Xidmətlər ixracının inkişafında perspektivlər mövcuddur
Xarici ticarətin stimullaşdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev tərəfindən iqtisadi və ticari islahatlar davam etdirilir. Mal və məhsulların ixracında şaxələndirmə siyasəti mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Buna baxmayaraq, Covid-19 pandemiyası dövründə ixracın diversifikasiyasının yalnız mal və məhsullar üzərindən deyil, xidmət sektoru üzərindən də genişlənməsi zəruridir. Pandemiya səbəbi ilə tələb və təklifin darlaşması ötən ilə nisbətən genişlənmə ilə əvəzlənərək xidmətlər ixracında bərpanı sürətləndirir. Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) pandemiya dönəmindəki bəyanatlarına əsasən xidmət ixracının daha çox diversifikasiya olunduğunu müşahidə edə bilərik. Pandemiya dönəmində mal və məhsul ixrac-idxalı ilə paralel nəqliyyat və turizm xidmətlərindəki tənəzzül xidmət ticarətinin də azalmasına gətirib çıxarıb. Nəzərə alsaq ki, sözügedən xidmətlər bu sektorun ixrac və idxalında yüksək faiz paya malikdir. Habelə, beynəlxalq satınalmalarda iştirakın məhdudiyyətləri tikinti sektoru öndə olmaqla digər xidmət sahələrinə də mənfi təsir göstərib. Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF), Avropa Statistika Xidməti (Eurostat), İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) statistikalarına əsasən, xidmət ixracı 2020-ci ilin birinci rübündə 6%, ikinci rübündə 30%, üçüncü rübündə 24% və dördüncü rübündə isə 18% enmə ilə müşahidə olunub.
Pandemiya dönəmində ən çox zərər turizm və nəqliyyat xidmətlərində qeydə alınıb ki, bu müvafiq olaraq -69% və -14% civarında dəyişir. Məhsul ixracına dəstək verən xidmətlərdə (elektron ticarət platformaları) isə cəmi 4% azalma qeydə alınıb. Nəzərə alsaq ki, pandemiya zamanında elektron ticarət üzərindən sifarişlərin stimullaşması, qeyd edilən sektorun daha
az tənəzzülü ilə nəticələnib. Xidmət ticarətində əsas tənəzzül göstəriciləri ABŞ, Kanada, Avropa İttifaqı, Çin, Yaponiya və Cənubi Koreyada qeydə alınıb. Belə ki, sözügedən ölkələrdə ticarət ortalama 15-23 faiz intervalında ressesiyaya uğrayıb.
Pandemiya zamanında xidmət ticarətində dəyən zərərin minimallaşdırılması və yeni texniki tənzimləmələrin işlənməsi hazırda aktualdır. Beynəlxalq təcrübəyə əsasən, dünyanın inkişaf etmiş və bir sıra inkişafda olan ölkələri xarici ticarət indikatorlarını səsləndirən zaman xidmət sektoru ilə bərabər açıqlayırlar. Həqiqətdir ki, dünya ticarətində hələ də əmtəə dövriyyəsi xidmət dövriyyəsini üstələyir. Amma bir sıra Avropa Birliyi ölkələrində xidmət sektorunun payı əmtəə ixracına daha yaxındır. Xidmətlər ixracında lider mövqeyə malik ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa İttifaqının xidmətlər sektorunda xüsusi texniki tənzimləmələri mövcuddur. Bu da digər idxalçıları yüksək standartlı xidmətlər istehlak etməyə sövq edir.
Azərbaycanın xarici ticarətində mal və məhsul ixracı ilə paralel xidmətlər ixracında yeni prioritetlərin formalaşması əsas çağırış hesab edilə bilər. Ölkəmizin xidmət ixracı ilə bağlı statistikaları Mərkəzi Bankın nəşr etdiyi tədiyyə balansının cari hesabları əsasında müəyyən edilir. 2020-ci ilin yekunlarına görə Azərbaycanın makroiqtisadi sabitliyinin dayanıqlığına dəstək olan xidmət ixracı nəqliyyat xidmətləri üzrə qeyri-neft ixracında 1,3 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Rəqəmlər yük daşımaları xidməti üzrə 1,1 milyard ABŞ dolları, sərnişin daşımaları üzrə 36,3 milyon ABŞ dolları, digər nəqliyyat xidmətləri ixracı üzrə isə 118,3 milyon ABŞ dolları olub. Xidmət ixracı habelə, turizm xidmətləri üzrə 47,4 milyon ABŞ dolları, tikinti xidmətləri üzrə 28,9 milyon ABŞ dolları, maliyyə xidmətləri üzrə 9 milyon ABŞ dolları, digər işgüzar xidmətlər üzrə isə 542 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Bu statistikaların əksəriyyəti üzrə mənfi saldoya baxmayaraq, xidmət sektorunun ixracdakı payını artırmaq üçün kvalifikasiyalı və innovativ təfəkkürlü insan kapitalına, inkişafda olan təhsil potensialına, əlverişli coğrafi mühitə, nəqliyyat qovşağına malik ölkələr sırasındayıq. Təşəbbüs mühitinin və onun kriteriyalarının daha da artırılması xidmətlər ixracında artıma səbəb ola bilər. Dünyanın əksər ölkələri kimi Azərbaycanda da xidmətlər ixracında dominantlıq turizm və nəqliyyat-loqistika sektorlarının payına düşür. Ölkəmizdə pre-pandemiya dövründə sözügedən sektorlar əsas drayver idi.
Azərbaycanda xidmət sektorunun ticarəti üzrə hüquqi bazanın və bu istiqamətdə təşviqlərin formalaşdırılması üçün Türkiyə nümunəsi ən əlverişli təcrübə hesab edilə bilər. İstər qanunvericilik, istər təşviq mexanizmləri istiqamətində Türkiyə Cümhuriyyəti ilə əməkdaşlıq xidmət ticarətimizin diverisifikasiyası və əhatə dairəsinin daha da artmasına
müsbət təsir göstərəcəkdir. Türkiyə Cümhuriyyətinin ənənəvi xidmətləri tərkibinə turizm və nəqliyyatdan əlavə, səhiyyə, tikinti (beynəlxalq tenderlərdə iştirak vasitəsilə), yaradıcılıq (mədəniyyət), vergi və hüquqi məsləhət, mühəndis və memarların göstərdiyi xidmətləri vurğulaya bilərik. Xidmət ixracının təşviqi və uçotunun müəyyənləşdirilməsi istiqamətində “Əlavə dəyər vergisi haqqında Qanun”a edilən dəyişikliyə əsasən, ixrac tədarükü və xidmətləri, xarici müştərilər üçün xidmətlər, sərbəst bölgələrdəki müştərilər üçün xarici xidmətlər və beynəlxalq rouminq çərçivəsində xaricdəki müştərilər üçün Türkiyədə təqdim olunan rouminq xidmətləri müqavilələr, qarşılıqlı olduqları təqdirdə vergidən azaddırlar. Bundan əlavə, maliyyə köçürmələri xidmətləri başda olmaqla, təhsil, səhiyyə və digər xidmət sektorlarında alıcı şəxs qeyri-rezident olmaqla xaricdə yaşayış imkanına malik olması və xaricdə bu xidmətdən yararlanması şərti ilə ƏDV-dən istisna tutulur. Yuxarıda xatırlanan mövzuya əlavə olaraq qeyd edilməlidir ki, Türkiyə Cümhuriyyətində daxil olmaqla iqtisadi inkişafı təmin edən Avropa Birliyi ölkələrində ixracat dedikdə “mal və xidmət” bərabər hesab edilir. Buna müvafiq olaraq, ixracat zamanı edilən təşviqlər (məs: subsidiyalar) yalnız mal və məhsullara deyil, xidmət ixracatına da ayrılır.
Xidmət ixracatının yüksəlməsinə uzun yol qət edən ölkələrin tarixi təcrübəsinə baxsaq, qanunvericilik bazasının formalaşdırılması və iqtisadi təşviqlərdən daha çox, etibar və güvənin təsis edilməsi daha böyük rol oynayıb. Xidmətlər sektorunun nümayəndələri dürüstlük və hesabatlılıq əsasında yüksək peşəkarlıq və standartların tətbiqi ilə güvən və etimadın ortaq harmonizasiyasını formalaşdırıb. Bu isə ixracatda ən yaxşı təşviq və kommunikasiyadır.

President Ilham Aliyev continues economic and trade reforms to stimulate foreign trade. Diversification policy in the export of goods and products is of the highest importance. However, during the Covid-19 pandemic, it is necessary to expand export diversification not only through goods but also through the service sector. The narrowing of supply and demand due to the pandemic has been replaced with expansion compared to last year accelerating the recovery in the export of services. According to the statements of the World Trade Organization (WTO) during the pandemic, we can see that the export of services is more diversified. In parallel with the export-import of goods and products during the pandemic, the decline in transport and tourism services also led to a decrease in trade in services. It should be considered that these services have a high percentage in exports and imports related to this sector. Restrictions on participation in international procurement have also negatively affected other services, especially the construction sector. According to the International Monetary Fund (IMF), the European Statistical Service (Eurostat), the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), service exports in the first quarter of 2020 were decreased by 6%, in the second quarter – by 30%, in the third quarter – by 24%, and in the fourth quarter - 18%.
During the pandemic, the largest losses were recorded in tourism and transport services, which ranged from -69% to -14%, respectively. Export support services (e-commerce platforms) decreased by only 4%. We should take into account that stimulation of e-commerce orders during the pandemic has resulted in less decline in the mentioned sector. The main declines in service trade were recorded in the United States, Canada, the European Union, China, Japan, and South Korea. Thus, trade in these countries has fallen into a recession by an average of 15-23 percent.
Minimizing the damage to trade in services during a pandemic and the development of new technical regulations are now actual. issues According to international practice, several developed and developing countries of the world disclose foreign trade indicators together with the service sector. It is true that in world trade the turnover of goods still exceeds the turnover of services. However, in some EU countries, the share of the service sector is closer to exports. The United States, the United Kingdom, and the European Union, which are leaders in the export of services, have special technical regulations regarding the service sector. This encourages other importers to consume high-quality services.
The formation of new priorities in the export of goods in parallel with the export of services in Azerbaijan's foreign trade can be considered a major challenge. The statistics on the export of services of our country are determined based on current accounts of the balance of payments published by the Central Bank. As of the results of 2020, the export of services supporting the sustainability of macroeconomic stability in Azerbaijan amounted to 1.3 billion US dollars in non-oil exports of transport services. The export of transportation services was 1.1 billion US dollars, passenger transportation - 36.3 million US dollars, and other transport services 118.3 million US dollars. Exports of services also amounted to 47.4 million US dollars for tourism services, 28.9 million US dollars for construction services, 9 million US dollars for financial services, and 542 million US dollars for other business services.
Despite the negative balance on most of these statistics, we are among the countries with qualified and innovative human capital, developing educational potential, favorable geographical environment, and transport hub to increase the share of the service sector in exports. Further increase of the initiative environment and its criteria can lead to an increase in the export of services. Like most countries in the world, the dominance in the export of services in Azerbaijan falls on tourism and transport, and logistics. These sectors were the main drivers in our country during the pre-pandemic period.
The Turkish example can be considered as the best practice for the formation of the legal framework and incentives for trade in the service sector in Azerbaijan. Cooperation with the Republic of Turkey, both in terms of legislation and incentive mechanisms, will have a positive impact on the diversification and further expansion of our trade in services. In addition to tourism and transport, the traditional services of the Republic of Turkey include health, construction (through participation in international tenders), creativity (culture), tax and legal advice, services provided by engineers and architects. According to the amendments to the Law on Value Added Tax, adopted to promote and record the export of services, in case if their mutual, the export supplies and services, services for foreign customers, foreign services for customers in free zones, and roaming services provided to foreign customers in Turkey within international roaming agreements are exempt from tax. Besides, in the education, health, and other sectors service provision, especially financial transfer services, the recipient is exempt from VAT, provided that the non-resident has the opportunity to reside abroad and use this service abroad. In addition to the above-mentioned, it should be noted that in the European Union, which provides economic development, including the Republic of Turkey, exports are considered equal to "goods and services". Accordingly, export incentives (eg subsidies) are allocated not only to goods and products but also to the export of services.
If we look at the historical experience of countries that have come a long way in increasing service exports, we can see that the formation of trust and confidence has played a greater role than the formation of the legal framework and economic incentives. Representatives of the services sector have formed a common harmonization of trust and confidence through the application of high professionalism and standards based on honesty and accountability. This is the best way of export promotion and communication.