İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi “Yeni Qarabağnamə” kitabını təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) hazırladığı “Yeni Qarabağnamə: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında post-konflikt quruculuğu” kitabı işıq üzü görüb. Azərbaycan xalqının çoxəsrlik tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri – 2020-ci ildəki 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan üzərində qələbəmizin ikiilliyinə həsr edilən kitab Prezident İlham Əliyevin rəhbəriliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında aparılan post-konflikt quruculuğunda bəhs edir.
Kitabda davamlı sülhün təmin olunması və kommunikasiyaların açılması, sosial siyasət, yeni dövlət idarəetmə modeli, ərazilərin minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsi fəaliyyəti, iqtisadi və sosial infrastrukturun yaradılması, dövlət təşviqilə iqtisadiyyatın canlandırılması, yaşayış məntəqələrinin planlı bərpası, əhalinin böyük qayıdışının təşkil edilməsi, Ermənistanın beynəlxalq məsuliyyətə cəlb edilməsi və Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması siyasəti ayrı-ayrı bölümlərlə təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Böyük Elmi Şurasının 12 sentyabr 2022-ci il tarixli qərarına əsasən nəşrə tövsiyə edilən kitab 11 müəllif tərəfindən yazılıb. Elmi redaktoru İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı olan “Yeni Qarabağnamə: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında post-konflikt quruculuğu” kitabını Ramil Hüseyn, Yusif Səfərov, Günay Quliyeva, Məsumə Talıbova, Coşqun Cəfərov, Mətanət Rəsulova, Aminə Bayramova, Ayhan Satıcı, Ayaz Müseyibov və Firdovsi Fikrətzadə hazırlayıb. Kitabdan hər kəs faydalana bilər.
Qeyd edək ki, “Yeni Qarabağnamə” kitabının ilk təqdimatı Vətən müharibəsi zəfərinin ikinci ildönümünə həsr olunan “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə post-konflikt quruculuğu modeli” adlı konfransda keçirilib. Kitab eyni zamanda Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında təqdim olunub. Kitabın ingilis dilində hazırlanan variantının xarici universitetlərdə və beyin mərkəzlərində təqdimatı planlaşdılır.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the book "Yeni Qarabağnamə"
The book "Yeni Qarabağnamə: Post-conflict construction in Karabakh and Eastern Zangezur economic regions" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) was published.
One of the brightest pages of the centuries-old history of the Azerbaijani people - the book dedicated to the two-year anniversary of our victory over Armenia in the 44-day Patriotic War in 2020, talks about the post-conflict reconstruction carried out in the Karabakh and Eastern Zangezur economic regions under the leadership of President Ilham Aliyev.
The book covers the provision of sustainable peace and the opening of communications, social policy, a new model of state administration, the activity of clearing territories from mines and unexploded ordnance, the creation of economic and social infrastructure, the revitalization of the economy with state incentives, the planned restoration of residential areas, the organization of a large return of the population, Armenia's international the policy of bringing to responsibility and conveying the truths of Karabakh to the world was presented in separate sections.
According to the decision of the Great Scientific Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, the book recommended for publication on September 12, 2022 was written by 11 authors. The book "New Karabakh Letter: Post-conflict construction in Karabakh and Eastern Zangezur economic regions" was prepared by Ramil Huseyn, Yusif Safarov, Gunay Guliyeva, Masuma Talibova, Joshgun Jafarov, Matanat Rasulova, Amina Bayramova and Firdovsi Fikretzade. . Anyone can benefit from the book.
It should be noted that the first presentation of the book "New Karabakh Letter" was held at the conference "Post-conflict construction model under the leadership of President Ilham Aliyev" dedicated to the second anniversary of the victory of the Patriotic War. The book was also presented at the Azerbaijan University of Architecture and Construction and the State Administration Academy under the President of the Republic of Azerbaijan. It is planned to present the English version of the book in foreign universities and think tanks.