“Azərbaycan – Amerika Ticarət Əlaqələrinin Genişləndirilməsi” layihəsinin ilk seminarı keçirilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Azexport.az portalı “Azərbaycan – Amerika Ticarət Əlaqələrinin Genişləndirilməsi” layihəsinin ilk seminarını həyata keçirib. Təlimin keçirilməsində məqsəd sahibkarların Azərbaycan məhsullarını Amerika bazarlarına daha rahat çıxara bilməsi məlumatlılığı təmin etməkdir.
Azexport.az portlalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, “AmCham Azerbaijan” və Amerikanın “MİTA – Full Service Marketplace Agency”-nin dəstəyi və Azexport.az portalının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən seminarın ilk günündə sahibkarlara Amerika və dünyada mövcud olan elektron ticarət platformaları haqqında ilkin məlumatlar verilmiş onların müqayisəli təhlili aparılıb. Seminarın ilk təlimində 60-dan artıq sahibkar iştirak edib.
Silsilə keçiriləcək seminarda iştirakçılara real vaxt rejimində beynəlxalq elektron ticarət platformalarının iş prinsipi, Amerika bazarının tələblərinə uyğun olaraq bazar araşdırmasının aparılması, məhsul seçim, bazara giriş strategiyası, Amerikada şirkətin təsis olunması, bank və vergi prosedurlarının planlaşdırılması kimi mövzularda məlumatlar təqdim ediləcək.
Ayxan Qədəşov həmçinin bildirib ki, müasir informasiya kommunikasiya texnologiyaları ölkənin müxtəlif bölgələrindən olan yüzlərlə sahibkarın eyni zamanda yerli və xarici ekspertlərlə daha rahat görüşünü təşkil etmək, həmçinin, zaman, logistika, təşkilatı işlər kimi resurslara qənayət etməyimizə imkan yaradır: “Pandemiya dövründə portal 30-dək onlayn təlim, görüş və seminar təşkil etmişdir. Hər növbəti görüşdə iştirakçıların onlayn təlim və seminarlara olan marağının artığını, həmçinin, müasir İKT-dan istifadəsinin daha da təkminləşdiyini görürük. Fikrimcə pandemiya İKT texnologiyasının ölkədə sahibkarlar, tələbələr və vətəndaşlar tərəfindən daha da sürətlə mənimsənilməsində müsbət rol oynayacaq”.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan – Amerika Ticarət Əlaqələrinin Genişləndirilməsi” layihəsinin növbəti seminarları 4, 7, 9 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.

The first seminar of the “Expansion of Azerbaijan–America Trade Relations” project has been held
The Azexport.az portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan has held the first seminar within the framework of the “Expansion of Azerbaijan–America Trade Relations” project. The purpose of the training is to increase entrepreneurs’ awareness and enable them to access American markets more easily with Azerbaijani products.
The head of the Azexport.az portal, Ayxan Qadašov, stated that the seminar—organized by Azexport.az with the support of “AmCham Azerbaijan” and the U.S.-based “MITA – Full Service Marketplace Agency”—provided participants on its first day with introductory information on e-commerce platforms operating in the United States and globally, along with a comparative analysis of these platforms. More than 60 entrepreneurs participated in the first training session.
The series of seminars will provide participants with information on topics such as the operational principles of international e-commerce platforms in real time, market research tailored to the requirements of the U.S. market, product selection, market entry strategies, company establishment in the United States, and planning of banking and tax procedures.
Ayxan Qadašov also noted that modern information and communication technologies enable hundreds of entrepreneurs from different regions of the country to communicate more easily with both local and international experts, while also saving time and reducing logistical and organizational costs. “During the pandemic period, the portal organized around 30 online trainings, meetings, and seminars. With each session, we observe growing interest in online training formats and an increasing level of digital literacy among participants. In my view, the pandemic has played a positive role in accelerating the adoption of ICT technologies among entrepreneurs, students, and citizens in the country,” he said.
It is noted that the next seminars of the “Expansion of Azerbaijan–America Trade Relations” project will be held on September 4, 7, and 9.