövriyyəsinin çəkisi 43.3 milyon manat olmaqla ümumi ölkə üzrə dövriyyədə xüsusi çəkisi 0.12 faiz olduğu statistikanın məlumatlarına əsasən söyləyə bilərik.
Ağdam rayonun işğaldan azad edilməsi ilə yeni iqtisadi təşəbbüsləri özündə canlandırır. Rayon ərazisi bitkiçilik və heyvandarlıq üzrə fermer təsərrüfatlarının və aqroparkların yaradılması, sənaye məhəlləsinin formalaşdırılması, müalicəvi və idman turizminin inkişafı istiqamətində geniş perspektivləri özündə əks etdirir. Ağdam rayonu ticarət mərkəzinin də formalaşması üçün unikal perspektivə malikdir. Topdan və pərakəndə ticarət məntəqələrinin fəaliyyətə başlaması ilə rayon əhalisinin geniş məşğulluğunu təmin etmək mümkündür. Habelə, rayon ərazisi tikinti materiallarının istehsalı ilə əlaqədar keçmiş təcrübəyə malikdir. Şahbulaq yüksəkliyində yerləşən daş karxanasının işinin bərpa edilməsilə sözügedən sektorda canlanmanı bərpa etmək olar.

The destroyed infrastructure of Aghdam region should be restored
Aghdam region is an ancient land of Azerbaijan with wonderful nature. It is located in the center of Karabakh - in the northeastern foot of the Karabakh ridge, west of the Kura-Araz lowland. Being the part of Upper Karabakh region, Aghdam region was formed on August 8, 1930. The center of the region is the city of Aghdam, which is located 362 km far from Baku. The total area of the district is 1.15 thousand km2. There is 1 city, 2 settlements (Guzanli, Acharli) and 123 villages in the region. According to the State Statistics Committee, the population of the Aghdam region is 204 thousand people (as of January 1, 2020), and the number of people living in the unoccupied villages of the region is 46 569 people.
Heavy, food, and consumer goods manufacturing industries, as well as agriculture are developed in the Aghdam region. The territory of the region includes 1700 hectares of forest areas and 91.3 hectares of land suitable for agriculture. In the field of crop farming, production of vegetables - 103 tons, takes the first place. Production of cereals and legumes - 53 tons (including wheat - 45 tons) and sugar beet - 20 tons, (according to statistics for 2018) come next. Among other crop products are cotton, grapes, fruits and berries, sunflower forage, potatoes and melons. Production of meat, milk, eggs, wool products, and especially of dairy products amounting, to 36 tons (taking into account the number of livestock and poultry as of January 1 of the same year), prevail in the cattle farming sector.
Aghdam produced machine tool equipment, aerospace vehicles, and communication equipment. The region had enterprises for the repair of tractors and cars, asphalt, canning, cotton, wine, grain processing, silk cocoons, butter and cheese producing plants, mechanized bread factories, as well as carpet weaving factory. There were also 39 construction organizations, 29 agricultural enterprises, 27 industrial enterprises, 13 collective farms, 12 state farms and 4 organizations serving them. In particular, 950 people were employed at the Plant of Machine Tools in Aghdam, which sent its products to 125 cities of the former USSR. The region had two railway stations and an airport, a car service station, a consumer services complex, an electrification and agricultural mechanization station. Moreover, the grain plant located in the region produced 80 thousand tons of products per year.
Demographic indicators of Aghdam region: according to the 2009 census, for the ethnic composition of the population, 99.9 percent are Azerbaijanis, and the remaining 0.1 percent are Russians, Lezgins, Tatars, Turks and others. 36 600 people, which makes 18.1 percent of the population, studied in educational institutions. The number of students studying in higher educational institutions was 2431 or 6.6 percent of the total of students in educational institutions.
Coming to other socio-economic indicators, the volume of industrial production in 2018 amounted to 12.6 million manat (in current prices for the corresponding year). According to statistics, among trade and public catering services, the share of retail trade turnover amounted to 43.3 million manat or 0.12 percent in the country's total turnover.
The liberation of the Aghdam region from occupation promotes the implementation of new economic initiatives. The territory of the region offers broad prospects for the creation of animal and plant growing farms and agricultural parks, industrial areas, as well as for the development of medical and sports tourism. Aghdam region has a unique perspective for creating a trade center. With the opening of wholesale and retail points of sale, it will be possible to provide wide employment for the population of the region. In addition, the area has a previous experience in the production of building materials. With the restoration of the stone quarry on the Shahbulag upland, this sector can be revived again.