İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Lüksemburqun nüfuzlu “Agefi Lüksemburq” jurnalına müsahibə verib. Jurnalın redaktoru Adelin Reminin suallarını cavablandıran V.Qasımlı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərindən danışıb. O, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının inkişafında data əsaslı idarəetmə və real vaxt rejimində iqtisadiyyat yanaşmasının tətbiq edildiyini bildirib. İcraçı direktor qeyd edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun dirçəldilməsi təkcə Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionu üçün deyil, həm də Avropanın yaşıl enerji ilə təminatı və nəqliyyat dəhlizlərinin diversifikasiyası baxımından əhəmiyyətlidir.
V.Qasımlı həmçinin, Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərindən, strateji idarəetmə üçün vacib olan monitorinq və qiymətləndirmə institutundan danışıb. O, İİTKM-in hazırladığı dərslik və jurnallar, eyni zamanda nəşri planlaşdırılan kitablar barədə də məlumat verib.
Lüksemburqun ilk maliyyə jurnalı olan “Agefi Lüksemburq” jurnalı iki dildə - ingilis və fransız dillərində nəşr olunur.
Qeyd edək ki, A.Remi Qərbi Azərbaycan İcması tərəfindən təşkil edilmiş “Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtmasına şərait yaratmaq: qlobal kontekst və ədalətli həll” mövzusunda konfransda iştirak edib.

Dr. Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, was interviewed by the prestigious Luxembourg magazine "Agefi Luxembourg." In response to questions from Adelin Remi, the magazine's editor, V. Gasimli discussed the restoration and construction efforts in the liberated territories. He highlighted the application of data-based management and a real-time economy approach in the development of Karabakh and East Zangezur economic regions. The executive director emphasized that the revitalization of Karabakh and Eastern Zangezur is crucial not only for Azerbaijan and the South Caucasus region but also for Europe's supply of green energy and the diversification of transport corridors.
V. Gasimli also provided insights into the activities of the Center and the importance of the monitoring and evaluation institute for strategic management. He shared information about textbooks and magazines prepared by CAERC, along with details about upcoming publications.
Agefi Luxembourg, the first financial magazine in Luxembourg, is published in both English and French.
It's worth noting that A. Remi participated in the conference organized by the West Azerbaijan Community on "Creating conditions for the safe and dignified return of Azerbaijanis expelled from Armenia: global context and fair solution"/