Təhsil kreditləri iqtisadi inkişafı sürətləndirəcək İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin baş analitiki, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, Günay Quliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsil Tələbə Krediti Fondunun yaradılması və fəaliyyətinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında Fərmanı təhsilin əlçatanlığının təmin edilməsi üçün atılmış ən mühüm addımdır. Müasir dövrdə ölkədə səmərəli və dayanıqlı iqtisadi inkişafın təminatçısı olan təhsil sisteminin maliyyələşdirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu prizmadan yeni yaradılan Fond təhsilin maliyyələşdirməsinin ən yeni mexanizmlərindən biri kimi çıxış etməklə təhsil almaq istəyənlər üçün bərabər imkanlar təqdim edəcək.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin «Müasir dünya sivilizasiyasının tərəqqisində insan kapitalı və intellekt yeni keyfiyyət amili kimi həlledici əhəmiyyət daşıyır. Hər bir dövləti rifah və yüksəlişə aparan yol elm və innovasiyalara əsaslanan inkişafdan keçir…» fikri “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də öz əksini tapıb. Cənab Prezident bununla qarşıdakı 10 illikdə ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişafının əsas drayveri kimi insan kapitalını müəyyənləşdirmişdir.
Dünya Bankı tərəfindən hazırlanmış Millətlərin sərvətlərinin dəyişməsi (The Changing Wealth of Nations 2020) adlı hesabatda insan kapitalının qlobal sərvətlərin 64, yüksək gəlirli ölkələrin sərvətlərinin 70, aşağı gəlirli ölkələrin sərvətlərinin isə 41 faizini təşkil etdiyi göstərilir. Azərbaycanda da bu payın növbəti 10 ildə artırılması əsas prioritetlərdəndir.
Dünyada 4-cü sənaye inqilabının yaratdığı yeni növ rəqabətə hazır olmaq və dayanıqlı iqtisadi inkişafı təmin etmək üçün hər bir ölkə yüksək rəqabətli insan kapitalını formalaşdırmalıdır. Bunun üçün müasir və ömürboyu təhsil və innovasiyaları təşviq edən ekosistem əsas şərtdir. Hələ illər öncə Dövlət başçımız «Qara qızılı insan kapitalına çevirək» şüarıyla iqtisadi inkişafımızın ən əsas hərəkətverici qüvvəsi olan insana verilən dəyəri ifadə edib.
Təhsil Tələbə Krediti Fondu isə öz növbəsində təhsil almaq arzusunda olan həssas və az təminatlı ailələrdən gələn və digər dövlət təhsil maliyyələşdirmə mexanizmlərindən yararlana bilməyən bütün gənclər üçün yeni bir resurs mənbəyi olacaq. Qeyd edək ki, Azərbaycanda ali təhsilin 50 faizə yaxını dövlət tərəfindən maliyyələşdirilir. Yeni Fond təhsil almaq istəyənlər üçün mövcud dövlət maliyyələşmə mexanizmlərini əvəz etmir, əksinə əlavə imkanlar açır.
Beynəlxalq təcrübədə inkişaf etmiş ölkələrdə təhsil maliyyələşdirilməsində tələbə təhsil kredit fondları bu və ya digər adda geniş tətbiq olunur. Məsələn Amerika Birləşmiş Ştatlarında aşağı gəlirli əhali qrupunun təhsil ala bilməsi üçün ABŞ Təhsil Departamentinin nəzdində Federal Tələbə Yardımı (Federal Student Aid) Ofisi fəaliyyət göstərir. Bu ofis tərəfindən grant, işlə-oxu, tələbə təqaüdləri, aşağı faizli uzunmüddətli kreditlər kimi müxtəlif formalarda təhsilin kreditləşməsi həyata keçirilir. Maraqlı faktlardan biri də budur ki, Federal Tələbə Yardımı Ofisinin əsas şüarı “Sən Amerikanın ən ağıllı investisiyasısan”dır. Bununla ABŞ insan kapitalını iqtisadi inkişafın əsas investisiyası kimi müəyyənləşdirmişdir.
"Bu günün və sabahın rəqabət üstünlüyü getdikcə daha az infrastrukturda, daha çox işçi qüvvəsinin bilik və bacarığında - insan kapitalının üstünlüyündədir." Laprade (2005)
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı öz növbəsində (OECD) “bilik, bacarıq və səriştələri şəxsi, sosial və iqtisadi rifahın yaradılmasını asanlaşdıran xüsusiyyətlər” olaraq təyin edir.
Tədricən fiziki kapitala nisbətən insan kapitalının üstün investisiyalaşdırılması ideyalarının reallaşdırılması öz əksini bundan öncə də Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasında, Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsində, "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı" və “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nda tapmışdır. Təhsil Tələbə Krediti Fondunun yaradılması da bu yanaşmanın məntiqi ardıcıllığıdır. Resurs iqtisadiyyatından səmərəlilik iqtisadiyyatına keçid dövründə qara qızılımız-nefti əvəz edəcək ən yaxşı iqtisadi resurs ölkəmizin insan kapitalı ola bilər.
“Ən dəyərli kapital insana yatırılan kapitaldır”
Alfred Marşal
Dayanıqlı inkişafı səciyyələndirən insan kapitalının inkişafını elm-təhsilə, investisiya qoymağı təmin etməklə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq rəqabətliliyini təmin etmək mümkündür. Bunun üçün dövlətimiz inkişaf etmiş ölkələrdə tətbiq olunan bütün təhsilə dəstək mexanizmlərindən istifadə edir. Hər bir vətəndaşımız isə öz növbəsində özünü ölkəmizin ən əsas kapitalı kimi dəyərləndirib, potensialını ona qoyulan investisiyalarla daima artıraraq iqtisadi inkişafımıza töhfə verməlidir.

The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on a number of measures related to the establishment and operation of the Student Loan Fund under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan is the most important step taken to ensure access to education. Nowadays, it is crucial to financing the education system that is considered a guarantor of effective and sustainable economic development in the country. From this perspective, the newly established Fund will provide equal opportunities for those who want to study, acting as one of the newest mechanisms for financing education.
The words of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, saying “in the development of modern world civilization, human capital and intellect are crucial as a new quality factor. The path to prosperity and progress of any state lies in the science and innovation-based development” were selected in “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development”. Mr. President has thus identified human capital as the main driver of sustainable economic development of our country in the next 10 years.
According to the World Bank’s report entitled The Changing Wealth of Nations 2020, human capital makes 64 percent of the global wealth, 70 percent of high-income countries, and 41 percent of low-income countries. Raising the share of the human capital in the country’s wealth is one of the main priority issues for the next 10 years.
To be ready for the new type of competition created by the 4th industrial revolution in the world and to ensure sustainable economic development, each country must build highly competitive human capital. An ecosystem that promotes modern and lifelong learning and innovation is a prerequisite for this. Years ago, under the slogan "Let's turn black gold into human capital," the head of state expressed the value given to a human - the main driving force of our economic development.
The Student Loan Fund will be a new resource channel for young people from vulnerable groups or low-income families, as well as those who cannot benefit from state education financing mechanisms. It should be noted that about 50 percent of higher education is state-financed. New Fund The new fund does not replace the existing state funding mechanisms for those who want to study but opens up additional opportunities.
Internationally, there are numerous student educational loan funds in the developed countries functioning under various names. For example, Federal Student Aid Office is functioning in the USA under the Ministry of Education for providing education to low-income families. The Fund offers various types of loans, including grants, study and work, student scholarships, and low-interest long-term loans. One of the most interesting facts is that the key slogan of the Federal Student Aid is “You Are America’s Smartest Investments”. That is how the USA defined human capital as the main investment of economic development.
“The competitive advantage of today and tomorrow lies less and less in infrastructure, and more and more in the knowledge and skill of the workforce – the human capital advantage.” Laprade (2005).
The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) defines "knowledge, skills, and competencies as features that facilitate the creation of personal, social and economic well-being".
Previously, the realization of ideas on investing more in human capital rather than in physical capital was reflected in the State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan, Strategic Roadmap for the National Economic Prospects of the Republic of Azerbaijan, State Program on the Education of Azerbaijani Youth Abroad for 2007-2015, and the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023. The establishment of the Student Loan Fund is the logical sequence of the mentioned approach. In the period of the transition from a resource economy to an economy of efficiency, the best economic resource to replace our black gold - oil, may be the human capital of our country.
“The most valuable of all capital is that invested in human beings.”
Alfred Marshall
It is possible to ensure the international competitiveness of the Republic of Azerbaijan by ensuring investment in the development of human capital, which characterizes sustainable development, as well as in science and education. For this purpose, our government uses all education support mechanisms that are applied in the developed countries. In their turn, each citizen should assess oneself as the main capital of our country and, by constantly increasing one’s potential through received investments, contribute to our economic development.