26 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikası İqtisadi Şurasının sədri, Baş nazir Əli Əsədovun rəhbərliyi ilə keçirilən iclasın gündəliyində 2023-cü ilin sosial-iqtisadi inkişaf göstəriciləri, İqtisadi Şuranın 2024-cü il üzrə Fəaliyyət Planı, vergi və gömrük sahəsində verilmiş güzəşt və azadolmaların səmərəliliyinin qiymətləndirilməsinin nəticələri və qiymətləndirilmə mexanizminin təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan Respublikasının suveren kredit reytinqinin artırılması perspektivləri, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin 2023-cü il üzrə fəaliyyət hesabatı, İİTKM-nin 2024-cü il üçün Fəaliyyət Planı və digər cari məsələlər ətraflı müzakirə olunub.
İclasda maliyyə naziri Samir Şərifovun, maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramovun və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının məruzələri dinlənib.
İclasın yekununda İqtisadi Şuranın üzvlərinin rəy və təklifləri nəzərə alınmaqla müzakirə olunan məsələlər barədə qərarlar qəbul olunub və aidiyyəti qurumlara müvafiq tapşırıqlar verilib.

The first meeting of the Economic Council of Azerbaijan in 2024 has been held, the Cabinet of Ministers.
During the meeting, conducted under the leadership of the Chairman of the Economic Council, Prime Minister Ali Asadov, detailed discussions were held on the indicators of the country's socio-economic development for 2023, the agenda of the Economic Council for 2024, the evaluation of the effectiveness of benefits and exemptions in the tax and customs sectors, and the enhancement of the assessment mechanism. The meeting also covered the prospects of elevating the sovereign credit rating of the country, the report on the activities of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC) for 2023, and the economic development plans for Azerbaijan in 2024.
During the meeting, reports were presented by Finance Minister Samir Sharifov, Deputy Finance Minister Azer Bayramov, and Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli.
At the conclusion of the meeting, decisions were made on the discussed issues, taking into account the opinions and proposals of the members of the Economic Council. Instructions were issued to the relevant bodies based on these decisions.